مدیر منطقه ویژه علم و فناوری ربع رشیدی از اعطای تسهیلات ویژه به شرکت‌های دانش‌بنیان خبر داد و گفت: منطقه ویژه علم و فناوری ربع رشیدی هزینه‌های ثبت شرکت‌های دانش‌بنیان را تقبل می‌کند.

به گزارش تبریزمن، علی جهانگیری اظهار داشت: توجه به اقتصاد دانش‌بنیان و بحث‌های علم و فناوری از جمله اقدامات مهمی بود که دولت تدبیر و امید در دستور کار خود قرار داده است.

وی ادامه داد: قانون شرکت‌های دانش‌بنیان در سال ۸۹ مصوب شده است اما این قانون در سال ۹۲ شکل اجرایی به خود گرفت و در حال حاضر در استان ما ۸۳ شرکت دانش‌بنیان فعال بوده که شامل ۳٫۲۶ درصد شرکت‌های دانش‌بنیان است به طوری که ما استان ما در رتبه چهارم کشوی در این خصوص قرار دارد.

جهانگیری با اشاره به فعالیت بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ شرکت دانش‌بنیان در کل کشور ادامه داد: رتبه نخست فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان مختص استان تهران است و اصفهان و خراسان رضوی در رتبه‌های بعدی قرار دارند اما با بررسی‌های تخصصی شاهد هستیم که شاید در آمار چهارم خوب است اما برای ما قابل قبول نیست به ویژه بعد از استقرار دولت تدبیر و امید در استان توجه ویژه صورت گرفته است که تشکیل منطقه ویژه علم وفناوری ربع رشیدی نیز در این زمینه بود.

نماینده تام الاختیار استاندار آذربایجان‌شرقی در حوزه فناوری از ثبت‌نام ۴۲۱ شرکت به منظور کسب عنوان دانش‌بنیان بودن خبر داد و گفت: متأسفانه بیش از ۵۰ درصد از این شرکت‌ها نتوانسته‌اند مراحل دانش‌بنیان بودن را طی کنند و اطلاعات مورد نیاز را در اختیار مسؤولان مربوطه قرار دهند.

جهانگیری از مشاوره‌های رایگان به این شرکت‌ها خبر داد و افزود: ما با اطلاع‌رسانی‌های تخصصی، برگزاری کارگاه‌های ویژه و تبیین مزایایی تبدیل شدن این شرکت‌ها به شرکت‌های دانش‌بنیان سعی می‌کنیم تا آنها را به این سمت حرکت دهیم اما متأسفانه شرکت‌ها و صنایع آنچنان که باید و شاید تمایلی به این کار نشان نمی‌دهند.

وی با اشاره به استقرار منطقه ویژه علم و فناوری ربع رشیدی در استان ادامه داد: هدف ما تحقق اقتصاد دانش‌بنیان در استان بوده که در این زمینه ستاد اقتصاد دانش‌بنیان استان نیز فعالیت خود را از آغازین روزهای استقرار مدیریت ارشد دولت تدبیر و امید در استان فعالیت کرده است.

مدیر منطقه ویژه علم وفناوری ربع رشیدی، آشنایی شرکت‌های دانش‌بنیان با شرکت‌های حمایتی این حوزه را ضروری دانست و ادامه داد: هم شرکت‌ها و هم‌سازمان‌ها و نهادهای دولتی و خصوصی باید با قوانین این شرکت‌ها آشنایی کافی داشته باشند.

وی خرید محصولات دانش‌بنیان از سوی مجموعه‌های دولتی را نیز یادآور شد و گفت: طبق ابلاغ بخشنامه خرید از شرکت‌های دانش‌بنیان با امضای استاندار محترم در اولویت خریدهای مجموعه‌های دولتی استان قرار دارد اما شرکت‌ها نیز باید از نگاه مالی و بازاریابی خود را تقویت کنند.

جهانگیری با اشاره به برگزاری جشنواره و نمایشگاه فناوری‌های نو و پیشرفته ربع رشیدی گفت: این نمایشگاه برای سومین سال متوالی امسال نیز در استان ما برگزار می‌شود تا فرصتی باشد برای تجاری‌سازی فناوری‌های فناوران و شرکت‌های دانش‌بنیان استان.

وی ادامه داد: حمایت از شرکت‌های دانش‌نبیان در دولت تدبیرو  امید تنها در حرف خلاصه نشده است و ما شاهد هستیم که با وجود سیاست‌های مالی کشور مبنی بر کاهش تورم و کاهش وام‌های بانکی حوزه دانش‌بنیان تنها بخشی بوده است که وام‌ها در این بخش نه تنها کاهش نیافت بلکه افزایش نیز داشت و در کشور نزدیک به ۱۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار در این حوزه در نظر گرفته شده است.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :