مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی گفت: پروژه ساماندهی و مرمت بیش از یک هزار نگاتیو شیشه ای موجود در موزه قاجار اجرا می شود.

به گزارش تبریزمن، در این پروژه مرمتی ضمن مستند سازی مقدماتی، پاکسازی سطحی، آسیب شناسی نیز صورت می گیرد و نگاتیو ها پس از پاکسازی به صورت طبقه بندی شده در مخزن موزه قاجار نگهداری خواهد شد.

وی ادامه داد: اسناد تصویری یکی از ارزشمندترین میراث فرهنگی هر ملت و قومی است و عکس ها بازتابی از شرایط اجتماعی و فرهنگی حاکم بر جامعه در برهه های مختلف تاریخی است.

وی اضافه کرد: از این رو مجموعه نگاتیو های شیشه ای موزه قاجار تبریز در صورت ساماندهی و مرمت و طبقه بندی می تواند به عنوان یک منبع پژوهشی مورد استفاده علاقه مندان و تاریخ پژوهان قرار گیرد.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی اظهار کرد: مدت زمان پیش بینی شده برای انجام این پروژه فرهنگی و هنری و مرمتی شش ماه است.

در دهه های نخست ابداع عکاسی در جهان که به فاصله کمی در دوره ناصرالدین شاه قاجار به ایران نیز راه یافت، نگاتیوهای مورد استافده برای عکاسی شیشه ای بود.

تبریز یکی از نخستین شهرهای ایران است که عکاسی در آن پا گرفته؛ ورود عکاسی به ایران خیلی سریع پس از اختراع آن در فرانسه با اختلاف حدود سه سال اتفاق افتاده است.

نخستین دستگاه های عکاسی به درخواست محمدشاه قاجار از کشورهای روسیه و انگلیس به دربار وارد شده و ملک میرزا قاسم در شرامین عجب شیر از شهرستان های آذربایجان شرقی و ژول ریشار فرانسوی در تهران از جمله پیشگامانی بوده اند که در ایران عکس برداری کرده اند.

گفته می شود یکی از نخستین عکس های ریشار از ناصرالدین میرزا ( ناصرالدین شاه بعدی) در تبریز برداشته شده است.
با این پیشینه، و البته با وجود نزدیکی تبریز به قفقاز و شهر تفلیس گرجستان که ظاهرا آموزش فن عکاسی در آن رواج داشته، عجیب نیست که بعدتر هم عکاسان صاحب نامی در آن شهر مهم شمال غرب ایران به فعالیت پرداخته باشند.

به نقل از خبرگزاری ایرنا، در کنار افرادی همچون حاجی یعقوب میرزا عکاس باشی، منوچهرخان عکاس باشی و حاجی آقاخان عکاس باشی، تعدادی از عکاسان ارمنی که بیشتر آن ها در تفلیس این فن را آموخته بودند نیز برای سال ها در تبریز تصویربردای کرده اند.

خانه ملک قاسم میرزا به عنوان یکی از پیشروان هنر عکاسی ایران تا پیروی انقلاب اسلامی در شهرستان عجب شیر برپا بود.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :