دکتر بهبودی دبیر ستاد اقتصاد مقاومتی استان و رییس سازمان برنامه و بودجه آذربایجان شرقی در نشست مشترک شورای اداری و ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی شهرستان ورزقان مبنای عمل ستاد اقتصاد مقاومتی استان در شهرستان ورزقان را تحقق هسته های کلیدی سند تدبیر توسعه شهرستان ورزقان همچون معدن، گردشگری و کشاورزی دانست.

به گزارش تبریزمن، به نقل از روابط عمومی سازمان برنامه و بودجه آذربایجان شرقی، دکتر بهبودی با اشاره به مشکلات و دغدغه بجای مدیران و مسئولان شهرستان، رفع این مشکلات و دغدغه ها را سرلوحه اقدامات ستاد اقتصاد مقاومتی دانست. ایشان، بر اساس اعلام مراجع رسمی استان آذربایجان شرقی را رتبه اول دارای معادن و ذخایر طبیعی در کشور ذکر کردند هر چند در زمینه بهره برداری در رتبه چهارم قرار گرفته است. ایشان، بخش معدن و توسعه آن را دارای ویژگی های خاص دانستند و معدن را بیشتر صنعتی سرمایه بر دانست که برای ایجاد یک اشتغال میزان بالایی سرمایه بری خواهد داشت و این تفاوت این بخش را با بخشهای دیگر همچون کشاورزی و گردشگری دانست. دکتر بهبودی توسعه زیرساختهای حمل و نقل همچون جاده را از لوازم اصلی توسعه بخش معدن دانست که خوشبختانه شرکت ملی مس را در این زمینه در شهرستان فعال دانستند.

دکتر بهبودی از هماهنگی بالای تیم مدیریتی شهرستان ورزقان تقدیر نمودند و آن را عامل مهمی در برطرف شدن مشکلات توسعه ای شهرستان دانستند. دبیر ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان جذب سرمایه گذار در بخش گردشگری را مستلزم فراهم بودن فضای مساعد حمایتی مدیریتی شهرستان دانست که این امر در تیم مدیریتی این شهرستان وجود دارد. به گفته رئیس سازمان برنامه و بودجه آذربایجان شرقی، اگر شهرستان ورزقان بتواند هر سال حداقل ۱۰ سرمایه گذار جذب کند بزودی شاهد توسعه این شهرستان خواهیم بود و از مدیران شهرستان خواستند این موضوع را به میثاقی مدیریتی بین خود بدل سازند. ایشان روش های گذشته را در تحقق توسعه شهرستان را جوابگو و مناسب ندانست و خواست تا نگرشها و رفتارهایمان در رابطه با توسعه شهرستان ورزقان را تغییر دهیم. ایشان به واریز حداقل ۴ میلیارد تمان به حساب دهیاران در سال گذشته اشاره نمودند و گفتند که این اعتبارات باید موتور محرکه توسعه شهرستان تلقی و استفاده گردد. ایشان هر واحد روستا را یک پایگاه برای توسعه د رونق اقتصادی در منطقه دانستند و از مدیران شهرستان خواستند از پتانسیلهای روستاها استفاده مناسب بعمل آید.

دکتر بهبودی، با اشاره به دغدغه های مدیر منطقه ای مس سونگون، ضمن وارد دانستن این دغدغه ها، بروز سرریز فعالیتهای مس سونگون بشکل واحدهای پایین دستی و غیره در منطقه را انتظاری بجا توسط مردم و مسئولین شهرستان دانستند.

لازم بذکر است در ادامه سفر رئیس سازمان برنامه و بودجه استان به شهرستان ورزقان، ایشان و هیات ضمن بازدید از چند پروژه، در جمع فعالان صنعتی شهرستان حاضر شد و در جریان مسائل و مشکلات آنها قرار گرفت.

نشست مشترک شورای اداری و ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی شهرستان ورزقان با حضور اعضای شورای اداری شهرستان و رئیس سازمان برنامه و بودجه استان پیش از ظهر یکشنبه در این شهرستان برگزار شد. به گزارش روابط عمومی سازمان برنامه و بودجه آذربایجان شرقی، مهندس یحیوی فرماندار شهرستان ورزقان در این جلسه با اشاره به نواقص و کاستی های فراوانی که در این شهرستان وجود دارد بخش اعظمی از آنها را بازمانده از زلزله دانست که علیرغم زحمات فراوانی که برای زدودن آثار تخریبی زلزله کشیده شده باز هم برخی نواقص باقی مانده است.

ایشان با ذکر اینکه بخشی از تعهداتی که دولت بر عهده گرفته انجام نشده است این تعهدات را امروزه مطالبات عمومی منطقه برشمرد. فرماندار شهرستان ورزقان با نقاد از اینکه هنوز برخی زیرساختها تخریب شده در زلزله هنوز بازسازی نشده است، این موضوع را باعث توسعه نیافتگی هر چ بیشتر این منطقه ذکر نمود.

ایشان دلیل دیگر توسعه نیافتگی شهرستان را جمعیت ۸۰ درصدی روستانشین شهرستان دانست که این تجمع جمعیت روستایی باعث شده برخی امکانات و زیرساختها در روستاها ایجاد نشود طوری که برخی روستاهای شهرستان هنوز برق هم ندارند.

فرمانده ستاد اقتصاد مقاومتی شهرستان ورزقان، از مدیران شهرستان خواست که هر دستگاه و هر مدیر به حد وسع و امکانات خود قدمی بردارند و حتی اگر فقط یک اقدام موثر انجام بدهند توسعه اتفاق خواهد افتاد. ایشان تدوین سند تدبیر توسعه شهرستان را اقدام مناسبی دانست که اتفاق افتاده ولی متاسفانه در زمینه اجرا و تحقق پروژه های این سند هنوز اقدام موثر رخ نداده است. ایشان مهمترین بخش سند تدبیر توسعه شهرستان را مس سونگون دانست و اظهار امیدواری کرد مس استخراجی در معادن سونگون در خود منطقه فرآورده شده و بصورت کنسانتره از منطقه خارج نشود.

یحیوی اقدام مهم دیگر سند تدبیر توسعه شهرستان را بخش گردشگری شهرستان دانست که با توجه به سیاست کلی حضور بخش خصوصی اظهار امیدواری کرد با همکاری میراث فرهنگی استان بخش خصوصی در بخش گردشگری ورزقان سرمایه گذاری نماید. مهندس یحیوی با اشاره به وجود دو معدن طلا در شهرستان و فعالیت دو شرکت گرجستانی در این معادن اظهار امیدواری کرد با رفع شدن دغدغه های زیست محیطی، این معادن به مرحله استخراج و بهره برادری برسند.

فرماندار شهرستان ورزقان در بخش دیگری از سخنان خود ضمن اشاره به نقش جاده دو بانده ورزقان خواجه متذکر شد طبق توافقی که با وزارت کشور و وزارت راه بعمل آمده مقرر شده احداث این جاده تا خروانق امتداد یابد. ایشان همچنین به توسعه خطوط فیبر نوری تا پایان فصل کاری سالجاری اشاره نمودند.

فرماندار ورزقان با اشاره به اینکه در بخش کشاورزی ۲ هکتار بعنوان پایلوت زیر کاشت زعفران رفته اعلام نمود که این مقدار تا ۲۰۰ هکتار افزایش خواهد یافت. ایشان با اعلام اینکه در منطقه خروانق مجتمع تولیدی توسط بخش خصوصی احداث شده که در آینده تا ۵۰۰ تن پرورش ماهی قزل آلا انجام خواهد گرفت. فرماندار ورزقان از اتمام ۹۷ درصدی پیشرفت فیزیکی سد آق بلاخ خبر داد که در آینده نزدیک به بهره برداری خواهد رسید.

ایشان با اشاره باینکه ۱۱ میلیون مترمکعب از این شهرستان گاز عبور و منتقل میشود، خبر از انجام مذاکراتی با وزارت نفت داد تا یک واحد پتروشیمی برای تولید گاز اتان در منطقه احداث و راه اندازی شود.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :