مدیر منطقه ویژه علم و فناوری ربع‌رشیدی با تاکید بر تولید و صادرات محصولات دانش‌بنیان و فناورانه گفت: ما تلاش می‌کنیم تا فرهنگ و گفتمان کاهش وابستگی به بودجه نفتی در کشور نهادینه شود.

به گزارش تبریزمن، به نقل از روابط عمومی منطقه ویژه علم وفناوری ربع رشیدی، علی جهانگیری در آیین تجلیل از داوران سومین نمایشگاه و جشنواره فناوری‌های نو و پیشرفته ربع‌رشیدی تبریز، اظهار داشت: در طول سال‌های طولانی بسیاری از مدیران دولتی تلاش می‌کردند سهمی از بودجه نفتی را به هر شکل ممکن به دست بیاورند اما امروز باید این فرهنگ تغییر کند چرا که ادامه مسیر با روند وابستگی نفتی ممکن نخواهد بود.

وی، ادامه داد: ادبیات کاهش وابستگی به بودجه نفت به مرور در کشور در حال رشد است و باید همه این ادبیات را به درستی درک کنیم تا بتوانیم در مسیر توسعه که موضوعی طولانی مدت است قدم برداریم.

مدیر منطقه ویژه علم و فناوری ربع رشیدی، ضمن تاکید بر اینکه گفتمان گذر از وابستگی نفتی باید به عنوان یک فرهنگ و ادبیات در کشور نهادینه شود اظهار داشت: به طور طبیعی هر سازمان، نهاد و مجموعه‌ای که زودتر به استقبال این مسئله برود توفیقات بیشتری به دست خواهد آورد.

جهانگیری تاکید کرد: یک روز باید ناف وابستگی نفتی در کشور بریده شود که اگر هر چه زودتر به این نتیجه برسیم بهتر خواهیم توانست روی پای خود بایستیم.

وی ادامه داد: کاهش وابستگی نفتی مسیری است که کشور به صورت اجتناب‌ناپذیر دنبال می‌کند و ما نیز تلاش کرده‌ایم با حمایت از تولید محصولات فناورانه در وهله نخست و تجاری‌سازی و حتی صادرات این محصولات در مراحل بعدی در این راه قدم برداریم.

جهانگیری همکاری و هم افزایی بین فعالان عرصه فناوری را در استان ضروری دانست و گفت: باید اعتقاد داشته باشیم که توسعه تدریجی است و اگر همت بر ادامه کار داشته باشیم خواهیم توانست به موفقیت دست یابیم.

مدیر منطقه ویژه علم و فناوری ربع رشیدی، از ایجاد دبیرخانه دائمی جشنواره و نمایشگاه فناوری نو و پیشرفته ربع‌رشیدی در استان خبر داد و گفت: آیین‌نامه مدونی نیز برای این جشنواره در حال تدوین است تا این جشنواره در سال‌های آینده با انضباط بیشتر و با کیفیت و کمیت بهتری برگزار شود.

جهانگیری افزود: خوشبختانه در نمایشگاه‌های گذشته ظرفیت‌های استان در حوزه تجاری‌سازی و اقتصاد دانش‌بنیان احصا شده است و امروز نزدیک به ۹۰۰ طرح فناورانه در استان است که اگر تنها ۱۰ درصد از این طرح‌ها بتواند به مرحله تجاری‌سازی برسند کار بزرگی است.

وی از پیگیری مراحل تجاری‌سازی طرح‌های شرکت کننده در سومین نمایشگاه و جشنواره خبر داد و گفت: پیگیر مراحل  طرح‌های شرکت در سومین نمایشگاه و جشنواره ربع رشیدی هستیم تا بتوانیم نواقصات را احصا کنیم و در حد توان مشکلات پیش روی طرح‌ها برای تجاری‌سازی را رفع کنیم.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :