به گزارش تبریزمن، چهل و چهارمین دوره جام ملت های آمریکا جنوبی موسوم به کوپا آمریکا به میزبانی کشور شیلی با حضور ۱۲ تیم برگزار می شود. کونمبول – CONMEBOL (فدراسیون فوتبال آمریکا جنوبی) مسئولیت برگزاری این رقابت ها را در سال ۲۰۱۵ به عهده دارد. این مسابقات از تاریخ ۱۱ ژوئن تا ۴ جولای (جمعه ۲۲ خرداد تا ۱۴ تیر ماه)  با انجام دیدار شیلی و اکوادور آغاز خواهد شد و ورزشگاه ملی شیلی شهر سانتیاگو، میزبانی فینال این مسابقات می باشد. ۹ ورزشگاه در ۸ شهر از این رقابت های میزبانی می کنند.

۱۰ تیم از منقطه کونمبول به نام های شیلی، برزیل، آرژانتین، اروگوئه، پرو، پاراگوئه، بولیوی، ونزوئلا، اکوادور، کلمبیا و دو تیم میهمان از منقطه کونکاکاف (آمریکا شمالی و جنوبی) به نام های مکزیک و جامائیکا در این رقابت ها حضور دارند.

اولین دوره این رقابت‌ ها در سال ۱۹۱۶ برگزار شد و از سال ۱۹۸۴ تاکنون قدیمی ترین تورنمنت فوتبال در حال جریان دنیا به شمار می‌ رود. شکل کنونی این تورنمنت با شرکت ۱۲ تیم در ۳ گروه ۴ تیمی می باشد. در پایان مرحله گروهی کوپا آمریکا دو تیم برتر هر گروه به مرحله یک‌ چهارم نهایی صعود می‌ کنند و دو تیم سومی که بهترین نتیجه را کسب کرده باشند نیز جواز حضور در مرحله حذفی را کسب می‌ کنند.

از آن‌جا که تعداد اعضای این کنفدراسیون فقط ۱۰ کشور است در هر دوره ۲ تیم از دیگر کنفدراسیون‌های عضو فیفا به این مسابقات دعوت می‌شوند. از سال ۱۹۹۳ تاکنون مکزیک همواره یکی از میهمانان این تورنمنت بوده‌است.

پر افتخارترین ها

در طول ۴۳ دوره برگزاری این مسابقات تیم اروگوئه با ۱۵ قهرمانی موفق‌ترین تیم مسابقات به شمار می‌رود. آرژانتین با ۱۴ قهرمانی، برزیل با ۸ قهرمانی، پاراگوئه و پرو با ۲ قهرمانی و کلمبیا و بولیوی با ۱ قهرمانی در جایگاه های بعدی قرار دارند.

کشور شیلی

تیم ملی اروگوئه که در سال ۲۰۱۱ فاتح کوپا آمریکا شده بود مدافع عنوان قهرمانی در این دوره است. قهرمان این دوره کوپا آمریکا به نماینده قاره آمریکا جنوبی در جام کنفدراسیون های سال ۲۰۱۷ که به میزبانی روسیه برگزار خواهد شد شرکت می کند و اگر مکزیک و جامائیکا هم که به عنوان تیم های میهمان می باشند قهرمان شوند  می توانند در جام کنفدراسیون ها شرکت کنند.

میزبانی شیلی

کشور شیلی

برای میزبانی سال ۲۰۱۵ در ابتدا فدراسیون فوتبال برزیل اعلام آمادگی کرد، اما با توجه به سیاست انتخاب میزبانی کوپا آمریکا که میزبان ها بر اساس حروف الفبا انتخاب می شوند میزبانی این دوره به کشور شیلی رسید. شیلی در سال ۱۹۹۱ میزبان رقابت های جام ملت های آمریکای جنوبی بود ولی هرگز فاتح آن نشده است.

سید بندی

سید بندی این رقابت ها بر اساس رنکینگ فیفا مشخص شده است. ۴ سید با حضور ۳ تیم. در سید ۱ تیم های شیلی، برزیل و آرژانتین ، در سید ۲ تیم های کلمبیا، اروگوئه و مکزیک، در سید ۳ تیم های اکوادور، پرو و پارگوئه و در سید ۴ ونزوئلا، بولیوی و جامائیکا قرار گرفتند.

توپ کوپا آمریکا

توپ کوپا آمریکا 2015

نماد یا عروسک کوپا آمریکا 2015

توپ رسمی رقابت های کوپا آمریکا در تاریخ در ۱۶ نوامبر سال ۲۰۱۴ در ورزشگاه ملی شیلی رونمایی شد و آرتورو ویدال ستاره تیم ملی شیلی نیز در این مراسم حضور داشت. شرکت سازنده این توپ شرکت نایکی است و طرح آن از رنگ های سفید، قرمز و آبی که نماد کشور شیلی می باشد. رنگ قرمز نماد مردم، آبی نماد آسمان شیلی و سفید نماد جغرافیای این کشور است.

نماد یا عروسک کوپا آمریکا

نماد یا عروسک کوپا آمریکا 2015

نماد یا عروسک رسمی کوپا آمریکا ۲۰۱۵ یک روباه جوان است. این عروسک در ۱۷ نوامبر سال ۲۰۱۴ با حضور نمایندگان کشور های حاضر در این رقابت ها رونمایی شد. نام این عروسک “زینکا Zincha” است که در یک نظرسنجی از سوی مردم انتخاب شد. در این نظر سنجی نام های “اندی” و “کول” – “Andi” and “Kul” هم مطرح شده بود.


بازی های تیم های صاحب نام در مرحله گروهی

۱- شیلی؛ میزبان رقابت ها

اولین دیدار رقابت های کوپا آمریکا ۲۰۱۵ با مسابقه تیم های شیلی و اکوادور در شهر سانتیاگو و استادیوم میلی شیلی آغاز شده و در نهایت نیز تیم میزبان موفق شد با حمایت هواداران پر شور و شوق خود تیم اکوادور را با نتیجه دو بر صفر مغلوب کند.

دومین دیدار یاران الکسیس سانچز، ستاره تیم های شیلی و آرسنال، در برابر مکزیک برگزار شده و بازی جذابی و پرگلی از آب درآمد. این دیدار با نتیجه سه بر سه خاتمه یافت.

اما سومین و آخرین دیدار مرحله گروهی تیم میزبان در برابر بولیوی برگزار گردید که تیم میزبان موفق شد در یک بازی یک طرفه با ۵ گل حریف را در هم کوبیده و به عنوان تیم صدرنشین با ۷ امتیاز راهی مرحله یک چهارم نهایی رقابت ها شود.

۲- آرژانتین؛ مدعی همیشگی با ستاره وصف نشدنی

تیم ملی آرژانیتن که تا به حال ۱۴ بار عنوان قهرمانی رقابت های کوپا آمریکا را بدست آورده است را می توان تیمی همیشه مدعی نامید که در تمامی جام ها به دلیل حضور ستاره هایی همچون لیونل مسی، آنخل دی ماریا، هیگوآین، سرخیو آگوئرو و کارلوس توز می توان از این تیم انتظار کسب مقام را داشت.

آلباسته در اولین دیدار خود در این دوره از رقابت های کوپا آمریکا در استادیوم لاپورتادا به مصاف تیم پاراگوئه رفت و برخلاف انتظار همگان با نتیجه تساوی دو بر دو متوقف شد.

اما یاران لیونل مسی در دو دیدار بعدی خود مقابل اوروگوئه و جامائیکا به دو برتری یک بر صفر رسیده و توانست با کسب ۷ امتیاز و به عنوان تیم صدرنشین راهی دور بعدی رقابت ها شوند.

13940401000209_PhotoL

۳ – برزیل؛ آرزو برای قهرمانی تیم شکست ناپذیر دونگا

شاگردان کارلوس دونگا در تیم برزیل پس از پایان اسفناک رقابت های جام جهانی، عملکردی عالی در دیدار های دوستانه از خود به نمایش گذاشتند و توانستند با کسب برتری ها پشت سر هم خود را به عنوان یکی از اصلی ترین مدعیان قهرمانی در رقابت های کوپا آمریکا ۲۰۱۵ معرفی کنند.

برزیلی ها که با ستاره های همچون نیمار، بازیکن بارسلونا، اسکار، کوتینیو و مدافعان تنومندی همچون تیاگو سیلوا و داوید لوئیز پا به این رقابت ها گذاشتند در اولین دیدار خود مقابل پرو به برتری دو بر یک دست یافته و روند خوب خود را ادامه دادند.

اما بازی دوم این دوره برای برزیلی ها چندان خوش یمن نبود و باخت یک بر صفر آن ها مقابل کلمبیا با محرومیت ستاره تیمشان، نیمار ازحضور در ادامه رقابت ها همراه شده و این اتفاق باعث شد تا هواداران فوتبال در این کشور باردیگر از آینده تیم خود در ادامه رقابت ها نا امید شوند.

با این حال شاگردان دونگا نشان دادند که بدون حضور نیمار نیز می توانند نتیجه خوبی کسب کرده و عنوان مناسبی بدست آورند، آنها در بازی پایانی مرحله گروهی این رقابت ها با نتیجه مشابه بازی اول خود، دو بر یک مقابل پرو به برتری رسیده و با ۶ امتیاز به عنوان تیم صدرنشین راهی دور بعدی شدند.


بررسی گروه ها

۱- گروه یک

در این گروه تیم شیلی، میزبان رقابت ها با دو برد یک تساوی و ۷ امتیاز به عنوان تیم صدرنشین توانست به مرحله یک چهارم نهایی صعود کند. بولیوی تیم دوم این گروه بود که با ۴ امتیاز و با وجود تفاضل گل منفی ۴ تواست جواز حضور در بین ۸ تیم برتر رقابت ها را بدست آورد. با این حال اکوادور که تیم ۳ امتیاز و سوم این گروه بود، نتوانست به عنوان تیم برتر سوم در رقابتها جواز حضور در مرحله بعدی را بدست آورد.

۲- گروه دو

تیم ملی آرژانتین محتمل ترین گزینه صعود در این گروه بود که همین گونه هم شد و آلباسته با ۷ امتیاز توانست راهی مرحله یک چهارم نهایی مسابقات شود. پاراگونه تیم ۵ امتیازی و دیگر تیم قدرتمند این گروه بود که توانست با قرارگیری در رده دوم راهی دور بعدی شود. اما اوروگوئه نیز با ۴ امتیاز توانست با کسب عنوان تیم برتر سوم رقابت ها، در مرحله بعدی حضور داشته باشد. به این ترتیب سه تیم از چهار تیم این گروه در بین ۸ تیم برتر حضور دارند.

۳- گروه سه

گروه سوم نیز مانند گروه دوم توانست سه نماینده در بین هشت تیم برتر داشته باشد. برزیل که با ۶ امتیاز به عنوان صدرنشین راهی مرحله بعدی شد و تیم های کلمبیا و پرو نیز با شرایط کاملا مشابهی که در جدول رده بندی داشتند، توانستند به مرحله بعدی صعود کنند.


بازی های مرحله یک چهارم نهایی

اولین بازی مرحله یک چهارم نهایی بین تیم های شیلی و اوروگوئه در روز پنج شنبه ۴ تیرماه و از ساعت ۴ صبح به وقت ایران برگزار خواهد شد.

دومین بازی این مرحله را تیم های بولیوی و پرو روز جمعه برگزار و سومین دیدار نیز بین تیم های آرژانتین کلمبیا در روز شنبه برگزار خواهد شد. آخرین بازی این مرحله روز یکشنبه ۷ تیر ماه با دیدار دو تیم برزیل و پاراگوئه به انجام خواهد رسید.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :