نخستین ساعات بامداد روز چهارشنبه با وقوع حادثه ای ناگوار برای دو اتوبوس حامل سربازان پادگان صفرپنج کرمان همراه شد، حادثه ای که گرچه به دلیل ساعت وقوعش دیر به رسانه ها منتقل شد اما از صبح چهارشنبه که خبرش انتشار یافت بازتاب ها و واکنش های فراوانی در فضای مجازی داشته است و علاوه بر کاربران شبکه های اجتماعی، هنرمندان، ورزشکاران و بسیاری از چهره های شاخص به این حادثه واکنش نشان دادند؛ کمپینی هم در فضای مجازی تشکیل شد به نام #سرباز_تسلیت .

به گزارش تبریزمن، نخستین ساعات بامداد روز چهارشنبه با وقوع حادثه ای ناگوار برای دو اتوبوس حامل سربازان پادگان صفرپنج کرمان همراه شد، حادثه ای که گرچه به دلیل ساعت وقوعش دیر به رسانه ها منتقل شد اما از صبح چهارشنبه که خبرش انتشار یافت بازتاب ها و واکنش های فراوانی در فضای مجازی داشته است و علاوه بر کاربران شبکه های اجتماعی، هنرمندان، ورزشکاران و بسیاری از چهره های شاخص به این حادثه واکنش نشان دادند؛ کمپینی هم در فضای مجازی تشکیل شد به نام #سرباز_تسلیت .

حادثه اتوبوس سربازان

 نخستین خبری که روز گذشته از حادثه رخ داده برای سربازان منتشر شد، تنها از سقوط اتوبوسی به دره خبر داده بود و اشاره به سرنشینان آن نشده بود، مدتی بعد سرهنگ نادر رحمانی رییس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا در گفت وگو با ایسنا اعلام کرد که کشته شدگان این حادثه همگی سرباز بودند، خبری که موجی جدید درباره سربازی و البته کیفیت خدمت سربازی به راه انداخت و کاربران شبکه های اجتماعی همچون توئیتر، اینستاگرام وبا هشتگ #سرباز_تسلیت نظرات خود را با یکدیگر به اشتراک گذاشتند. کمپین سرباز تسلیت هم با شناسه @sarbaztasliatدر تلگرام آغاز به فعالیت کرد تا نظرات مختلف کاربران فضای مجازی را راحت تر به گوش مسئولان این حوزه برساند.

واکنش هنرمندان و ورزشکاران

علی کریمی، فوتبالیست سرشناس کشورمان در پشت اینستاگرامی خود به این حادثه واکنش نشان داد و آن را تسلیت گفت.

برزو ارجمند، بازیگر هم این واقعه را در اینستاگرامش تسلیت گفت. بهاره رهنما، دیگر بازیگر کشورمان هم با انتشار متنی به این حادثه واکنش نشان داد، او در اینستاگرامش نوشت: « «برای سربازان عزیز کشورم عرض تسلیت دارم حادثه تصادف اتوبوس حامل سربازان جوان کشورم و فوت نوزده جوان ایرانی که شاید هر کدام برای اینده کشورم سرمایه ای بودند، قلب همه ما رو به درد اورد ، به خانواده های محترم این سربازان تسلیت میگم و از خداوند مهربان برایشان صبر و ارامش ارزو دارم، روایت هست که هرکسی در حال انجام وظیفه از بین برود برای خداوند مثل یک شهید محسوب میشود، برای روح پاک این سربازان علو درجات الهی را ارزو دارم»

امیر جعفری و اشکان خطیبی هم این حادثه را به مادران داغ دیده تسلیت گفتند. الناز حبیبی، بازیگر هم مرگ سربازان را مظلومانه و بی صدا توصیف کرد و در اینستاگرامش آن را تسلیت گفت.

عادل فردوسی پور هم هنگام گزارش دیدار پرتغال-مجارستان، از آنتن شبکه سوم سیما استفاده کرد و از مردم خواست تا فاتحه ای برای سربازان شهیدی که امروز در سانحه رانندگی جان به جان آفرین تسلیم کردند، قرائت کنند.

بختیار رحمانی، دیگر فوتبالیست کشور هم با انتشار اسامی جانباختگان وقوع آن را تسلیت گفت.

رامبد جوان هم در اینستاگرامش این واقعه را تسلیت گفت و پرویز پرستویی هم در اینستاگرامش با اشاره به این حادثه نوشت: « نوزده سرباز وبیست و نه زخمی در یک روز در دوسانحه رانندگی میمیرند.اگر این اتفاق در هر جای دیگر رخ میداد رسانه هایشان اینقدر بی تفاوت نبودند واین فاجعه به یک تیتر حوادث تبدیل نمی شد .واقعا چه کسی پاسخگوی این وسیله نقلیه های اسقاطی است؟ اما سرباز مگر چه ارزشی دارد؟ فیش حقوقی شاهد است که سرباز ماهیانه هفتادهزار تومان می ارزد،هفتاد هزار تومان…
خدا حافظ برادر سربازم اینجا کسی ککش هم نمیگزد ،جز خانواده داغدارت جز رفیق بی برادر شده ات جز دخترکی که رخت بخت سفیدش سیاه شد.»

تسلیت سیاستمداران

سرتیپ احمدرضا پوردستان، فرمانده نیروی زمینی ارتش در پیام تسلیتی نوشت: «عزت، استقلال و آزادی سرزمین ایران عزیز همواره مورد طمع بدخواهان و دشمنان بوه و سربازی برای این آب و خاک، شرافت و شجاعت را جایگاه و معنا بخشیده است. ضایعه جانکاه درگذشت جمعی از سربازان خدوم و جان بر کف نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران در سانحه تصادف اتوبوس مسافربری مایه تاسف و تاثیر اینجانب و مجموعه فداکار نیروی زمینی شد، اما یقین دارم قطرات خون بر زمین ریخته این عزیزان، سرو سرافراز عزت، ایستادگی، امنیت و معنویت قهرمانان این ملت را سربلندتر و عزم آنان را برای انجام رسالت عظیم و تاریخی سربازی صد چندان خواهد کرد. اینجاب این مصیبت جانکاه را ابتدا به محضر بقیه الله الاعظم ارواحنا له الفدا، مقام عظمای ولایت و فرماندهی معظم کل قوا (حفظه اله تعالی) و به خانواده‌های داغدار صمیمنانه تسلیت و تعزیت عرض می‌کنم، برای آن عزیزان سفر کرده از خداوند بزرگ غفران و رحمت واسعه الهی و برای بازماندگان صبر جمیل و اجر جزیل را خواستارم.

علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی نیز  در پیامی تسلیتی گفت و نوشت: « ضایعه جانگداز  واژگونی دو اتوبوس که منجر به جانباختن ۱۹ نفر و مصدومیت جمعی از جوانان برومند و سربازان وطن گردید موجب تأسف و تأثر فراوان شد. اینجانب ضمن آرزوی شفای عاجل برای مصدومین و عرض تسلیت این مصیبت جانکاه به ملت شریف ایران و خانواده‌های درگذشتگان برای آنان رحمت و مغفرت و برای بازماندگان صبر و اجر از درگاه خداوند متعال مسئلت می‌کنم.»

حسین جابری انصاری، معاون عربی و آفربقایی وزیر امور خارجه هم با انتشار متنی در اینستاگرامش به این حادثه واکنش نشان دا:« بنام خدای صابران یاد و خاطره سربازان پادگان صفر پنج ارتش در کرمان گرامی باد که بامداد چهارشنبه دوم تیر نود و پنج در حادثه واژگونی اتوبوس حامل آنها، مرگی سرخ را تجربه کردند تا بار دیگر غیر ایمن بودن جاده ها و وسائل حمل و نقل و نحوه رانندگی ما را یادآوری کنند. خداوندا این قربانیان خونین بال را متنعم به نعمات بهشت خود و خانواده های عزادارشان را صبری در اندازه این مصیبت بزرگ عنایت فرما. بمنک و کرمک»

طرفدران محسن رضایی، فرمانده پیشین سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز امروز در اینستاگرامش پیام تسلیت او را خواندند، او نوشته بود:« سرباز مقدس ترین واژه در ادبیات دفاع از وطن و دین و ارزشهاست کما اینکه علی بن ابیطالب را سرباز وفادار اسلام می نامیم. متاسفانه در اخبار دیدم که نوزده تن از سربازان ایران اسلامی در یک سانحه رانندگی از میان ما رفتند. در این ماه پر از رحمت الهی از همه ملت وفادار ایران می خواهم با یکدیگر برای آنها فاتحه ای همراه با طلب مغفرت از درگاه الهی داشته باشیم و از مسئولان می خواهم عوامل این حادثه را شناسایی و مجازات کنند»

سید محمد علی ابطحی، عضو ارشد مجمع روحانیون مبارز نیز با انتشار عکسی که گفته می شود آخرین سلفی سربازان پادگان صفرپنج بوده است، این حادثه را تسلیت گفت و نوشت:« سربازی در دوران صلح، یعنی لحظه شماری برای پایان یافتن خدمت و شروع زندگی و امید های زیبا و بزرگ، تصادف خونبار اتوبوس حامل سربازهای وطن ، فقط یک تصادف و کشته شدن ١٩ نفر نبود، سقوط دنیاهای پر امید بود و کشته شدن ١٩ نفری بود که زندگی را متوقف کرده بودند تا بعد از سربازی همه آمال و آرزوهاشان را زندگی کنند. از همه مهمتر سرباز بودند، سرباز وطن من و شما و ایران ما، این حادثه به این دلیل که سرباز وطن بودند، ملی است. انتظار بزرگداشت در سطح ملی ار این ها که برای کشورشان آماده بودند سر ببازند، طبیعی ترین انتظار است، به خانواده گرامی شان و به همه ملت ایران تسلیت میگویم.

روزنامه های ایران و همشهری عکس یک صفحه نخست خود را به این حادثه اختصاص دادند، روزنامه شهروند با تیتر یک خود به این حادثه واکنش نشان داد و روزنامه های آرمان امروز، آفتاب یزد، اعتماد، جوان، شرق، سایه، شروع، امتیاز، اسرار، ابتکار و جاج جم نیز در صفحه اول خود به این موضوع پرداختند.

به نقل از ایسنا، واکنش ها به مرگ سربازان و حادثه ای که روز گذشته برای دو اتوبوس حامل سربازان رخ داد، همچنان ادامه دارد، گروهی از کاربران شبکه های اجتماعی هم در اقدامی خودجوش عکس پروفایل خود را تغییر داده اند. آنچه که در این گزارش آمده است، گوشه ای است از واکنش ها به این حادثه تا لحظه تنظیم این گزارش.

photo_2016-06-23_15-48-33

photo_2016-06-23_15-48-45

photo_2016-06-23_15-48-52

photo_2016-06-23_15-49-02

photo_2016-06-23_15-49-12

photo_2016-06-23_15-49-27

photo_2016-06-23_15-49-48

photo_2016-06-23_15-49-57

photo_2016-06-23_15-50-03

photo_2016-06-23_15-50-19

photo_2016-06-23_15-50-26

photo_2016-06-23_15-50-54

photo_2016-06-23_15-51-03

photo_2016-06-23_15-51-20

photo_2016-06-23_15-51-31

photo_2016-06-23_15-52-26

photo_2016-06-23_15-52-32

photo_2016-06-23_15-52-38

photo_2016-06-23_15-52-45

photo_2016-06-23_15-52-59

photo_2016-06-23_15-53-53


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :