موضوع رسیدگی به وضعیت مس سونگون و پتانسیل فوق العاده آن برای درآمدزایی و اشتغال‌زایی، آنقدر از طرف رسانه ها مورد پرداخت قرار گرفته که همچون اخبار حملات تروریستی در کشورهای همسایه مان، کم کم مورد بی توجهی مردم و به تبع آن مسئولین قرار می گیرند، این بی توجهی اما در آینده خسارات سنگینی برای ما در پی خواهد داشت…

تبریزمن، سرویس اقتصادی: بحث فسادهای مالی، باندبازی، دخالت دست های پشت پرده و ساخت و پاخت این روزها در کشور ما به قدری زیاد شده است که که تقریبا می توان این موضوع را به اکثر مسائلی که در کشور وجود دارند تعمیم داد، از جنجال فیش های حقوقی در هفته های اخیر گرفته تا همین دیروز که برنامه نود از دست های پشت پرده و فسادی که در انتخاب اسپانسر البسه تیم های ملی و باشگاهی کشور پرده برداری کرد، همه و همه نشان از وضعیت وخیمی است که در برخی نهاد های کشور وجود دارد.

بی اعتمادی عمیق بین مسئولین و مردم، از نتایج حتمی چنین افشاگری هایی است که دامنه آن نه به این جناح و نه آن جناح، بلکه همه را تحت تاثیر قرار خواهد داد. نمی شود همه را به فساد متهم کرد، حقیقتا نیز افراد کاردرست و با وجدانی هم در بین مسئولان می شود یافت، اما در شرایط فعلی که هر روز بحران جدیدی بوجود آمده و افشاگری های تازه وارد فضای رسانه ها می شود، نمی توان با عینک خوشبینی به مسائل نگاه کرد.

اما همانطور که در ابتدا گفتیم، این اشتباهات و تخلفات در حال تبدیل شدن به یک موضوع عادی هستند، امری که می تواند بسیار بسیار خطرناک بوده و آینده را به قهقرا ببرد، به عنوان مثال، توجه کنید به اینکه اخبار کشت و کشتار در کشورهای خاورمیانه چون  عراق و پاکستان تا چه حد شما را به فکر فرو می برد و در مقابل، آن را با میزان تاثیری که اخبار وقوع حوادث تروریستی در کشورهای اروپایی یا همین ایران خودمان روی شما می گذارد مقایسه کنید.

جای بسی افسوس است که در حال حاضر، اخبار مربوط به فساد و رانت خواری و کم کاری در بالاترین رده های مدیریتی کشور در سال های اخیر آنقدر منتشر شده اند که دیگر تاثیر گذشته را روی جامعه ندارند و مردم به این اخبار عادت کرده اند…

یک نمونه از این عادت ها که در استان آذربایجان شرقی شکل گرفته و مردم و مسئولین دلسوز، به یادداشت های انتقادی و پیشنهادی نسبت به آن بی تفاوت شده اند، موضوع رسیدگی به معدن مس سونگون و ظرفیت عظیم آن برای بهبود اوضاع سیاسی و اقتصادی مردم منطقه و حتی کشور می باشد.

6ec91d3e4a

یک عده ای دست بردار این معدن و منابع سرشار آن نیستند و با بهانه های واهی و روابطی که خدا می داند، مانع از پیشرفت معدن و کمک به مردم می شوند. مردمی که در حال حاضر سخت ترین دوران خود را از هر نظر، اقتصادی، روحی، روانی، سیاسی و فرهنگی سپری می کنند و مشتاقانه منتظر اتفاقی خوب هستند…

مسئولینی که شعار اقتصاد مقاومتی از سر زبانشان نمی افتد، چگونه می توانند پذیرای تاراج منابع از دست رفته مردم و سرزمین خود باشند؟ اینکه هر روز مصاحبه ای در خصوص تعامل و هماهنگی خوب بین مسئولین استان انجام داده و از همدیگر بابت توجه به مسائل و اهداف اقتصاد مقاومتی تشکر کنیم، چه دردی را دوا خواهد کرد؟

توجه و عمل به اقتصاد مقاومتی همچون پروژه های دیگری که انجام می شوند، تنها در صورت و ظاهر خلاصه شده و موضوعات اصلی و موثر عمدا یا سهوا! مورد بی توجهی قرار می گیرد. چه اقدام و عملی بیشتر از توجه به موضوعات کلانی چون معدن مس سونگون می تواند شاخص اقتصاد مقاومتی در استان و حتی کشور ما باشد؟ کدام طرح و پروژه ای به این میزان توانایی و پتانسیل درآمد و استغال زایی برای مردم استان را داراست؟

هزاران شغل مستقیم و ده ها هزار شغل غیرمستقیمی که می توان با توسعه این معدن و احداث کارخانجات ذوب، پالایش مس و کارخانجات پایین‌دستی ایجاد کرد، کدام طرح و برنامه ای از سمت آقایان توان انجامش را دارد؟

نماینده مردم ورزقان در مجلس و عضو کمیسیون صنایع و معادن، ضمن اشاره به وجود مشکلات در حوزه مس سونگون، گفته است: در دور هشتم مجلس با تلاش بسیاری بالای یک میلیارد دلار برای طرح‌های توسعه مس سونگون پروژه شروع شد اما در دوره قبل متأسفانه این طرح‌ها متوقف‌شد و بنا به دلایلی شروع به فروش و حتی صادرات مواد خام کرده‌اند که برخلاف سیاست‌های کلی نظام و اقتصاد مقاومتی است و باید مورد توجه قرار گیرد.

وی با انتقاد شدید از خام فروشی مس سونگون (کنسانتره مس) اظهار داشته: از مدیران و مسؤولان مس می‌خواهیم که به رویه صحیح برگشته و زمینه برای اشتغال ده‌ها هزار شغل به جوانان شهرستان و استان را فراهم آورند و سریعا کارخانجات ذوب، پالایش مس و کارخانجات پایین‌دستی را در شهرستان راه‌اندازی کنند.

 معدن مس سونگون ورزقان با دارا بودن قطعی بیش از ۴۷۰ میلیون تن کانی سنگ با ارزش ۰.۶ درصد و برآورد احتمالی یک میلیارد تن سنگ معدن، ۴۰ درصد ذخایر مس کشور را دل خود نهفته کرده است.

هرچند مجتمع مس سونگون از سال­ها پیش فعالیت خود را آغاز کرده است اما تاکنون تنها محصول تولیدی مجتمع کنسانتره مس بوده که آن هم به دلیل نبود کارخانجات ذوب به سمت کرمان بارگیری می­شود، در راستای عملیات اجرایی طرح توسعه مجتمع معدن مس سونگون شهرستان ورزقان، از اردیبهشت ماه سال ۱۳۸۸ پروژه احداث کارخانه تغلیظ مس سونگون توسط قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا(ص) آغاز شد اما طبق گفته نماینده مردم ورزقان، این طرح ها متوقف شده و روند فروش و صادارات منابع خام از سر گرفته شده است…


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :