مدیرکل دامپزشکی استان آذربایجان شرقی گفت: آنفلوانزای فوق حاد پرندگان (مرغی) در آذربایجان شرقی وجود ندارد و کاملا کنترل شده است.

تبریزمن، سرویس اجتماعی: دکتر امیرحسین بهداد، مدیرکل دامپزشکی استان آذربایجان شرقی در نشست خبری که به مناسبت هفته دامپزشکی برگزار شده بود در جمع خبرنگاران گفت:  مهار بیماری‎های مشترک بین انسان و دام از جمله هاری، آنفولانزا و سل از وظایف اداره کل دامپزشکی استان است، گفت: همچنین مهار بیماری‌های دامی نیز برای حفاظت از سرمایه‌های دامی ضروری است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود افزود: میزان مواد و فرآورده های خام آلوده غیربهداشتی وغیرقابل مصرف معدوم شده توسط این اداره کل نسبت به مدت مشابه درسال گذشته ۱٫۶برابر افزایش یافته است.

مدیرکل دامپزشکی استان خاطرنشان کرد: در دو سال گذشته بازدید از مراکز عرضه و پخش،  ۱٫۷ برابر افزایش پیدا کرده و  در این مدت ۶۲ هزار و ۴۵۰ کیلوگرم شیر غیربهداشتی دراستان معدوم سازی شد.

وی از افزایش سه برابری پلمپ واحدهای تولید خوراک دام و طیور گفت: این مراکز به علت مراعات نکردن موازین دامپزشکی پلمپ  شدند.

دکتر بهداد با اشاره به  اقدامات به موقع و قرنطینه‎ای و افزایش آزمایشات مورد نیاز بیماری وی اچ اس تاکید کرد: این بیماری در آذربایجان شرقی وجود ندارد و به طور کامل کنترل شده است.

وی همچنین گفت: آنفلوانزای فوق حاد پرندگان (مرغی) در آذربایجان شرقی وجود ندارد و کاملا کنترل شده و موردی از بیماری طاعون نشخوار کنندگان کوچک در حیات وحش نیز مشاهده و گزارش نشده است.

nejati-8-of-17

بهداد از شهروندان خواست هنگام خرید مواد خام دامی از قصابی‌ها و مرغ فروشی‌های سطح شهر حتما به تاریخ مصرف درج شده بر روی مواد خریداری شده توجه لازم را داشته و از خرید هر نوع مرغ و آلایش طیور فله، بدون بسته بندی و نیز گوشت های چرخ کرده آماده غیر بسته بندی به خاطر تهدیدات بهداشتی و احتمال تقلب و ایجاد بیماری های گوناگون به شدت اجتناب کنند.

وی با اشاره به اینکه واکسیناسیون بیماری تب برفکی جمعیت گاوی از ۲۰ شهریور در حال انجام است، گفت: در واکسیناسیون جمعینت گوسفندی  مشکلی وجود ندارد ولی با توجه به اینکه واکسیناسیون جمعیت گاوی باید هر چهارماه یکبار تکرار شود که متاسفانه دامداران همکاری خوبی با دامپزشکان ندارند.

بهداد تلفات تب برفکی تابستان امسال در استان آذربایجان‌شرقی را یک هزار و ۵۰۰ راس گاو و گوسفند اعلام کرد و گفت: روستائیان با اکیپ‌های دامپزشکی استان  همکاری لازم را نمی‌کنند و با گاوداری‌های سنتی و روستایی در این زمینه با مشکل مواجه هستیم.

مدیرکل دامپزشکی آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه در استان ۴۵۰ راس گاو و گوساله و ۴٫۵ میلیون گوسفند وجود دارد گفت: یک هزار و ۳ مرکز و محل عرضه گوشت در استان وجود دارد  که همکاری‌های بیشتر مردم را در تامین بهداشتی فرآورده‌های گوشتی مردم را می‌طلبد.

امیرحسین بهداد خاطرنشان کرد: در صورت ادامه این عدم همکاری پیش بینی می شود در آبان ماه بیماری تب برفکی در استان آغاز شود.

وی با اشاره به اینکه میزان نظارت ها توسط کارشناسان دامپزشکی در استان افزایش یافته است، ادامه داد: با انجام واکسیناسیون های مختلف و به موقع توانسته ایم بیماری های مشترک بین انسان ودام را در استان کنترل و مهار کنیم.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :