معاون سلامت دانشگاه علوم پزشکی تبریز که به مناسبت هفته سلامت و تحقق شعار غلبه بر دیابت در میان خبرنگاران سخن می گفت، تعداد مرگ و میرهای روزانه در سطح کشورمان را بین ۸۰۰ الی ۸۵۰ نفر اعلام کرد و افزود:این میزان فوتی شامل بیماری های قلبی و عروقی، سوانح و حوادث، سرطان ها و بیماری های تنفسی می باشد که در استان ما، از هر ۲ مورد مرگ، یک مورد را در بر می گیرد.

به گزارش تبریزمن، دکتر تبریزی ادامه داد:حدود ۷۵ درصد مرگ و میرها در آذربایجان شرقی نیز ناشی از علل مذکور می باشد که از هر ۴ مورد فوتی، ۳ نفر را شامل می گردد.

وی عدم مصرف میوه و سبزی، استعمال سیگار و قلیان، عدم تحرک کافی، چاقی و اضافه وزن، فشار خون بالا، قندخون و کلسترول خون بالا و استرس را از جمله عوامل خطر مرگ در دنیای امروز بیان نمود و اضافه کرد: متاسفانه در کشور ما ۴ برابر استانداردهای جهانی شکر مصرف می شود و وضعیت مصرف نمک و روغن هم به ترتیب ۳ و ۳/۵ برابر میزان استانداردهای دنیاست و این آمار نشان دهنده وقوع یک فاجعه در ابتلای مردم به انواع بیماری های خطرناک از جمله دیابت می باشد.

تبریزی علت بیماری دیابت را افزایش وزن بدن، چاقی و کم تحرکی عنوان کرد و گفت:در حال حاضر تعداد ۴۲۲ میلیون نفر از جمعیت جهان به این بیماری مبتلا هستند و در یک دهه آینده به مرز یک میلیارد نفر افزایش خواهد یافت.

معاون سلامت دانشگاه علوم پزشکی تبریز تعداد مبتلایان به دیابت در سطح کشور و استان را به ترتیب ۵ میلیون و ۲۵۰ هزار نفر ذکر کرد و افزود:۶۰۰ نفر نیز سالانه در سطح استان آذربایجان شرقی به مرگ مستقیم ناشی از بیماری دیابت دچار می شوند که بسیار تامل برانگیز است لذا در سند تدبیر توسعه استان که از سوی مدیریت ارشد آذربایجان شرقی تهیه شده است ارتقای نظام ارایه خدمات سلامت و بهبود سبک زندگی در جامعه مدنظر قرار گرفته است.

به گفته تبریزی، کلان شهر تبریز هم اکنون تعداد ۵۴ باب مرکز سلامت را در خود جای داده است که این تعداد در اوایل فصل تابستان به رقم ۹۱ باب افزایش خواهد یافت.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :