دکتر پزشکیان در ابتدای نشست با اشاره به صحبت های امروز مقام معظم رهبری که فرمودند ” آمار غلط دادن گناه کبیره است”، گفت: اگر به این موضوع توجه کرده و به جمع آوری آمار و اطلاعات درست بپردازیم، اکثر مشکلات کشور از جمله فساد، رانت و قاچاق حل خواهند شد.

تبریزمن، سرویس سیاسی: نایب رییس اول مجلس شورای اسلامی در جمع خبرنگاران رسانه های گروهی آذربایجان شرقی از ارایه آمار نادرست و اشتباه به افکار عمومی به شدت انتقاد کرد و گفت:مقام معظم رهبری، اعلام عدد و رقم ناصحیح را جزو گناهان کبیره بیان کرده اند زیرا مشکلات کنونی کشورمان از قبیل فساد مالی، زمین خواری، قاچاق و غیره که برای هر کدام یک تشکیلات نظارتی هم در نظر گرفته شده است در سایه غفلت از همین امر به وقوع پیوسته است به طوری که اگر آمار و اطلاعات صحیح منتشر می شد امکان نداشت به همین راحتی اشتباه صورت گیرد.

مسعود پزشکیان افزود:لذا اگر داده ها و اطلاعات منطقه به درستی وارد سیستم شود هیچ وقت مرتکب خطا نخواهیم شد، زیرا اگر اینگونه باشد لازم نیست اینقدر تلفات دهیم و خسارت به بار آید.

با داده و اطلاعات دقیق می توان کشور را اداره کرد

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد:همگان باید بدانند که با داده و اطلاعات می توان کشور را اداره نمود و نه با داد و فریاد!!

پزشکیان در خصوص FATF نیز گفت: در دنیا مبدا و مقصد پول کاملا مشخص است،  اما در کشور ما این چنین نیست که این خود باعث ایجاد فساد است.

nejati-22-of-25

پزشکیان با تاکید بر اینکه من به عنوان نماینده مجلس اطلاعات اولیه از این تفاهم نامه دارم ولی باید کارشناسان نتیجه نهایی را برای آن ارائه دهند، افزود: من به عنوان نماینده غیر کارشناس در موضوع FATF نمی توانم دخالت کنم و هر کاری را باید به متخصص آن ارجاع دهیم و تصمیمات ما باید کارشناسی شده باشد.

علت بسیاری از مشکلات ما عدم کار کارشناسی است

وی با بیان اینکه جسارت گفتن ” نمی دانم”  را نداریم، ادامه داد: جوانانی که امروز به رفتار و کردار آن ها ایراد می گیریم را ما تربیت کرده ایم.  کار و مدیریت ما ایراد داشته است که هم اکنون مشکلات فراوانی داریم.

نائب رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بدنبال حل مشکلات کشور در رابطه با فساد، رانت و زمین خواری در مجلس هستیم، اظهار کرد: اگر اطلاعات و داده های صحیح دست مان باشد هیچ کس به سادگی نمی تواند بی قانونی کند.

وی با بیان اینکه در مجلس بدنبال اجرای داده ها هستیم، خاطرنشان کرد: کشور با اطلاعات اداره می شود، نه با زور و فریاد و اگر داده دست آدم باشد مسلمان و کافر نمی شناسد و فساد بوجود نمی آید.

پزشکیان نگاه علمی و کارشناسی را راهکار حل مشکلات جامعه عنوان کرد و گفت: بعد از ۴ دهه در جامعه مشکل داریم، بخاطر اینکه به مسائل کارشناسی و علمی نگاه نکرده ایم و برای هر سختی راهی وجود دارد.

وی با بیان اینکه متاسفانه با علم و اطلاعات مدیریت نمی کنیم، افزود: اگر با داده مدیریت نکنیم به راحتی به آدم اتهام می زنند.

nejati-15-of-25

عده ای نمی خواهند دولت سرپا بایستد

نائب رئیس اول مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اگر برجام نبود منتقدان چگونه به دولت گیر می دادند، گفت: عده ای نمی خواهند دولت سرپا بایستد؛ قبل از برجام آمریکا دنیا را علیه ایران متحد کرده بود، اما برجام نفس کشور را باز کرد.

پزشکیان با بیان اینکه نمی دانم چرا بعضی ها در مورد برجام این قدر به دولت گیر داده اند و اگر برجام نبود چه می گفتند، اظهار کرد: اگر برجام نبود حتی یک کشتی ایران در هیچ اسکله ای لنگر نمی انداخت و حتی امکان داد و ستد با سایر کشورها را هم نداشتیم.

وی با بیان اینکه قبل از امضای برجام کشور کوچک قطر روزانه ۴ هزار میلیارد ریال سهم گاز ایران در خلیج فارس را می برد و عراق در میادین مشترک نفت مان را می گیرد و چرا تاکنون نتوانسته ایم جلویش را بگیریم، خاطر نشان کرد: اگر برجام نبود وضع کشور نامعلوم بود و حتی دارو هم نمی توانستیم پیدا کنیم.

nejati-9-of-25

قبل از برجام آمریکا دنیا را علیه ما متحد کرده بود

پزشکیان ادامه داد: اگر رهبر معظم انقلاب برجام را امضا نمی کرد هیچ قدرتی در کشور جرات نمی کرد آن را به فرجام برساند و دفاع معظم له از برجام و تیم هسته ای منتقدان را سرجایشان نشاند.

وی با بیان اینکه منتقدان نمی خواهند دولت روی پای خود بایستد، خاطرنشان کرد: اینکه دولت توانسته ثبات را در کشور ایجاد کند و با دنیا تعامل داشته باشد بزرگ ترین دستاورد است .

نائب رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: در معامله باید چیزی بدهی و چیزی بستانی و اینکه هیات های بزرگ اقتصادی و سیاسی خارجی بعد از اجرای برجام به ایران می آیند، دستاورد ارزشمندی است.

وی سپس افزود: قبل از برجام آمریکا دنیا را علیه ما متحد کرده بود اما هم اکنون آمریکا تنها مانده است.

پزشکیان همچنین اظهار داشت: بارها گفته ام اگر سپاه و بسیج نبود کشورمان در خطر تهدیدات مختلف بود، علت اینکه جوانان امروز در معابر و خیابان ها سرگردان هستند نشانه بی عرضگی ماست اما متاسفانه به جای انتقاد از عملکرد خویش، به بازداشت آنها می پردازیم و به خاطر نوع مو و لباس شان دستگیرشان می کنیم.

گفتن اینکه برجام ذلت بار بود، توهین به مقام معظم رهبری است

وی ادامه داد: اگر مقام معظم رهبری با موضوع برجام موافقت نمی کرد تندروهای مجلس، مذاکره کنندگان این پرونده را محاکمه و اعدام می کردند.

پزشکیان اظهار داشت: گفتن اینکه برجام ذلت بار بود، توهین به مقام معظم رهبری است.

nejati-7-of-25

فراکسیون آذری زبان ها تشکیل می شود

وی در خصوص فراکسیون آذری زبان های مجلس گفت: تدابیری اندیشیده شده است تا با حضور تمام نمایندگان مردم استان های شمال غرب کشور و حتی همدان در مجلس، فراکسیونی با عنوان آذری ها، شمال غرب و یا ترک ها تشکیل گردد.

پزشکیان سپس گفت: متاسفانه با منطق و سعه صدر نتوانسته ایم و نمی توانیم در خصوص مسایل منطقه خودمان به مذاکره پرداخته و با وحدت رویه به حل و فصل مشکلات جاری بپردازیم به طوری که متاسفانه دیگران، بودجه مربوطه را به سایر استان ها انتقال داده اند.

وی در خصوص وظیفه نظارتی مجلس نیز گفت: مشکل ما در مجلس شورای اسلامی حلقه گمشده نظارت است زیرا نظارت ابزار مدیریتی اصولی می خواهد که برخی ها فاقد آن هستند.

پزشکیان در خصوص توجه به اصل ۱۵ قانون اساسی نیز گفت: اگر این اصل مهم قانون کشورمان مورد اجرا قرار گیرد به طور حتم بهانه ضد انقلاب ها از بین خواهد رفت. وزیر آموزش و پرورش قول داده است تا متون مربوط به این موضوع در اسرع وقت حاضر شده و مشکل و خواست عمومی چند ساله مرتفع گردد.

nejati-14-of-25

نهضت عمومی برای حل بحران دریاچه ارومیه شکل گیرد

وی در پاسخ به سوال تبریزمن، در خصوص روند احیای دریاچه ارومیه نیز گفت: دولت یازدهم تا حد زیادی به احیای دریاچه اهتمام ورزیده است اما با این کارها بهبود نمی یابد.

پزشکیان افزود: راه حل احیای دریاچه ارومیه به این سادگی نیست زیرا برخورد خشن با طبیعت بسیار قابل تأمل می باشد. بدون شک باید نهضت عمومی برای حل بحران این دریاچه شکل بگیرد.

وی همچنین در خصوص تبریز۲۰۱۸ افزود: اگر برای سال گردشگری کشورهای اسلامی به میزبانی تبریز تلاش مضاعفی از سوی نمایندگان و مسوولان صورت نگیرد دولت تحفه ای در نظر نخواهد گرفت و در آن حالت باید همگان پاسخگو باشند!

نائب رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه سیاست علم است، اظهار کرد: در دنیا باید با زبان بین المللی صحبت کرد همان طور که اکثر سیاستمداران با نوشته و از روی علم صحبت می کنند.

پزشکیان ادامه داد: چون تصمیم هایمان کارشناسی نبوده بنابراین با دنیا به مشکل بر می خوریم.

وی با بیان اینکه دغدغه ام در مجلس این است که نظارت هایمان را کارشناسی کنیم، افزود: قانونی در مجلس می نویسیم و ۶ ماه بعد به آن تبصره می زنیم و اگر بخواهیم مدیریت کنیم باید ابزار و روش داشته باشیم.

پزشکیان با بیان اینکه به راحتی نمی توان راجع به مسائل نظر داد، ابراز کرد: کسی که در غیر رشته اش راجع به کشور نظر می دهد مملکت را به ناکجا آباد می برد.

پزشکیان با اشاره به اینکه حدود یک هزار و ۲۰۰ تن اورانیوم ذخیره داریم که هر نیروگاه ما سالانه ۷۰ تن نیاز دارد، ابراز کرد: مجلس برای مقابله با آمریکا تصویب کرد که دولت باید ۲۰ هزار مگاوات برق هسته ای تولید کند، در حالیکه کل اورانیوم ما دو ساله تمام می شود، بنابراین باید علمی و کارشناسانه تصمیم گیری کنیم.

nejati-10-of-25

وی در ادامه مهم‌ترین دغدغه و چالش موجود در مجلس شورای اسلامی را نظارت دانست و اعلام کرد: مشکل اصلی ما در مجلس نظارت است زیرا نظارت ابزار مدیریتی و داده‌های متمرکز می‌خواهد. در مجلس شورای اسلامی حرف و صحبت‌های زیادی صورت می‌گیرد اما این صحبت‌ها کارشناسی و علمی نیست وقتی ما حرفی در مجلس می‌زنیم باید بعد از آن یک نظارت قاطع و محکمی پشت سر آن باشد.

نماینده مردم تبریز، نقش سازمان‌های نظارتی را سلیقه‌ای و ناکافی دانست و گفت: در حال حاضر رانت و جابه جایی پول در کشور ما به سادگی صورت می‌‌گیرد اگر سازمان‌های نظارتی ما نظارت اصولی و محکمی داشتند چگونه اختلاس و رانت ۳ هزار میلیارد تومانی در کشور اتفاق می‌افتاد و دیگر موارد که صدایش درنیامد. اگر سازمان‌های نظارتی وظیفه خود را به درستی انجام می‌دادند ما شاید اختلاس‌ها و رانت‌های متعدد در کشور نبودیم.

وی تصریح کرد: متاسفانه چشم‌های سازمان‌های نظارتی ما خیلی تیز و بینا نیست و این نهادهای نظراتی گاهی می‌بینند، گاهی نمی‌بینند و گاهی سلیقه‌ای می‌بینند و این نگاه‌ها بدون شفاف‌سازی داده‌ها و اطلاعات راه به جایی نمی‌برد.

پزشکیان با انتقاد از سلیقه ای عمل کردن سیستم های نظارتی کشور گفت: سیستم‌های نظارتی کشور خوابیده‌اند، آنها باید چشم بینا داشته باشند. نباید در برخورد با متخلف سلیقه ای و حزبی و جناحی برخورد شود.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :