بیست و دومین همایش ملی توسعه صادرات غیرنفتی کشور با تجلیل از صادرکنندگان برتر ملی و استانی در تبریز به کار خود پایان داد.

به گزارش تبریزمن، در این همایش که امروز با محوریت حمایت از تولید صادراتی، بنیان اصلی اقتصاد مقاومتی و با حضور تعداد قابل توجهی از مقامات کشور و استانی و فعالان حوزه اقتصادی آذربایجان شرقی برگزار گردید پیرامون رفع موانع تولید و افزایش صادرات غیرنفتی بحث و تبادل نظر به عمل آمد.

√ اتاق تجارت جاده ابریشم تشکیل می شود

رییس اتاق بازرگانی ایران در این همایش با اشاره به اینکه امروزه قدرت جهانی وابسته به میزان صادرات هر کشور است گفت:مقوله تولید باید همواره مورد توجه مسوولان کشور قرار گیرد به طوری که ظرفیت سنجی و اولویت بندی از مهم ترین عوامل افزایش این امر محسوب می شود.

شافعی افزود:در آینده بسیار نزدیک اتاق بازرگانی منطقه ای جاده ابریشم با حضور ۶۵ کشور جهان تشکیل خواهد شد تا ایران با هدایت این امر، مسیر تجاری سازی و ارایه محصولات داخلی را با همکاری کشورهای مربوط به این جاده، هموار نماید.

√ تبریز، متعلق به تمام ایران است

شهردار کلان شهر تبریز، این شهر را متعلق به تمام ایران دانست و گفت:اتاق تبریز هم در شکل گیری اتاق های ایران مانند ارومیه، خرم آباد و غیره نقش مهمی داشته است.

صادق نجفی افزود:یک قطعه زمین مناسبی هم جهت ساخت مجموعه بزرگ اتاق بازرگانی کلان شهر تبریز در نظر گرفته شده است.

وی اضافه کرد:گردشگری نیز یکی از مقوله های افزایش تولید در آستانه سال پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی است که سرعت تولیدات را دوچندان خواهد کرد زیرا این حرکت مربوط به کل ایران است به طوری که در بودجه سال آینده نیز، نقش تبریز ۲۰۱۸ در نظر گرفته خواهد شد.

√ دولت یازدهم خود را عقل کل نمی داند

استاندار آذربایجان شرقی نیز با اشاره به اینکه دولت یازدهم دولتی نیست که خود را عقل کل بداند گفت:برجام نزد تولیدکنندگان و صادرکنندگان معنایی دیگر دارد که رفع موانع تولید از جمله آنهاست، به طوری که امروزه بسیاری از کشورهای جهان به شرکای مناسبی برای تولیدکنندگان ما تبدیل شده است.

اسماعیل جبارزاده افزود:در دولت تدبیر و امید گوش شنوا وجود دارد به طوری که نتایج انتقادات کارشناسان و تولیدکنندگان کشور در امر اداره امور مدنظر قرار گرفته است لذا امروزه علم ما در خدمت اقتصاد ماست زیرا خلق ثروت و صادرات بدون توجه به تکنولوژی روز دنیا بی فایده است.

وی اضافه کرد:بر خلاف گذشته، امروزه قدرت جهانی در تولید علم و ثروت است و در این خصوص، به حدود ۴۹۶ واحد از واحدهای صنعتی استان تسهیلات به روز آوری ارایه گردیده است.

به گفته استاندار، هر ماه ۱۰۳ هزار تن از گمرکات آذربایجان شرقی به کشورهای خارجی صادر می گردد که باید از روش های سنتی فاصله گرفته و با همراهی شرکت های IT و ICT به پیش حرکت نمود.

√ به تبریز تفویض اختیار داده خواهد شد

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه حمایت از تولید داخلی شاه بیت اقتصاد ماست گفت:اما باید توازن تولید، مصرف و صادرات در نظر گرفته شود.

رضا رحمانی افزود:سرمایه در گردش، ارتقای سطح صادراتی واحدها، نوسازی صنوف تولیدی، تجهیز معادن و غیره مدنظر ماست و در حوزه نظارت نیز در نظر داریم تا با نظارت های مربوطه واحدهای دریافت کنتده تسهیلات را افزایش دهیم که ۴۴ واحد از یک هزار واحد صنعتی آذربایجان شرقی به توان تولید و صادرات فزاینده ای دست یافته اند که اگر اینگونه نبود تعداد قابل توجهی از واحدها به تعطیلی منجر می شد.

وی اضافه کرد:امسال ۹ درصد افزایش صادرات داشتیم که رشد قابل توجهی را نشان می دهد، در مقوله واردات نیز برنامه خاصی در نظر داریم تا واحدهای تولیدی داخلی متضرر نگردند.

رحمانی تاکید کرد:انتظار این است که در تقویت کنوانسیون ها پررنگ تر عمل شود لذا اعتقاد داریم که در امر صادرات برای شهر تبریز تفویض اختیار داده شود تا نتیجه بخش گردد.

√ توسعه صادرات از ارکان اصلی اقتصاد مقاومتی است

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه رهبر انقلاب چند سال است که تاکید ویژه ای بر اقتصاد دارند گفت:این نشان می دهد که ایشان نیز بر رفع مشکل اقتصادی کشور اهتمام داشته و خواستار ایجاد اشتغال، رفع رکود و گرانی هستند.

آیت الله محسن مجتهد شبستری افزود:دین مبین اسلام در کنار موارد فرهنگی و اعتقادی، مسایل رفاهی و اقتصادی مردم را نیز مدنظر قرار داده است و طبق اوامر مقام معظم رهبری ستادهای اقتصادی در استان ها ایحاد شده است تا مشکلات موجود روز به روز کاهش یافته و زندگی مردم سهل و آسان گردد.

وی اضافه کرد:توسعه صادرات یکی از ارکان اقتصاد مقاومتی است، واگذاری برخی از موسسات تولیدی باید طبق قاعده خاصی پیش می رفت به طوری که دولت در اجرای اصل ۴۴ باید ناظر بوده و از نقش تاجر فاصله می گرفت اما به نظر می رسد این امر به خوبی انجام نشده است.
شبستری تاکید کرد:در نوسانات ارز، شرایطی پیش می آید که همگان و به ویژه فعالان اقتصادی را سر درگم می کند زیرا ثبات نرخ ارز باعث کاهش فساد و افزایش رشد اقتصادی خواهد شد.

کنترل واردات بی رویه کالاهای تجملاتی، پرهیز از خام فروشی، کاهش سود سپرده ها و تسهیلات بانکی، اجتناب از تولید کالاهای بی کیفیت و غیره نیز از جمله مواردی بود که نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی از آنها به عنوان راهکارهای برون رفت از رکود اقتصادی موجود کشور نام برد.

در ادامه همایش از ۲۴ تن از صادرکنندگان نمونه ملی و استانی تجلیل و قدردانی به عمل آمد.

√ شهرام صادق زاده/ تبریزمن


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :