مدیرکل دامپزشکی استان گفت: بیماری آنفولانزای مرغی یا همان بیماریی فوق حاد پرندگان هر ۴ سال یک بار به صورت دوره ای شیوع پیدا می کند و چندین قاره را درگیر این موضوع می کند.

تبریزمن، سرویس اجتماعی: دکتر امیرحسین بهداد مدیرکل دامپزشکی استان آذربایجان شرقی درباره آخرین وضعیت آنفولانزای مرغی به خبرنگار تبریزمن توضیح داد: بیماری آنفولانزای مرغی یا همان بیماری فوق حاد پرندگان هر ۴ سال یک بار به صورت دوره ای شیوع پیدا می کند و چندین قاره را درگیر این موضوع می کند.

بهداد ادامه داد: درکشورهای همسایه نیز این بیماری وجود دارد ولی مسائل سیاسی کشورها باعث شده است به وضعیت بهداشت در کشورشان رسیدگی نکنند.

در کشور بیماری آنفولانزای مرغی هست ولی کم است

دکتر بهداد درپاسخ به اینکه آیا این بیماری در کشور و استان آذربایجان شرقی وجود دارد یا خیر به خبرنگار تبریزمن گفت: در حال حاضر در کشور این بیماری دیده شده است ولی خوشبختانه کم است، این را نیز باید اشاره کنیم که در کشور پیشرفته کره جنوبی ۱۲ درصد مرغ هایشان رو معدوم کردند و با این شرایط باید از مسولین ذیربط تشکر کرد، در استان ما نیز دیده شده بود که با سرعت عمل بالا و هماهنگی و کمک دستگاه های ذیربط از جمله استانداری، معاونت عمرانی استانداری و راه و شهرسازی توانستیم جلوی شیوع این بیماری را بگیریم.

بیماری آنفولانزای مرغی در استان کنترل شده است

مدیرکل دامپزشکی استان سرعت بالا را فاکتور اصلی کنترل بیماری دانست و افزود: دامپزشکی استان در کل کشور به عنوان دامپزشکی نمونه انتخاب شد که در این مراسم تقدیری از بنده شد و اداره کل دامپزشکی استان در همایشی برای دیگر استان ها کلاسی توجیهی گذاشت تا روش های پیشگیری را اداره کل استان به دیگر ادارات کل استانهای کشور نیز بیاموزد، در حال حاضر بیماری آنفولانزای مرغی کاملا کنترل شده است و حتی اعلام می کنیم کانون پاکی بیماری ۲۱ روز است که اگر در ۲۱ روز بیماری رفع شود می گویند پاک است.

امیرحسین بهداد

مرغدارارن بیمه هایشان را تمدید کرده و در صورت نبود بیمه ثبت نام کنند

وی ادامه داد: با این شرایط این وضعیت باعث نمی شود پیشگیری را کنار بگذاریم و ادامه ندهیم و همکارانمان در مرغداری ها بخصوص در بحث قرنطینه با مردم روستایی همکاری کنند، نگذارند پرنده های مهاجر به دیگر پرندگان قرنطینه شده اضافه شود که اکثر پرندگان مهاجر آلوده هستند و این امکان نیز وجود دارد که حتی با شکار این پرندگان این بیماری به انسان نیز شیوع پیدا کند و من از مرغداران عزیز تقاضا دارم بیمه هایشان را تمدید کنند و در صورت نداشتن بیمه ثبت نام کنند تا اگر خدایی نکرده مرغ هایشان آلوده شد خسارتی برایشان متحمل نشود.

مردم هیچ نگرانی از لحاظ آلوده بودن گوشت ها به بیماری نداشته باشند

مدیرکل دامپزشکی استان از مردم خواست به شایعات، بخصوص شایعات فضای مجازی گوش ندهند، شایعاتی مبنی بر اینکه گوشت مرغ نخورین، آلوده هستند، وی گفت: اگر گوشت ها آلوده هستند پس نقش دامپزشکی در این زمینه چیست؟ مرغ ها قبل، حین و بعد از ذبح مورد بررسی قرار می گریند تا آلوده نباشند پس مردم هیچ نگرانی از لحاظ آلوده بودن گوشت ها به بیماری نداشته باشند و به آنها توصیه می کنیم از کشتارگاه ها، میادین مجاز عرضه مواد دامی قصابی های مجاز خریداری کنند و از خرید هرگونه مرغ های آزاد فله ای خودداری کنند چون ماهیت آنها مجهول بوده و سلامت مردم برای ما مهم بوده و اولویت اصلی ماست، زمانی که آنفولانزای مرغی هم مطرح نبود نیز ما توصیه میکردیم مسائل پیشگیری در این زمینه را جدی بگیرند.

هرماه چندین تن فرآورده های دامی ضبط و معدوم می کنیم

وی ادامه داد: هر زمان در حال رصد مراکز عرضه فرآورده های دامی از جمله رستوران ها قصابی ها هستیم و هرماه چندین تن فرآورده های دامی ضبط و معدوم می کنیم.

تب برفکی را با کمک واکسیناسیون متوقف کرده ایم

بهداد در خاتمه صحبت هایش در رابطه با تب برفکی نیز توضیح داد: تب برفکی را با کمک واکسیناسیون متوقف کرده ایم.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :