رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران با تشریح سفر هیات اقتصادی کشورمان به دو کشور اروپایی گفت: در سفر هیات اقتصادی به لهستان و فنلاند، یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار سند همکاری دوجانبه به امضا رسید که برخی از این اسناد در قالب تفاهم نامه و برخی در قالب قرارداد است.

به گزارش تبریزمن، محسن جلال پوراضافه کرد: هیات اقتصادی ایران در لهستان و فنلاند ۵۰ سند امضا کردند که ۳۰ سند مربوط به همکاری با فعالان اقتصادی لهستان و ۲۰ سند مربوط به فعالان اقتصادی فنلاند است.

وی ارزش اسناد امضا شده در لهستان را ۷۰۰ میلیون دلار ذکر کرد و گفت: از این میزان، ۲۴۰ میلیون دلار در بخش نیروگاهی، ۲۰۰ میلیون دلار در بخش شیلات و بقیه مربوط به بخش های دیگر بود؛ همچنین ارزش اسناد امضا شده در فنلاند ۵۰۰ میلیون دلار برآورد شده که در بخش هایی همچون صنعت، ماشین آلات و آی.سی.تی (ICT) است.

رئیس اتاق ایران ادامه داد: در لهستان ۱۸۰ شرکت و در فنلاند ۲۵۰ شرکت با اعضای هیات اقتصادی جمهوری اسلامی ایران – متشکل از ۶۰ فعال اقتصادی در زمینه های صنعت، معدن، انرژی، کشاورزی، شیلات، غذا، سلامت، گردشگری، ICT، امور بانکی و سرمایه گذاری – دیدار کردند.

جلال پور، اصلی ترین مساله فعالان اقتصادی در همکاری های بین المللی را، مسایل بانکی اعلام کرد و گفت: در این زمینه پیشنهاد داده ایم که یک کمیته سازمان یافته برای عملیات ویژه و سریع (Task Force) با حضور بانک مرکزی، بانک های تجاری، متخصصان حوزه بانکی در اتاق بازرگانی ایران تشکیل شود تا در کمترین زمان، راهکارهای برطرف کردن مسایل بانکی را پیدا کنیم.

هیات سیاسی-اقتصادی کشورمان یکشنبه این هفته سفر دوره ای خود به چهار کشور اروپایی لهستان، فنلاند، سوئد و لتونی را آغاز کرد و در نخستین ایستگاه، به ورشو پایتخت لهستان و سپس به هلسینکی پایتخت فنلاند رفت و پس از دیدار و گفت وگوهای سیاسی و اقتصادی، دیشب(سه شنبه) وارد استکهلم پایتخت سوئد شد.

اعضای هیات اقتصادی جمهوری اسلامی ایران در دو کشور لهستان و فنلاند با همتایان خود ملاقات رو در رو (B2B) داشتند و همچنین در همایش های اقتصادی ایران با لهستان و فنلاند شرکت کردند.

همچنین نشست اقتصادی ایران و سوئد امروز با حضور محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان و خانم «آن لیند» وزیر امور اتحادیه اروپا و تجارت سوئد در هتل شرایتون استکهلم برگزار خواهد شد.

در این نشست، رئیس اتاق بازرگانی ایران و رئیس تجارت سوئد سخنرانی می کنند و فضای کسب و کار و ظرفیت های بازار در دو کشور و همچنین وضعیت ایران در پساتحریم مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.

دیدار و گفت وگوهای رو در رو، از دیگر برنامه های هیات اقتصادی ایران در سوئد است.

هیات سیاسی – اقتصادی ایران فردا (پنجشنبه)، استکهلم را به مقصد ریگا، پایتخت لتونی ترک خواهد کرد.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :