صد و چهل و یکمین جلسه شورای شهر تبریز پس از گذشت ۲ هفته تعطیلی اجباری به دلیل سپری نمودن تعطیلات تابستانی، امروز در محل تالار شورای عمارت ساعت برگزار شد.

تبریزمن، سرویس شهری: در ابتدای جلسه این هفته، شهرام دبیری رییس شورای شهر با گرامیداشت سالروز  ولادت امام (ع)، ایام بازگشت آزادگان دلاور به کشور و کسب ۲ مدال طلای المپیک توسط ورزشکاران ایرانی، از عدم امکان برگزاری مراسم تجلیل و بزرگداشت مقام خبرنگار به دلیل تداخل در ایام تعطیلات تابستانی این نهاد عذرخواهی نمود.

طبق روال جلسات گذشته، قرار بود نطق پیش از دستور توسط یکی از اعضا صورت گیرد اما به دلیل اینکه پاور پوینت مربوطه به مباحث معماری و شهرسازی که قرار بود توسط رسول درسخوان انجام گیرد تا لحظه شروع جلسه شورا آماده نشد این بخش از دستور جلسه حذف گردید.

شهرام دبیری هم اعلام کرد که به جای تایم این بخش، ارایه گزارش سفر تعدادی از اعضای شورا به کشور عراق که منجر به عقد خواهرخواندگی شهرهای تبریز و کربلای معلی صورت گیرد.

علی نوای باغبان به نمایندگی از طرف جواد ششگلانی، جعفر مدبر و نیز سلیمانی، عزتی و طالب نژاد از نیروهای شهرداری به تشریح سفر این هیات به کربلا پرداخت و گفت:به دنبال عقد تفاهم نامه ای که چندی پیش با حضور فرماندار کربلا در تبریز در خصوص مراسم اربعین حسینی صورت گرفت این سفر عملیاتی گردید و با حضور در شهرهای کربلا، کاظمین و نجف با مسوولان این مناطق دیدار نمودیم.

وی افزود:خوشبختانه آنها خواستار انجام خواهرخواندگی تبریز با کربلا بودند که پس از اصلاح بندهایی از متن قرارداد قبلی، این تفاهم نامه همکاری به سند خواهرخواندگی تبدیل گردید و لذا شهرداری های ۲ شهر تبریز و کربلا می توانند در زمینه های فرهنگی، هتل سازی، سلامت درمانی، ساخت پارک های دوجانبه و غیره همکاری فی مابین داشته باشند.

در این لحظه شهرام دبیری تاکید کرد که موضوع خواهرخواندگی باید در صحن علنی شورا مورد تصویب قرار گرفته و سپس جنبه اجرایی داشته باشد.

اسماعیل چمنی هم در این خصوص اظهار داشت که این امر نیازی به مجوز شورای شهر ندارد.

شهردار تبریز نیز به این موضوع واکنش نشان داد و گفت:باید توجه داشته باشید که تحقق این امر، ابتدا از طریق مذاکرات بوده و سپس جنبه اجرایی به خود گرفته است.

صادق نجفی افزود:تاکنون و در زمان مدیریت بنده، مجوزی در این باره صادر نشده است زیرا تفاهم نامه به معنای عقد قرارداد نیست بلکه خواهرخواندگی ۲ شهر بدون وجود بار مالی و صرفأ در راستای انجام امور فرهنگی صورت می گیرد که در سطح دنیا مرسوم است.

شهردار تبریز در ساعت ۹:۲۵ و به دلیل شرکت در کمیسیون ماده ۵ جلسه شورای شهر را ترک نمود.

المیرا خاماچی هم آخرین عضو شورا بود که در ساعت ۹:۳۰  وارد تالار این نهاد مدنی گردید.

اما سعید حاجی زاده – رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر – نیز در خصوص موضوع خواهرخواندگی تاکید کرد که تاکنون مقدمات انجام خواهرخواندگی شهر تبریز با هامبورگ آلمان، قونیه ترکیه و غیره مورد بحث و بررسی قرار گرفته و به زودی نتایج آن اعلام خواهد شد کمااینکه خواهرخواندگی با شهرهای دیگر در سنوات گذشته انجام گرفته و بیانگر اهمیت و جایگاه رفیع شهر اولین ها می باشد.

انتقاد از طرح نامناسب لوگوی میزبانی شهر تبریز به عنوان مرکز گردشگری کشورهای اسلامی موسوم به “تبریز ۲۰۱۸” از جمله مواردی بود که ایرج شهین باهر به آن پرداخت و به نحوه طراحی ضعیف این لوگو اعتراض نمود و گفت:در حالی که این طرح باید تمام ویژگی ها و جلوه های فرهنگی و تاریخی شهر تبریز را بازگو می کرد اما متاسفانه به جز دود و ابر چیزی وجود ندارد و می توانست بهتر از این باشد.

علی شیاری دیگر عضو شورا با انتقاد از عملکرد ضعیف روابط عمومی شهرداری تبریز گفت: سوالاتی که چند ماه قبل از روابط عمومی پرسیده بودم گم شده است!!

وی گفت: درباره روابط عمومی زنگ زدید که صحبت نکنم ولی نامه های بنده به راحتی گم می شود و برخی همکاران در سایه تعامل سرسری از این مسائل رد  می شوند و سازمان بازرسی نامه محرمانه می نویسد که شورای شهر نظارت نمی کند.

در ادامه جلسه، اعضای شورا به بررسی لوایح برگشتی کمیسیون ها و پرونده های شهروندان پرداختند.

خبرنگار: شهرام صادق زاده


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :