روز جهانی نابینایان موسوم به “عصای سفید” مصادف با ۱۵ اکتبر در آذربایجان شرقی گرامی داشته شد.
به گزارش تبریزمن، در این مراسم که با شعار independence Starts Now (زندگی مستقل را هم اکنون شروع کن) در تالار شهید شفایی دانشگاه تبریز برگزار گردید علاوه بر مسوولان شهری و استانی تعداد کثیری از جامعه نابینایان آذربایجانی حضور داشتند و به طرح مشکلات خود پرداختند.

مدیرکل بهزیستی آذربایجان شرقی در این مراسم با اشاره به اینکه پدیده نابینایی در حال حاضر حدود یک درصد از جمعیت کشورمان را به خود اختصاص داده است گفت:هم اکنون حدود ۱۹ هزار نفر از هم استانی های ما دچار عارضه نابینایی و کم بینایی هستند در حالی که تنها ۶ هزار نفر از آنان تحت پوشش مجموعه بهزیستی قرار دارند و از خدمات و حمایت های توانبخشی، اجتماعی، ورزشی و غیره استفاده می نمایند.

محسن ارشدزاده، پیشگیری را اصلی ترین موضوعی دانست که باید از سوی خانواده های نابینایان مورد توجه قرار گیرد و افزود:توجه به این امر زمانی ضرورت می یابد که عارضه نابینایی جنبه موروثی به خود بگیرد که در آن صورت حتما باید از سوی خانواده های این عزیزان جدی تلقی شده و کنترل گردد به طوری که طرح تنبلی چشم نیز از ۲ دهه پیش در دستور کار قرار گرفته است.

وی اضافه کرد:مشاوره در جهت آموزش خانواده های دارای فرزندان نابینا، توانمندسازی استقلال فردی و استقلال اجتماعی افراد نابینا، تهیه لوازم آموزشی و کمک آموزشی، کمک به ادامه تحصیل نابینایان، آموزش مهارت های شغلی در جهت ایجاد اشتغال، حمایت اجتماعی از لحاظ هزینه های ضروری، مسکن و ازدواج از جمله مواردی هستند که مجموعه بهزیستی استان در جهت بهبود وضعیت قشر نابینای آذربایجان شرقی فعالیت می نماید.

ارشدزاده نابینایان را باهوش ترین افراد جامعه معلولان دانست و تاکید کرد:این در حالی است که ۲۰ درصد افراد نابینایی که تحت پوشش مجموعه بهزیستی استان قرار دارند دارای تحصیلات دانشگاهی هستند و ۶۵ نفر دانشجوی نابینا نیز با حمایت های قانونی به تحصیلات عالی می پردازند.

مدیرکل بهزیستی آذربایجان شرقی در پایان اظهارات خود اشتغال و نامناسب بودن فضاهای شهری جهت عبور و مرور نابینایان را مهم ترین مشکلات و دغدغه های این اداره کل قلمداد کرد و گفت:امیدواریم با همکاری و مساعدت مسوولان مربوطه موانع سر راه جامعه نابینایان به زودی مرتفع گردد.

در ادامه این مراسم علاوه بر اجرای برنامه های هنری و مذهبی، از تعداد ۱۰۰ تن از مدال آوران مسابقات ورزشی، نخبگان دانشگاهی و غیره از جمله بهزاد زادعلی اصغری تقدیر و قدردانی به عمل آمد.

√ شهرام صادق زاده/ تبریزمن


Galaxy S7 - 944 x 150

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :