کنگره ملی مدیریت سلامت با تمرکز بر طرح تحول و عملکرد نظام سلامت امروز در تبریز آغاز به کار کرد.

به گزارش تبریزمن، در آیین افتتاحیه این کنگره بزرگ که هم زمان با اولین همایش سراسری دانش آموختگان علوم مدیریت سلامت و نهمین همایش سالیانه دانشجویان مدیریت خدمات بهداشتی درمانی سراسر کشور برگزار گردید مقامات ارشد کشوری این حوزه از جمله محمدجواد کبیر مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران، امیر نوروزی معاون طرح و برنامه سازمان بیمه خدمات درمانی نیروهای مسلح، ایرج حریرچی قایم مقام وزیر و معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، علی جعفریان رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران و تعداد کثیری از رؤسا و اعضای هیات علمی دانشگاه های علوم پزشکی، کارشناسان، پزشکان و دانشجویان رشته های علوم مدیریت، اقتصاد و سیاست گذاری سلامت حضور داشتند.
به گفته علی جنتی – دبیر علمی همایش – حدود ۵۵۰ مقاله به دبیرخانه کنگره ملی سلامت ارسال شده بود که پس از مراحل داوری، تعداد ۴۰ مقاله به صورت سخنرانی و ۲۳۰ مقاله نیز در قالب پوستر ارایه خواهد گردید.
رییس دانشگاه علوم پزشکی مراغه افزود:به غیر از مقالات مذکور، ۴ پنل مختلف و ۵ کارگاه تخصصی نیز در حاشیه این کنگره ملی برگزار خواهد شد تا شرکت کنندگان بتوانند از فواید آن بهره مند گردند.

√ طرح تحول نظام سلامت، کرامت انسانی را حفظ کرد

رییس دانشگاه علوم پزشکی تبریز با اشاره به اینکه طرح تحول سلامت امروزه مظلوم واقع شده است گفت:این در حالی است که تبریز ۷ قرن پیش صاحب یک مجموعه بزرگ علمی و پژوهشی بود و در دوران ایلخانیان عظیم ترین دانشگاه جهان را در این شهر بنیان نهاده شد و افتخارات قابل توجهی را برای کشورمان رقم زد.

محمدحسین صومی سپس به گرامیداشت صدمین سالگرد تاسیس دانشکده پرستاری تبریز و هفتادمین سالگرد تاسیس دانشگاه علوم پزشکی شهر اولین ها پرداخت و افزود:مجموعه سلامت را زمانی تحویل گرفتیم که وضعیت بغرنجی داشت و فکر نمی کردیم که بتوان کاری برای آن کرد زیرا انبوهی از یأس و ناامیدی در آن روزها بر فضای کشور حاکم بود به طوری ۳۰ درصد داروهای مورد نیاز مردم یافت نمی شد و بسیاری از مشکلات حوزه سلامت پابرجا بود اما خوشبختانه طرح تحول نظام سلامت، کرامت انسانی را حفظ نمود و بخش قابل توجهی از موانع حوزه سلامت با اجرای این طرح مرتفع گردید.

photo_2016-10-26_13-40-55
وی اضافه کرد:اگر طرح تحول نظام سلامت اجرا نمی شد بسیاری از نارضایتی های مردم در ادوار گذشته، تداوم می یافت در حالی که ارتقای سیستم نظام سلامت بزرگ ترین دستاورد این طرح بود و خشنودی مردم، دشواری اجرای طرح را برای همگان شیرین نمود.

√ بیش از ۲ میلیون مترمربع به فضای سلامت افزوده شد

مدیرکل بیمارستانی وزارت بهداشت و معاون فنی معاونت درمان این مجموعه از عضویت کشورمان در کنفدراسیون بیمارستان های جهان خبر داد و گفت:هفته آینده نیز مسوولان اعتباربخشی تشکیلات بیمارستان های جهان به ایران آمده و شروع به ارزیابی های لازم در حوزه سلامت خواهند نمود که امیدواریم با موفقیت به اتمام برسد.

علی ماهر، رسیدن به پوشش مالی مردم در حد قابل قبول، ایجاد عدالت و افزایش خدمات بهداشتی، ماندگاری پزشکان در مناطق محروم و غیره را از جمله اهداف طرح تحول نظام سلامت بیان نمود و افزود:پس از اجرای این طرح، بیش از ۲ میلیون مترمربع به زیربنای فضاهای سلامت کشور اضافه و هزاران تخت بیمارستانی مورد بازسازی قرار گرفته اند و بازسازی سیستم نرم افزاری نیز در دستور کارمان می باشد.

√ انقلاب پیروز شد، طرح تحول هم پیروز می شود

قایم مقام وزیر و معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی حفاظت مالی از بیماران صعب العلاج را وظیفه این مجموعه دانست و در بیاناتی کارشناسی پیرامون موضوعات مالی طرح تحول نظام سلامت، اجرای آن را افتخاری برای مجموعه بهداشت کشور قلمداد نمود.

ایرج حریرچی سپس به روایت نقل قولی از وزیر بهداشت در خصوص تخریب طرح تحول نظام سلامت از سوی برخی ها پرداخت و افزود:ایشان می گویند موقعی که انقلاب پیروز شد و ما (وزیر بهداشت) دانشجو بودیم به صورت مداوم از سوی برخی ها تاکید می شد که مثلا تا ۳ ماه، ۶ ماه و یا ۹ ماه دیگر این دوران به سر خواهد رسید و انقلابی دیگر خواهد شد و همگان دیدیم که نشد! لذا از روزی که طرح تحول نظام سلامت آغاز شده است مدام از سوی برخی ها عنوان می شود که این طرح به زودی جمع آوری خواهد شد و متاسفانه حرف های بی ربطی هم اظهار می دارند که اگر طرح متوقف نشود اقتصاد کشور را تحت الشعاع خود قرار خواهد داد که بسیار تاسف آور است و ضعف منتقدان و مخالفان را نشان می دهد که اشرافی به قضیه ندارند!…

شایان ذکر است کنگره ملی مدیریت سلامت به میزبانی کلان شهر تبریز پس از برگزاری پنل ها و کارگاه های تخصصی، روز جمعه به کار خود پایان داد.

√ شهرام صادق زاده/ تبریزمن


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :