وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری گفت:گردش مالی شرکت های مستقر در پارک ها و مراکز رشد علم و فناوری کشور در سال ۱۳۹۴ حدود ۱۸ هزار میلیارد ریال بوده است.

به گزارش تبریزمن، دکتر محمد فرهادی روز دوشنبه در مراسم اختتامیه و معرفی برگزیدگان بیست و نهمین جشنواره بین المللی خوارزمی اظهار داشت: اسناد بالادستی کشور از جمله سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری در حوزه علم و فناوری و همچنین اقتصاد مقاومتی، برنامه پنجم توسعه، سند چشم انداز ۲۰ ساله کشور و رویکرد دولت تدبیر و امید، همگی حوزه علم، فناوری و نوآوری را جزء حوزه های مهم و تاثیرگذار در کشور دانسته و توسعه این بخش را در اولویت برنامه های توسعه ای کشور قرار داده اند.

وی با بیان اینکه در تدوین برنامه ششم توسعه، سیاست های علم و فناوری ابلاغی مقام معظم رهبری به عنوان الگو و ملاک عمل قرار گرفته است، افزود: برای تدوین برنامه در حوزه آموزش، پژوهش و فناوری می توان به مواردی همچون دستیابی به رتبه اول منطقه در علم و فناوری، اجرای سند تحول بنیادین آموزش و پژوهش، افزایش سهم آموزش های مهارتی در نظام آموزشی کشور، توسعه علوم پایه و تحقیقات بنیادی اشاره کرد.

فرهادی خاطرنشان کرد: نظریه پردازی و نوآوری، ساماندهی نظام رابطه متقابل تحصیل با اشتغال، گسترش همکاری و تعامل فعال، سازنده و الهام بخش در حوزه علم و فناوری، توسعه و ساماندهی نظام ملی نوآوری و حمایت از پژوهش های مساله محور و تجاری سازی پژوهش و نوآوری نیز از دیگر مباحث مورد توجه در برنامه ششم توسعه جمهوری اسلامی ایران به شمار می آید.

وی یادآور شد: براساس برنامه ششم توسعه، باید سهم تحقیقات از تولید ناخالص داخلی به سه درصد برسد درحالیکه این میزان، اکنون ۴۸ صدم درصد است و البته دولت در سال اول برنامه ششم توسعه (۱۳۹۵)، افزایش این بودجه را تا ۱٫۱ درصد تولید ناخالص داخلی به مجلس شورای اسلامی پیشنهاد داده است.

وزیر علوم، جایگاه علمی ایران را از نظر تعداد مقالات علمی نمایه شده در پایگاه های بین المللی در سطح منطقه و بین کشورهای اسلامی مطلوب توصیف کرد و گفت: البته به دلیل محدودیت های موجود طی چند سال اخیر، کاهش نسبی تعداد مقالات کنفرانسی را شاهد بوده ایم.

وی ادامه داد: از نظر تعداد کل مقالات نمایه شده در نمایه ISI طی سال های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۵ ، ایران در رتبه دوم منطقه و ۲۰ دنیا قرار دارد و به استناد پایگاه اسکوپوس، دارای رتبه ۱۶ جهانی است.

به گفته فرهادی، ایران دارای رتبه چهارم رشد علمی در میان ۲۰ کشور برتر تولید عمل دنیا در سال ۲۰۱۴ بوده و از نظر شاخص متوسط ارجاع دهی مقالات نیز ایران جایگاه اول منطقه را داراست و رتبه استنادی ایران در جهان، ۲۲ گزارش شده است.

وی یادآور شد: در حال حاضر ایران، ۱٫۵۶ درصد کمیت علم دنیا را تولید کرده و در سال ۲۰۱۵ از نظر سهم مقالات برتر و پراستناد، کشور ما بیش از ۱٫۶ درصد مقالات یک درصد برتر را از آن خود کرده است و تعداد ۲۰۰ دانشمند ایرانی جزء یک درصد برتر دنیا قرار گرفته اند.

وزیر علوم همچنین به رتبه تک رقمی تولید بین المللی علم ایران در برخی رشته ها همچون مهندسی شیمی، مکانیک، فناوری نانو و زیست فناوری اشاره کرد.

**ضرورت ایجاد دانشگاه کارآفرین مبتنی بر نوآوری
وی نوآوری را یکی از مهم ترین محورها و سیاست های کلان حوزه آموزش عالی ذکر کرد و گفت: معتقدیم توسعه نوآوری باید در قالب ایجاد دانشگاه های کارآفرین و نسل سوم دنبال شود و خوشبختانه در کشور، ظرفیت های مکمل نظیر پارک های علم و فناوری، دانشگاه های پیشرو در حوزه پژوهش و فناوری و همچنین پژوهشگاه های تخصصی برای تحقق دانشگاه نسل سوم کارآفرین وجود دارد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: در حال حاضر انتظار می رود دانشگاه نه تنها به تربیت متخصص بلکه نسبت به رفع نیازها و مسائل کشور نیز اقدام کند و آثار دانش و پژوهش در ابعاد مختلف زندگی انسانها و جامعه متبلور باشد.

وی تصریح کرد: مطالبه اصلی جامعه از دانشگاه ها افزایش مهارت و توانمندی کارآفرینی، ارتقای کیفیت محصولات و نقش آفرینی هرچه بیشتر در زندگی، اقتصاد، اشتغال و توسعه پایدار است. بنابراین لازم است دانشگاه کارآفرین در کنار دانشگاه هایی که در مرزهای دانش و نوآوری مشغول هستند، به درستی تعریف و ایجاد شود.

**تاکید بر منابع نامشهود برای توسعه کشور
وزیر علوم بر به کارگیری منابع نامشهود به جای منابع طبیعی در توسعه کشور تاکید کرد و گفت: اکنون سهم منابع طبیعی از جمله نفت و معادن در تامین منابع مالی و اقتصادی کشور بسیار بالاست از همین رو ضرورت ایجاب می کند علم و دانش، نقش موثرتری در تامین ثروت ملی و ارتقای توان اقتصادی و پیشرفت کشور ایفا کند.

وی به جمعیت چهار میلیون و ۸۰۰ هزار نفری دانشجویان کشور اشاره کرد و گفت: با توجه به این که از نظر تعداد دانشجو ، جزء ۱۰ کشور اول دنیا هستیم و توان پژوهشی بالایی نیز در کشور وجود دارد، تمرکز برنامه ریزی کشور بر این منابع می توان جهش و تحرکی برای خروج از رکود فراهم سازد.

**نوآوری، اقتصاد دانش بنیان و تجاری سازی محصولات پژوهشی
فرهادی ایجاد و توسعه شرکت های دانش بنیان، مراکز رشد و پارک های علم و فناوری را از بسترهای لازم برای حمایت از نوآوری برشمرد و گفت: نزدیک به ۱۵ سال از تاسیس اولین پارک علم و فناوری در کشور می گذرد و در حال حاضر ۳۸ پارک و ۱۶۸ مرکز رشد توانسته اند از وزارت علوم، مجوز فعالیت بگیرند و نزدیک به چهار هزار شرکت فناور و حدود ۳۰ هزار نیروی فناور در پارک ها و مراکز رشد کشور فعال هستند.

وی افزود: طبق بررسی ها میزان سرمایه گذاری برای ایجاد هر شغل در پارک های علم و فناوری، بین ۴۰ تا ۵۰ میلیون است درحالی که برای ایجاد هر شغل در کشور به طور میانگین، چندین برابر این مبلغ هزینه می شود.
وزیرعلوم کسب پنج دوره مقام ریاست منطقه ای غرب آسیا و شمال آفریقا در انجمن بین المللی پارک های علمی طی ۱۰ سال گذشته را نشانگر حضور پررنگ و موفق ایران در جوامع علمی بین المللی ارزیابی کرد.

**تقویت تعاملات بین المللی در دوره پسا تحریم
وی دیپلماسی علمی و فناوری را یکی از راه های مهم توسعه دیپلماسی خواند و گفت: این فرآیند از طریق استادان و دانشجویان دانشگاه ها و مراکز علمی و پژوهشی و انتقال دانش و فناوری صورت می گیرد ولی متاسفانه در سال های گذشته، به دلایل مختلف کشور نتوانسته از ظرفیت عظیم دانشگاهیان در این مسیر بهره بگیرد.

به گفته فرهادی، ایران از نظر چاپ مقالات مشترک با محققان خارجی وضعیت چندان مناسبی ندارد و این امر، حاکی از نبود تعامل کافی میان محققان ایرانی و دیگر کشورها و همچنین کاهش شدید در بخش اعتبارات لازم برای انجام فرصت های مطالعاتی و یا عدم تخصیص بودجه کافی برای شرکت در کنفرانس های بین المللی است.

وی تاکید کرد: نبود تعاملات بین المللی حتی در دسترسی به پایگاه های علمی معتبر و عدم توانایی در تجهیز یا خرید مواد اولیه برای انجام تحقیقات پیشرفته تاثیرگذار بوده است به گونه ای که محققان به جای پرداختن به تحقیقات روز دنیا و یا استفاده از روش های جدید در انجام پژوهش های خود، از روش های قدیمی استفاده می کنند و مجموعه این عوامل، میزان پذیرش مقالات محققان ما را در نشریات معتبر دنیا کاهش داده است.

فرهادی بیان داشت: با توجه به موفقیت های اخیر کشور در عرصه بین المللی برنامه های مختلفی در جهت توسعه روابط علمی شامل تبادل دانشجو، برگزاری دوره های مشترک، شرکت در مجامع علمی، فرصت های مطالعاتی، تبادل استاد و دانشجو در حال پیگیری است که امیدواریم نتایج خوبی از آن حاصل شود.

وی با بیان اینکه سهم دولت در تامین منابع مالی تحقیق و توسعه، بسیار بالاست، جلب مشارکت بخش خصوصی و همچنین ورود سرمایه گذاری های خارجی در کنار اعتبارات دولتی را از ضروریات جدی این عرصه دانست.
وزیرعلوم همچنین ضمن تاکید بر اهمیت نوآوری در حوزه علوم انسانی، به دانشگاه ها و مراکز پژوهشی کشور توصیه کرد که در علوم انسانی، برنامه و ماموریت تعریف شده ای داشته باشند.

مراسم معرفی و تجلیل از برگزیدگان بیست و نهمین جشنواره بین المللی خوارزمی امروز دوشنبه (۱۷ اسفند) با حضور محققان و دانشمندانی از داخل و خارج کشور در محل سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی برگزار شد.

در این مراسم، ۱۱ طرح داخلی و ۱۲ طرح خارجی منتخب از میان ۶۲۸ طرح ارسالی به دبیرخانه، به عنوان برگزیدگان نهایی بیست و نهمین جشنواره بین المللی خوارزمی مورد تجلیل قرار گرفتند.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :