اولین همایش ملی فناوری اطلاعات سلامت و پنجمین همایش سالانه “ارتقای مدیریت اطلاعات سلامت” امروز در تبریز آغاز به کار کرد.

تبریزمن، سرویس اجتماعی: در آیین افتتاحیه این همایش ملی که در آن مسوولان استانی و کشوری حوزه بهداشت و درمان و نیز تعداد کثیری از پزشکان، اساتید، متخصصان، کارشناسان و دانشجویان رشته های مرتبط حضور داشتند پیرامون موضوعات جاری بخش سلامت کشورمان بحث و تبادل نظر به عمل آمد.

√ مردم در گذشته از مراکز درمانی ناراضی باز می گشتند

رییس دانشگاه علوم پزشکی تبریز در ابتدای این همایش، از تلاش های مضاعف دولت تدبیر و امید در حوزه بهداشت و درمان جهت خدمت رسانی به دردمندان و نیازمندان جامعه سخن به میان آورد و گفت:علی رغم اینکه حوزه سلامت در ۳ سال گذشته به هیچوجه از وضعیت مناسبی برخوردار نبوده اما خوشبختانه برخلاف زمان دولت گذشته، راضی از مراکز درمانی باز می گردند.
محمدحسین صومی افزود:البته در برخی موارد هم شکاف داریم که امیدواریم به زودی تسهیل گردد و این امر تنها در سایه کسب اطلاعات مورد نیاز بخش درمان آذربایجان شرقی و سایر مناطق کشورمان عملی خواهد شد.

√ اطلاعات، مبنای صحیح تصمیم گیری است

مدیر دفتر مدیریت بالینی و تعالی بیمارستانی وزارت بهداشت و درمان اطلاعات را مبنای تصمیم گیری های جامع دانست و گفت:این امر باعث می شود تا تصمیمات صحیح اتخاذ گردد لذا کسب اطلاعات درست در حوزه سلامت می تواند به ارایه خدمات درمانی بهینه منجر شود.
علی ماهری با بیان این نکته که تجمیع امور خدمات بهداشتی امری واجب است افزود:تجمیع فعالیت های اطلاعاتی در بیمارستان ها باید عملیاتی گردد تا با مستندسازی های مختلف این حوزه، حمایت خود را از همکاران مان به انجام رسانیم.
وی واگذاری تصدی های این حوزه به دانشگاه های مربوطه را اقدامی مثبت قلمداد نمود.

√ پرونده الکترونیکی سلامت، راه حل دغدغه های مردم است

معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی پیشرفت های حوزه علوم بالینی در طول دهه های اخیر را بسیار قابل توجه دانست و گفت:علی رغم وجود نقصان های زیاد، در مسیر توسعه ارایه خدمات پزشکی در سطح منطقه پیشرفت قابل ملاحظه ای را تجربه نموده ایم و متاسفانه رشد اطلاعات پزشکی نسبت به علوم بالینی با تاخیر ۲ دهه ای همراه بوده است که قابل تأمل می باشد.

آقاجانی سامانه های قاصدک، اطلاعات موسسات پزشکی، گردشگری سلامت، اعتباربخشی موسسات پزشکی و غیره را برای ساماندهی مدیریت حوزه درمان عنوان کرد و افزود:اما برای تجمیع این خدمات باید سامانه جامع مدیریت درمان کشور ایجاد گردد زیرا امروزه حدود ۹۰ بیمارستان از کل ۵۷۰ بیمارستان ایران توانسته اند به تبادل اطلاعات با سامانه حوزه سلامت مبادرت ورزند.

وی مدیریت اطلاعات سلامت پس از مدیریت پرستاری را بزرگترین واحد حوزه مدیریت درمان کشور ارزیابی نمود و اضافه کرد:پرونده الکترونیکی سلامت مردم ایران در آینده نزدیک عملیاتی خواهد شد تا در کنار طرح پزشک خانواده، بخش اعظمی از دغدغه های سلامت کشور مرتفع گردد.

√ می توانستیم با فشار یک دگمه، پرداخت یارانه را قطع نماییم

نائب رییس مجلس شورای اسلامی خطاب به مدیران و مسوولان بیمارستان ها گفت:شما باید بدانید که چه مقدار ورودی و خروجی در حوزه درمان داشته اید.

مسعود پزشکیان افزود:لذا با در دست داشتن داده های اطلاعاتی می توان به مدیریت صحیح این حوزه پرداخت کمااینکه حدود ۳ سال است که دولت قصد دارد تا پرداخت یارانه ها را هدفمندسازی نماید اما نمی تواند، زیرا داده های اطلاعاتی قابل توجهی در دست ندارند که اگر اینگونه بود و اطلاعات مربوطه به درستی ثبت می شد می توانستند با فشار یک دگمه، پرداخت ها را هدفمند نموده و دست برخی از گردن کلفت ها از دریافت آن کوتاه گردد.

وی اضافه کرد:این وضعیت در بخش بهداشت و درمان نیز صادق است زیرا نمی دانیم ارایه خدمات مختلف پزشکی و درمانی به اقشار نیازمند و محروم به عنوان مردم هدف صورت می گیرد یا خیر.

پزشکیان، منابع، ساختار، دارو، تجهیزات و خدمات پزشکی را از جمله مواردی برشمرد که تحقق آنها برای حوزه بهداشت و درمان امری ضروری است.

√ ۹ میلیون نفر نیازمند سلامت در گروه های آسیب پذیر کشور

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران با اشاره به اینکه باید به سوی پوشش بیمه درمانی کامل رفته و از آن محافظت نماییم گفت:در حال حاضر حدود ۹ میلیون نفر از جمعیت کشورمان نیازمند حوزه سلامت هستند گفت:متاسفانه این تعداد جمعیت جزو گروه های آسیب پذیر و محروم کشور بوده و ۹۱ درصد آنها هم زیر یک میلیون تومان درآمد ماهیانه دارند که بسیار قابل تأمل می باشد.

محمدجواد کبیر افزود:از سال ۹۲ تاکنون، حدود ۴۰۰ درصد رشد هزینه های این حوزه را داشته ایم

در حالی که پایداری طرح تحول سلامت بر عهده تمام مسوولان کشور است.

وی کاهش پرداخت از جیب، کاهش هزینه های درمان، بهبود کیفیت خدمات، پوشش کامل بیمه ای، تسهیل دسترسی به خدمات، افزایش کیفیت خدمات و غیره را از جمله اهداف و سیاست های خدمات سلامت عمومی کشور قلمداد نمود که برای تحقق آنها باید تلاش همگانی به عمل آید.

در خاتمه اضافه می شود به گفته زکیه پیری-رییس دانشکده مدیریت و اطلاع رسانی پزشکی تبریز- به عنوان دبیر علمی همایش، در طول دوره برگزاری پنجمین همایش سالانه ارتقای مدیریت اطلاعات سلامت همزمان با نخستین همایش ملی فناوری اطلاعات سلامت که به مدت ۳ روز در کلان شهر تبریز برگزار می شود از بین ۱۵۷ اثر پذیرفته شده توسط داوران، تعداد ۲۱ مقاله به صورت سخنرانی، ۱۴ مقاله در قالب مقاله کوتاه و مابقی به صورت پوستر، فیلم و غیره ارایه خواهد گردید.

√ شهرام صادق زاده/ تبریزمن


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :