مشاور پارلمانی وزارت آموزش و پرورش گفت: باید اقداماتی را انجام دهیم تا معلمان ما تنها به فکر آموزش و پرورش دانش آموزان باشند و نه مسائل دیگر. در اینصورت معلمان می توانند با انگیزه و تمرکز کامل در کلاس حاضر شده و بهترین ارائه را داشته باشند.

تبریزمن، سرویس شهری: غلامحسین  مسعودی ریحان، نماینده اسبق مردم اهر و هریس در مجلس هشتم و مشاور پارلمانی فعلی وزارت آموزش و پرورش، میهمان تحریریه پایگاه خبری تبریزمن بود و در خصوص مسائل مختلف شهر تبریز به سوالات ما پاسخ داد:

• ابتدا خود را برای خوانندگان ما معرفی نمائید:

غلامحسین مسعودی ریحان هستم، دکترای مدیریت آموزش عالی ، نماینده مردم اهر و هریس در مجلس هشتم و مشاور پارلمانی فعلی آموزش و پرورش؛ مسئولیت ریاست دانشگاه آزاد ورزقان و نیز آموزش پرورش شهرهای هریس، کلیبر و هوراند را نیز در گذشته داشته ام و خود را همیشه یک معلم دانسته ام.

photo_2017-02-05_13-17-59

• به عنوان مشاور پارلمانی وزارت آموزش و پرورش، مشکلات این وزارتخانه را در چه می بینید؟

از نظر من توسعه کشور از آموزش و پرورش آغاز می شود. مهمترین اقدامی هم که می توان در این خصوص انجام داد این است که ارزش و منزلت معلمان را به قدری افزایش دهیم تا آن ها دغدغه ای جز آموزش و پرورش دانش آموزان نداشته باشند.

عدم هماهنگی بین مدارس و آموزش پرورش از مهمترین مشکلات می باشد. به عنوان نمونه، کتب درسی ما که در مدارس تدریس می شوند، باید بر حسب نیازهای دانش آموزان و با نظرسنجی و مشورت معلمان ما تدوین شوند، اما در عمل چنین چیزی را شاهد نیستیم. مشکلات از این جنس زیاد هستند. مورد دیگر هم همانطور که پیش از این اشاره کردم، این است که ما باید اقداماتی را انجام دهیم تا معلمان ما تنها به فکر آموزش و پرورش دانش آموزان باشند و نه مسائل دیگر. در اینصورت معلمان می توانند با انگیزه و تمرکز کامل در کلاس حاضر شده و بهترین ارائه را بروز دهند.

در ضمن ما می توانیم از تجربیات ارزنده کشورهای پیشرفته و کشورهایی که در زمینه آموزش و پرورش فرزندانشان سرآمد بقیه هستند، الگو برداری نماییم. البته رسیدگی به این مشکلات به تنهایی از دست وزارت آموزش و پرورش خارج است و باید مجموعه دولت و مجلس با همکاری همدیگر نسبت به رفع این مشکلات اهتمام داشته باشند.

• از نظر شما چرا شاهد افت استان آذربایجان شرقی در اکثر شاخص های توسعه می باشیم؟

بنده در یک مقطع رئیس مجمع نمایندگان استان بودم و در جلسه ای که آقای رحیمی، معاون اول رئیس جمهور در آن دوره، به تبریز آمده و جلسه ای تشکیل داده بودند، وضعیت استان را در شاخص های مختلفی چون نرخ باسوادی، بهداشت، کارخانجات و … مشخص کرده و مطرح کردم.

در آن جلسه اشاره کردم که استان آذربایجان شرقی باید با استانی مثل تهران مورد مقایسه قرار گرفته و شاخص هایش بررسی شود، نه با استان های کم برخوردار؛ آذربایجان و تبریز در سطح جهانی مطرح هستند و باید تمام سعی و تلاش ما بر این باشد که جایگاه این استان را روز به روز بالاتر برده و بهبود بخشیم. متاسفانه این سخنان بنده برای ایشان و حتی برخی دوستان و مسئولان بومی ناخوشایند بود.

به نظر من، خود مسئولان استان ما باید سعی بر ارائه و گردآوری آمار دقیق داشته باشند و از ارائه آمار های غلط برای جلب توجه و رضایت مسئولین رده بالای کشوری خودداری نمایند. باید هر چه می توانیم از آمار دهی و آدرس دهی غلط، که موجب برنامه ریزی نادرست می شود، دوری کنیم.

photo_2017-02-05_13-17-56

• در مورد انتخابات ریاست جمهوری چه نظری دارید؟

اگر عملکرد دکتر روحانی را به صورت علمی بررسی کنیم و حاشیه سازی هایی که معمولا شاهدشان هستیم را کنار بگذاریم، می بینیم که اقدامات مثبت بسیاری در چهار سال گذشته از طرف دولت انجام گرفته است. البته من هم نقد هایی در این خصوص دارم، اما در مجموع می توان به دولت دکتر روحانی نمره قبولی اعطا کرد.

در خصوص انتخابات هم مهم رقیبانی هستند که در صحنه حاضر می شوند. اما در طول تاریخ انقلاب اسلامی معمولا دولت ها دو دوره پیاپی به کار خود ادامه داده اند و به نظر من هم در انتخابات آتی بهتر است اینگونه باشد، چون دولت می تواند برنامه های خود را تکمیل کرده و عملکرد بسیار بهتری را نسبت به دوره اول داشته باشند.

در حال حاضر بیکاری و بحث اشتغال جوانان مهمترین معضل جامعه ما هستند که باعث شده اند در تمام جنبه های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی دچار برخی مشکلات شویم. اگر دولت در مسیر حل این مشکل و نیز مسئله رکود و معیشت مردم برنامه های خوبی ارائه داده و از نیروهای تازه وارد و جوان و با انگیزه در بدنه خود استفاده کند، احتمال موفقیت دوباره بسیار بالا خواهد بود.

موضوع اقتصاد مقاومتی نیز مورد دیگری است که از نظر من به خوبی برای مردم تبیین نشده است. باید نسبت به اقدام به تمامی فرمایشات رهبری، از جمله اقتصاد مقاومتی، الزام داشته و حتما آن ها را پی گیری کنیم، چون با پیروی از راهنمایی ها و فرمایشات ایشان مطمئنا می توان به سرمنزل مقصود رسید.

• دیدگاه شما در خصوص انتخابات شورا چیست؟

شهر ها نمایانگر چگونه زیستن، فرهنگ، اقتصاد و اجتماع یک مردم است. هر اندازه که شهرهای ما در شاخص های مختلف پیشرفت کرده و موفق عمل کنند، نشان دهنده اینست که مردم آن شهر نیز از  فرهنگ و تمدن بسیار خوبی برخوردار هستند. بر همین اساس باید افرادی در پارلمان شهری حضور داشته باشند که از نظر فکر، دارای خلاقیت و ایده های جدید بوده و از نظر فکری، در سطح بالاتری از سطح فعلی شهر برخوردار باشند تا بتوانند در آینده با عملکرد خود، وضعیت شهر را بهتر از گذشته کنند.

نکته دیگر این است که مطالبات مردم باید نسبت به گذشته افزایش پیدا کند. پروژه هایی که در شهر برنامه ریزی می شوند، اولا باید در تمامی ابعاد و زمینه ها مورد ارزیابی قرار بگیرند و ثانیا باید در روند اجرا و برنامه ریزی آن از مردم نظر سنجی صورت گرفته و پیامدهای پروژه مورد بررسی واقع شود.

مدیریت عادلانه و رعایت عدالت و توازن در تخصیص بودجه نیز نکته دیگری است که باید در شوراها مطرح باشد. چون اگر عدالت در توسعه و پیشرفت نقاط مختلف شهر برقرار نباشد، با ایجاد کوچکترین ناهنجاری و یا حادثه، کل شهر زیر سوال خواهد رفت. در توسعه شهر باید به کم برخوردارترین مناطق، بیشترین میزان توجه را مبذول کنیم.

از طرف دیگر، شفاف سازی و ارائه گزارش به مردم، یکی دیگر از جنبه های مهم عملکرد شورا و شهرداری است. اگر چنین اقداماتی به صورت صادقانه و منظم انجام بگیرند، بخش اعظمی از فساد و اختلاس در کشور ریشه کن خواهند شد.

photo_2017-02-05_13-17-50

• تاثیر تشکل و احزاب در انتخابات را چگونه می بینید؟

مزیتی که افراد حاضر در حزب ها دارند، شناسنامه دار بودن آن ها و قابل پیگیری و ارزیابی بودن عملکرد آن هاست. به این ترتیب اگر مردم ما در این قالب اقدام به رای کنند، مطمئنا نتایج بهتری را شاهد خواهیم بود. افرادی که از طریق حضور در یک حزب به مسئولیت می رسند، علاوه بر نظارت های معمول اداری، نظارت های خاصی نیز از طرف اعضای حزب روی آن ها وجود خواهد داشت.

تجربه کشورهای پیشرفته دنیا نیز نشان داده که هر چه احزاب و گروه های مختلف در انتخابات حضور فعالتری داشته باشند و سیاست ها و برنامه های خود را ارائه دهند، پس از انتخابات ضمانت اجرایی بسیار قابل قبولی را ارائه می دهند و فرد منتخب زیر نظر حزب، به فعالیت می پردازد.

• نقش شهروندان را در بهبود وضعیت جامعه چگونه می بینید؟

اگر مردم از حق و حقوق خود و وظایف متقابل و انتظاراتی که باید از نهاد های مختلف داشه باشند، آشنا شوند و آن ها را پیگیری نمایند، بسیاری از کم و کاستی های جامعه حال حاضر ما می تواند برطرف شود. متاسفانه تعداد بسیار اندکی از مردم، حتی در بین افراد تحصیلکرده، آشنایی اندکی با قانون اساسی و یا حقوق خود دارند.

• دیدگاه شما در خصوص کاهش تعداد اعضای شورای شهر چیست؟

طبیعی است که هر چه تعداد اعضا بیشتر باشد، افکار جدید، متفاوت و بدیعی به شورا تزریق می شود و این افکار همدیگر را پایش کرده و در نهایت تصمیمات بهتری حاصل می شوند. خرد جمعی مطمئنا بهتر از خرد فردی خواهد بود.

اما در هر صورت باید به قانون تمکین کرد، با این حال کاهش تعداد اعضا شاید از برخی تشتط ها و تشنج ها نیز جلوگیری نماید که البته باید به این نکته نیز اشاره کرد که مدیریت جلسات حرف اول را می زند و چه بسا در صورت مدیریت مناسب، تعداد اعضای بیشتر، نتایج بهتری را ارائه دهند.

• به نظر شما دلایل تخلفات و حاشیه های صورت گرفته در شورای شهر تبریز، چیست؟

یکی از مهمترین دلایل عملکرد های احساسی در انتخابات است. اگر عاقلانه رای داده شود و مردم انتخاب هایشان را به گونه ای انجام دهند که افراد مختلف از جناح های مختلف و با تفکرات متفاوت وارد شورا شوند، افراد سوء استفاده گر به هیچ وجه نمی توانند اجماع کرده و با امنیت کامل اقدام به فساد و اختلاس نمایند.

البته اتفاقاتی هم که در دوره اخیر شاهدشان بودیم، از نظر من یک فرصت هستند که باعث خواهند شد مردم با آگاهی و دقت بیشتری اقدام به رای دادن نمایند. امیدوارم حواشی اخیر باعث بدبینی به شورا نشوند، بلکه آغازی باشد تا مردم با مطالعه و شناخت پای صندوق های رای حضور پیدا کنند.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :