نماینده ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان‌شرقی گفت: ارتفاع آب دریاچه ارومیه در ۲۰ روز گذشته به علت گرم شدن هوا حدود ۱۸سانتی‌متر کاهش یافته است.

به گزارش تبریزمن، خلیل ساعی شامگاه امروز در جریان بازدید از طرح‌های کشاورزی پایدار حاشیه دریاچه ارومیه اظهار داشت: سفیر ژاپن و کارشناسان سازمان ملل در بخش عمران از سایت‌های شهرستان‌های بناب و عجب‌شیر برای اجرای طرح‌های اشتغال و معیشت، جایگزینی و اصلاح الگوی کشت و انطباق افراد از وضعیت موجود بازدید کردند.

خلیل ساعی‌ افزود: رضایت سفیر ژاپن و کارشناسان بخش عمران سازمان ملل از سایت‌های اجرای تغییر الگوی کشت و اقدام‌های مهم در اجرای احیای دریاچه ارومیه، برای اجرای طرح‌های مشارکتی در این زمینه امیدوار کننده بوده و اگر مردم بیشتر همکاری کنند، وضعیت موجود این دریاچه بهبود خواهد یافت.

وی با اشاره به اینکه ارتفاع آب دریاچه ارومیه در ۲۰ روز گذشته به علت گرم شدن هوا حدود ۱۸سانتی‌متر کاهش یافته است، یادآور شد: میزان تراز آب این دریاچه در ۲۰ روز گذشته یک هزار و ۲۷۱ متر و ۱۵ سانتی‌متر بوده که این میزان در اول تیر به یک هزار و ۲۷۰ متر و ۹۰ سانتی متر رسیده است که در اثر تبخیر آب از ارتفاع آن کاسته شده است.

ساعی، ادامه داد: در مقایسه با سال‌های گذشته این میزان تبخیر کم بوده و نسبت به سال گذشته ۶۰ سانتی متر ارتفاع آن بالاتر بوده و این افزایش به علت اجرای برنامه‌های ستاد احیای دریاچه ارومیه محقق شده است.

سفیر ژاپن در ایران و کارشناسان سازمان ملل متحد و مسئولان کشوری، استانی و محلی عجب شیر امروز از سایت‌های مختلف تغییر الگوی کشت از جمله گندم و آبیاری نوین که توسط کشاورزان با نظارت جهاد کشاورزی این شهرستان اجرا شده بود بازدید کرده و رضایت‌مندی خود را از این روند اعلام کردند.

دریاچه ارومیه دومین دریاچه شور جهان است که در ۲۰ سال گذشته با بحران شدید کم آبی مواجه شده و از پهنه پنج هزار و ۷۰۰ کیلومتری آن در مهرماه سال گذشته تنها حدود ۱۰ درصد باقی مانده بود.

با وجود بارش‌های مناسب از سال گذشته، دریاچه ارومیه هم اکنون نیز در وضعیت بحرانی قرار دارد.

پیش از این بحران، میزان آب موجود در دریاچه ارومیه تا ۳۲ میلیارد متر مکعب نیز رسیده بود و در تراز اکولوژیک ۱۲۷۴٫۱ متری دریاچه ارومیه از سطح دریاهای آزاد، میزان آب نزدیک به ۱۴ میلیارد متر مکعب بوده است.

امسال روند خشکی سال‌های گذشته دریاچه ارومیه متوقف شده و این دریاچه شرایط تثبیت را می گذراند.

ستاد احیای دریاچه ارومیه از سال گذشته با برنامه های اجرایی مدون در راستای تثبیت وضعیت فعلی دریاچه اقداماتی را آغاز کرده که نتیجه بخش بوده است.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :