به گزارش تبریزمن، محمد میرزابیگی در نشست خبری که روز یکشنبه در ساختمان وزارت بهداشت برگزار شد، به تشریح برنامه‌ها و اقدامات وزارت بهداشت در حوزه پرستاری پرداخت و گفت: در این دوره از عمر وزارتخانه، تاکنون ۴۵ برنامه در حوزه پرستاری کلید خورده است. همچنین بیش از ۲۰ بخشنامه با امضای وزیر و معاونان وزارت بهداشت در رابطه با پرستاری به دانشگاه‌های علوم پزشکی ابلاغ شده است.

وی به موضوع قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری اشاره کرد و گفت: این قانون برای اجرا به شورای عالی بیمه ارجاع داده شده است که انتظار می‌رود با دوستان وزارت تعاون و مجلس در این بحث همکاری بیشتری داشته باشیم تا بتوانیم شاهد اجرایی شدن این قانون برای پرستاران باشیم.

معاون پرستاری وزارت بهداشت با عنوان این مطلب که پرستاری بالینی در کشور ما آنطور که باید و شاید کارآیی ندارد، اظهار داشت: پرستاری بالینی ما خیلی تئوریک است و همین فاصله بین آموزش و بالین باعث گله‌مندی شده است.

میرزابیگی در ادامه به تربیت نزدیک به ۶۰ هزار پرستار  در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در ۱۸۵ دانشکده پرستاری کشور اشاره کرد و گفت: در حال حاضر با کمبود ۲۰۰ هزار نیرو در گروه پرستاری مواجه هستیم.

وی با عنوان این مطلب که به پرستاران چند پیشه نیاز داریم، گفت: ۱۸ دوره کوتاه مدت را برای پرستاران در بخش‌های مختلف تعریف کرده‌ایم که پیش‌بینی می‌کنیم پنج دوره آن امسال اجرایی شود.

معاون پرستاری وزارت بهداشت افزود: با انجام این دوره‌ها برای پرستاران، آنها می‌توانند خدمات پرستاری را علاوه بر بیمارستان‌ها در منازل نیز ارائه دهند.

میرزابیگی مدت زمان این دوره‌ها را سه تا شش ماه اعلام کرد و گفت: حداقل مدرک شرکت در این دوره‌ها، کارشناسی پرستاری است.

وی در ادامه به موضوع تربیت کمک بهیاران برای جذب در بیمارستان‌ها اشاره کرد و گفت: متاسفانه گزارش‌های ما از بیمارستان‌ها نشان داد که تربیت دوره چهار ماهه کمک بهیاری واجد شرایط لازم نبوده و از همین رو تصمیم گرفتیم دوره یک ساله را جایگزین کنیم.

معاون پرستاری وزارت بهداشت ادامه داد: آموزش این دوره‌ها توسط نهادهای عمومی غیردولتی انجام می‌شود.

میرزابیگی همچنین در خصوص جذب کمک بهیار در بیمارستان‌ها، گفت: هرگز قرار نبوده کمک بهیار جایگزین پرستار شود، زیرا پرستاری ۵۱۷ خدمت تعریف شده دارد که از این بین ۳۲ وظیفه بر عهده کمک بهیار است.

وی تصریح کرد: کمک بهیاران در بیمارستان‌ها زیر نظر پرستاران وظایف خود را انجام می‌دهند.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :