به گزارش تبریزمن، علیرضا هاشمی  صبح امروز در جلسه شورای  حفاظت منابع آب آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه در روزهای اخیر حدود ۱۰۰ پمپ در مسیر رودخانه «آجی‌چای» جمع‌آوری شده است، اظهار داشت: آب‌هایی که از طریق این پمپ‌ها به زمین‌های کشاورزی منتقل می‌شد، آبی ناسالم برای کشاورزی بوده و به انواع فلزات سنگین و آلودگی‌های میکروبی آلوده است.

وی افزود: در بازدید اخیر ستاد احیای دریاچه ارومیه از مسیر رودخانه آجی چای تصمیم گرفته شد تا در زمینه کیفی سازی آب اقدامات اساسی صورت گیرد.

هاشمی گفت: آجی چای در زمینه  آب کیفی به سه قسم تقسیم می‌شود که در مسیر اول کیفیت آب خوب است اما در مسیر دوم  آب شور می‌شود و در مسیر سوم آلودگی‌های میکروبی و فلزات سنگین تخلیه می‌شود و در حال حاضر ۴۰۰ لجن کش در این مسیر خود را تخلیه می‌کند.

هاشمی خاطرنشان کرد: پسماند چرم شهر و نیز کارخانجات مسیر نیز در آجی چای تخلیه می‌شوند و با توجه به نبود سیستم تصفیه در اکثر کارخانجات این مشکل وجود دارد.

مدیرعامل آب منطقه‌ای آذربایجان‌شرقی اظهار داشت: برای جلوگیری از آلودگی آجی‌چای تا کنون ۱۶ گزارش تهیه شده و راهکارهای متعددی پیش بینی شده که تاکنون موثر نبوده و آلودگی‌ها ادامه دارد.

وی افزود: بسترسازی برای استفاده از تسهیلات جهانی جهت ارتقا شاخص‌های زیست محیطی رودخانه ضروری به نظر می‌رسد.

هاشمی خواستار ارتقای کیفی سیستم تصفیه آب کارخانه ها شد و گفت: ادارات متولی امر در این زمینه باید همراهی بیشتری داشته باشند.

وی خاطرنشان کرد: میزان بارندگی در استان در سه ماهه سال جاری ۲۴ درصد نسبت میانگین طولانی مدت و ۲۹ درصد به نسبت سال قبل افزایش داشته اما با توجه به خشکسالی و برداشت‌های انجام شده ، روان آبی رخ نمی‌دهد.

۱۶ شهر آذربایجان‌شرقی با چالش آبی روبه‌رو است

هاشمی افزود: در حال حاضر در ۱۶ شهر استان با چالش آب مواجه هستیم و اگر مردم بتوانند ۱۰ درصد مصرف خود را کنترل کنند وضعیت بهبود بیشتری پیدا می کند.

مدیرعامل آب منطقه‌ای آذربایجان‌شرقی خاطرنشان کرد: پیشرفت مسیر ساماندهی آجی چای تا کنون ۱۳ درصد پیشرفت داشته است و از پل خورخور تا دریاچه ارومیه کانال مخصوصی در حال حفر است.

هاشمی با اشاره به وضعیت دریاچه ارومیه گفت: وضعیت آب دریاچه ارومیه تثبیت شده است و نسبت به مهرماه سال گذشته ۳۷ سانت اضافه شده و برنامه پیش بینی شده نیز تثبیت در دو سال اول بوده است.

وی با اشاره به وظایف شورای حفاظت از منابع آب در زمینه انسداد چاه‌ها گفت: شدت انجام انسداد چاه ها افزایش یافته و نصب کنتورهای آب برچاه ها نیز ادامه دارد.

هاشمی با یادآوری این موضوع که دریافت جرایم از مشترکان پر مصرف یک عامل بازدارنده محسوب می‌شود، افزود: با توجه به اینکه کشاورزان برای آب مصرفی ریالی پرداخت نمی کنند پرداخت جرایم یک عامل بازدارنده جدی و موثر می‌تواند باشد.

وی گفت: کل اضافه برداشت آب از تمام دشت‌ها ۵۰ میلیون متر مکعب است و برداشت کمی به خاطر شدت بازرسی‌ها و نیز عدم امکان برداشت آب انجام می‌گیرد.


Galaxy S7 - 944 x 150

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :