وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در نشست مشترک کمیسیون همکاری های اقتصادی ایران و جمهوری آذربایجان، که در آن نحوه توسعه کریدور شمال ـ جنوب و خط آهن احداثی بین ایران و جمهوری آذربایجان بررسی و تصمیم گیری می شود، از امضای تفاهمنامه احداث راه آهن جمهوری آذربایجان ـ ایران خبر داد و گفت: این راه آهن ظرفیت جابه جایی ۵ میلیون تن کالا را دارد.

به گزارش تبریزمن، محمود واعظی با اشاره به اینکه از محل احداث راه آهن تا خط صفر مرزی دو کیلومتر است، افزود: یک کیلومتر این پروژه آزادسازی و آماده سازی شده و با امضای توافقنامه امروز در نشست مشترک ایران و جمهوری آذربایجان، یک کیلومتر باقی مانده نیز آماده سازی می شود.

وی در خصوص مذاکرات روز گذشته کمیسیون مشترک ایران و جمهوری آذربایجان در این کشور، تصریح کرد: در این جلسه درباره اتصال راه آهن ایران و جمهوری آذربایجان و در نظر گرفتن تسهیلات برای گمرک و حمل و نقل جاده ای کشور تصمیم گیری شد.

واعظی ادامه داد: برای اجرای ماموریت های مذکور چهار کمیته تشکیل و به صورت فشرده روی موضوعات مورد نظر کار شد و به توافق های بسیار خوب رسیدند.

وزیر ارتباطات گفت: در این توافق ها قرار شد طرف جمهوری آذربایجان هشت کیلومتر راه آهن باقی مانده تا نقطه صفر مرزی را احداث کند و طرف ایرانی دو کیلومتر راه آهن تا ترمینال را بسازد.

وی درباره توافق بعدی دو کشور مذکور، افزود: توافق شد پل راه آهن جمهوری آذربایجان ـ ایران با سرمایه گذاری۵۰ درصد طرف ایرانی و ۵۰ درصد طرف جمهوری آذربایجان توسط جمهوری آذربایجان ساخته شود.

واعظی اضافه کرد: همچنین توافق شد، ترمینال راه آهن توسط طرف ایرانی آماده شود تا شرکت های ایرانی و جمهوری آذربایجان بتوانند مکان های مورد نیاز خود را در این ترمینال احداث کنند.

وزیر ارتباطات با اشاره به توافقات کمیته دوم تصریح کرد: با توجه به قدمت ۷۰ ساله پل موجود دو کشور، در این کمیته هم توافق شد پل مناسبی برای حمل و نقل جاده ای در نقطه ای که مذاکره شده با سرمایه گذاری ۵۰ درصد طرف ایرانی و ۵۰درصد طرف جمهوری آذربایجان توسط کشور جمهوری آذربایجان احداث شود.

وی با اشاره به توافق های انجام شده در کمیته سوم، گفت: در این کمیته درباره ۲۴ ساعته شدن فعالیت گمرک های «بیله سوار» اردبیل و آستارا در زمان بندی مشخص توافق شد.

واعظی از مذاکرات کمیته چهارم به سد«خدا آفرین» اشاره و خاطرنشان کرد: قرار شد فرمولی پیدا کنیم که سند این سد برای استفاده از آب مشترک دو کشور جمهوری آذربایجان و ایران امضا شود.

وزیر ارتباطات با بیان آنکه همکاری بین ایران و آذربایجان از دو سال گذشته بسیار گسترده شده است، اظهار داشت: این همکاری ها در تمام ابعاد اعم از اقتصادی ، صنعتی، تجاری، فرهنگی، علمی، سیاسی و امنیتی است.

وی افزود: مسئولان دو کشور در بخش های مختلف به دنبال این هستند تا راه های گسترش روابط را بررسی و برای توسعه آن راه حل پیدا کنند.

به گفته وزیر ارتباطات، طبق توافق با اعضای جمهوری آذربایجان، جلسه کمیسیون اقتصادی مشترک در ماه دسامبر در تهران برگزار خواهد شد.


baner-mobilestan
ezgif.com-gif-maker
Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :