چهاردهمین جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی با حضور روسای سازمان ها، صاحبان صنایع و استاندار آذربایجان شرقی امروز در محل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تبریز برگزار گردید.

به گزارش تبریز من، در ابتدای این جلسه مدیرکل امور اقتصادی و دارایی آذربایجان شرقی گزارشی از مشکلات صدور مجوزهای سرمایه گذاری در قالب سیستم پنجره واحد مرتبط با منطقه ویژه اقتصادی بستان آباد را ارایه نمود که دارای مصوبه هیأت دولت می باشد.

حسینی ادامه داد:در سال ۸۹ تعداد ۴منطقه ویژه اقتصادی در سطح استان به تصویب رسیده است و به غیر از منطقه سهلان، سایر مناطق آن طور که باید و شاید مورد توجه سرمایه گذاران قرار نگرفته اند در حالی که در سند توسعه تدبیر، توسعه مناطق مذکور به جهت فضای کسب و کار در دستور کار دولت قرار گرفته است.

وی افزود:لذا قصد راه اندازی منطقه ویژه اقتصادی بستان آباد را داریم که حدود ۶۰ هکتار اراضی پیش بینی شده برای آن متعلق به شرکت مادخودرو می باشد و باید وضعیت آن مشخص گردد، بدین ترتیب فاز اول این منطقه ویژه جهت حضور سرمایه گذاران ساماندهی شده و فاز بعدی نیز که حدود ۴۰ هکتار را شامل می گردد پس از مکان یابی و حل مشکل معارضان شکل قانونی و عملیاتی به خود خواهد گرفت.
در ادامه این جلسه اعضای شورای گفتگو وارد دستور جلسه شده و ۷ آیتم را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

4E (9)

معرفی روسای ۸ تشکل اقتصادی خصوصی و تعاونی استان جهت عضویت یک ساله در ترکیب اعضای رسمی شورا و سایر اشخاصی که در جلسات رسمی حضور خواهند گرفت به جلسه آینده موکول شد زیرا باید از بخش کشاورزی یک نفر معرفی می شد.

4E (12)

پیشنهاد رییس کانون کارفرمایی آذربایجان شرقی مبنی بر تشکیل کمیته ای ویژه جهت انجام بهتر پیگیری نتایج مصوبات شورای گفتگوی استان مطابق بند خ، وظایف شورا و اجرای بند پ، وظایف شوراهای استانی گفتگوی دولت و بخش خصوصی با محوریت پایش اجرای صحیح قوانین و مقررات توسط این کمیته مورد بررسی اعضای شورا قرار گرفت که در نهایت توجه بر تقویت شورا تاکید گردید.

پیشنهاد اتحادیه تولیدکنندگان فرش دستبافت تبریز مرتبط با قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده مبنی بر لزوم درج فرش دستبافت در فهرست کالاهای معاف از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده مورد بررسی قرار گرفت و مقرر گردید تا صنوف مربوطه پیشنهادات شان را به شورای گفتگو اعلام نمایند تا از سوی کمیسیون اقتصادی مجلس مورد مساعدت قرار گیرد.

4E (19)

پیشنهادات انجمن پیمانکاران عمرانی آذربایجان شرقی نیز مورد بررسی قرار گرفت و اعلام شد تا جهت تحقیق و مطالعه بیشتر مطابق با سند توسعه تدبیر و کمیته برنامه ریزی به واحدهای غیردولتی واگذار خواهد گردید به شرطی که پروانه کارگزاری را داشته باشد.

درخواست اتحادیه حق العمل کاران و مشاوران امور گمرکی شمال غرب کشور مبنی بر مشکلات اجرایی ماده ۱۹۰ آیین نامه اجرایی گمرک و نیز پیشنهاد آنها در مورد اصلاح موارد وکالت در امر ترخیص کالا در قانون جدید امور گمرکی مورد بررسی اعضای شورا قرار گرفت و اعلام شد از آنجایی که بین آیین نامه و مصوبه مجلس در خصوص اجرای این بند مطابقت ندارد لذا باید ابتدا اصلاح شده و سپس مورد بررسی مجدد قرار گیرد.

مشکل مسدود نمودن ۵ درصد تسهیلات اعطایی بانک تجارت و مشکل نقض نص صریح تبصره ۱ ماده ۲۰ قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور نیز از دیگر مواردی بود که مورد بررسی اعضای شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی قرار گرفت و مشخص گردید که دولت و مجلس و حتی رییس جمهور درباره این موضوعات قول مساعد داده و عملیاتی خواهد گردید.

4E (17)

در خاتمه اضافه می کنم در این جلسه حجت الاسلام مظفری رییس دادگستری آذربایجان شرقی نیز قول مساعد داد تا در صورت ارایه مستندات قانونی موارد مطروحه اقدامات و همکاری های لازم در جهت حمایت از سرمایه گذاران و غیره را به انجام خواهد رساند.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :