مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری آذربایجان‌شرقی جنبش مشروطه را آغازگر بیدارى ملى و خاستگاه جریان‌ها و حرکت‌های مدرن در دل جامعه سنتی ایران دانست و گفت: مراسم بزرگداشت سالگرد انقلاب مشروطه در خانه مشروطه در تبریز برگزار می‌شود.

به گزارش تبریزمن، مرتضی آبدار اظهار داشت: آئین بزرگداشت یکصد و دهمین سالگرد انقلاب مشروطیت ایران، یادآور حماسه حضور و عزم ملی مردم ایران در مبارزه با استبداد و استیلای خارجی روز پنج‌شنبه چهاردهم مرداد همزمان با سالروز صدور فرمان مشروطیت در خانه مشروطه برگزار مى‌شود.

وی گفت: در این روز همانند سال‌هاى قبل مراسم پاسداشت روز مشروطه با حضور بازماندگان مجاهدان نهضت مشروطه، مسئولان استانى، فرهیختگان و پژوهشگران جنبش مشروطه، هنرمندان و مردم برگزار می‌شود.

آبدار سخنرانی توسط پژوهشگران مشروطه، اجرای موسیقی محلی و مجسمه‌هاى متحرک شخصیت‌هاى مبارز و برجسته مشروطه را از جمله برنامه‌های در نظر گرفته شده برای مراسم بزرگداشت روز مشروطه در تبریز برشمرد.

وى با بیان اینکه جنبش مشروطیت بدون شک از رویدادهای مهم و تأثیرگذار در تاریخ تحولات سیاسی ایران محسوب می‌شود، افزود: اثرات این رویداد در زندگی فرهنگی و سیاسی مردم، از سایر حوادثی که تا آن تاریخ در کشورمان پدید آمده بود، عمیق‌تر بوده است.

آبدار گفت: در آن سال‌ها که ظلم و جور جامعه ایرانی را فرا گرفته بود، مردم تبریز براساس رسالت ملی و مذهبی مبارزات ضد استبدادی خود را آغاز کردند که در آن مفاهیم ملی و حتی فراملی چون آزادی‌خواهی، عدالت طلبی، ستم سوزی، دیکتاتور ستیزی حرف اول و آخر مبارزان بود.

شخصیت‌های مبارز و برجسته‌ای همچون ستارخان سردار ملی و باقرخان سالار ملی با شجاعتی مثال زدنی رهبری جنبش مردمی مشروطه را در دست گرفته و منجی انقلابی شدند که در آستانه شکست قرار گرفته بود.

مراسم بزرگداشت سالگرد انقلاب مشروطه در خانه مشروطه در تبریز، خیابان شهید مطهری(راسته کوچه)، روبه‌روی مسجد جامع برگزار می‌شود.


baner-mobilestan
ezgif.com-gif-maker
Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :