سهند یکی از شهرهای جدید کشور است که در سال ۱۳۸۶ با هدف اسکان دادن سرریز کلانشهر تبریز ایجاد شد و حالا جمعیت این شهر به بیش از ۲۰۰ هزار نفر رسیده است ولی امکانات زیرساختی این شهر جوابگوی این تعداد شهروند نیست.

تبریزمن، سرویس اقتصادی؛ سهند تا سال ۱۳۹۰ جمعیتی کمتر از ۳۰ هزار نفر داشت که ساخت و سازهای مسکن مهر توسط دولت قبلی در سهند باعث شد به یک باره جمعیت این شهر رشد چشمگیری داشته باشد و به ۲۰۰ هزار نفر نیز برسد ولی در طرف مقابل زیرساخت ها و امکانات لازم برای زیستن در این شهر ایجاد نشد تا مردم با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم کنند.

یکی از همین زیرساخت هایی که به آن توجه نشد، بحث احداث بزرگراه تبریز – سهند بود که بعداز گذشت ماه ها بالاخره با تصویب دولت احداث این بزرگراه کلید خورد.

مدتی از اجرای عملیات احداث این بزرگراه نگذشته بود که تغییرات در بدنه دولت و انتخابات ریاست جمهوری باعث شد تا بازهم این پروژه با روند خیلی کندی پیش رود و مردم سهند برای رفت و آمد به تبریز از جاده قدیمی تبریز – آذرشهر استفاده کنند.

c2053240-5044-9f0a-3b7f-249e07e47eb0

طی مسافت تبریز – سهند فقط در ۱۰ دقیقه با احداث بزرگراه

ساکنان شهر سهند مسیر ۲۰ کیلومتری سهند تا تبریز را به دلیل ترافیک جاده کم عرض تبریز – آذرشهر در یک ساعت طی می کنند. علاوه بر اتلاف وقت شاهد افزایش تصادفات جاده ای و در نتیجه افزایش کشته های تصادفات در مسیر پرترافیک پلیس راه آذرشهر به تبریز هستیم.

این در حالیست که با بهره برداری از بزرگراه تبریز- سهند این زمان یک ساعته به ۱۰ دقیقه کاهش می یابد و همچنین ترافیک جاده قدیمی تبریز – آذرشهر نیز کاهش می یابد و به طبع آن از میزان تصادفات جاده ای نیز کاسته می شود.

متاسفانه احداث این بزرگراه در سال های قبل به دلیل عدم اختصاص اعتبارات کافی و بی توجهی مسئولان وقت پیشرفت زیادی نداشته است و از مسئولان استانی انتظار می رود برای اتمام این پروژه بیش از پیش توجه کنند.

طبق گفته توحید اخلاقی مدیرکل راه و شهرسازی استان احداث بزرگراه تبریز – سهند یکی از طرح های مهم راه سازی آذربایجان شرقی است و بر ضرورت تکمیل این پروژه تاکید کرد.

بزرگراهی ۲۴ کیلومتری که در ۵ سال تکمیل نشده است

درحالی که در بیشتر شهرهای کشورمان بزرگراه ها با سرعت زیادی احداث و تکمیل می شوند و دولت نیز اعتبارات خوبی برای آنها در نظر می گیرد ولی این قضیه در بزرگراه تبریز – سهند طور دیگری است و این بزرگراه ۲۴ کیلومتری در طول ۵ سالی که عملیات احداثش آغاز شده تاکنون تکمیل نشده است.

گفتنی است قطعه اول این بزرگراه به طول ۹ کیلومتر توسط شرکت عمران سهند تکمیل شده ولی ۱۵ کیلومتر بعدی آن که مهترین قسمت این پروژه است پیشرفت چندانی ندارد و به علت مشکلات مالی و عدم تملک زمین ها در وضعیت خوبی قرار ندارد و مردم سهند نیز همچنان منتظر تکمیل این پروژه هستند.

وعده جدید مسئولان؛ تکمیل بزرگراه تبریز – سهند تا پایان سال ۹۵

محمدصادق پورمهدی معاون عمرانی استاندار آذربایجان شرقی به تازگی در اظهار نظری در خصوص این پروژه گفته است که بزرگراه تبریز – سهند تا پایان سال ۹۵ تکمیل می شود.

وی تسریع در اجرای این پروژه را خواستار شده و گفته است که دستگاه اجرایی قطعه دوم اتوبان تبریز – سهند تغییر کرده و امیداریم ۱۵ کیلومتر بعدی این بزرگراه هرچه سریعتر تکمیل شود.

با این شرایط امیدواریم این وعده پورمهدی در زمان وعده داده شده محقق شود تا مردم سهند مجبور نشوند مسیر ۲۰ کیلومتری را در یک ساعت و آن هم در ترافیک شدید طی کنند.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :