تبریز را به عنوان “شهر اولین ها” می شناسیم و اینک بار دیگر این شهر و مردمش آغازگری شده اند برای نجات اقتصادی و استفاده از کالاهای با کیفیت داخلی …

تبریزمن، سرویس اجتماعی: در سال های اخیر و پس از اعلام سیاست های اقتصاد مقاومتی توسط مقام معظم رهبری، تاکنون بیش از آنکه شاهد اجرایی شدن سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در کشور باشیم شاهد شعارهای گوناگون در این مورد بوده‌ایم. به نظر می رسد هین امر نیز باعث شد تا این شعار بار دیگر در ابتدای سال و با عنوان اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل تکرار شود.

مقصود از اقتصاد مقاومتی، مدیریت امور اقتصادی است، به گونه‌ای که از سرمایه ملی و مردمی به بهترین شکل استفاده شده و ملت از نظر اقتصادی خودکفا گردیده و تحریم و محاصره اقتصادی دیگر کشور را کمترین اثر را روی اقتصاد و معیشت مردم داشته باشد. به نوعی اقتصاد مقاومتی یعنی برخورداری از مزایای اقتصادی و قدرت دورنی حتی در بدترین شرایط…

به بیان دیگر، اقتصاد مقاومتی کاهش وابستگی‌ها و تأکید بر مزیت‌های تولید داخل و تلاش برای خوداتکایی است. یکی از اصلی ترین اقدامات در این زمینه می تواند حمایت از تولیدات داخلی و پتانسیل های موجود در درون کشور می باشد که می تواند از هر نظر، باعث رشد سریع کشور شود.

بیکاری یکی از دغدغه های اصلی اقتصاد ایران در سال های اخیر بوده است و این در حالی است که صنایع کشور پتانسیل ایجاد اشتغال پایدار به صورت گسترده دارند. در صورت حمایت از تولید داخل می توان امیدوار بود که با برنامه های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت نرخ بیکاری کاهش یابد و مشکل بیکاری در اقتصاد ایران برطرف شود.

مزیت دیگری که می توان در راستای حمایت از تولید داخل به آن اشاره کرد جلوگیری از خروج ارز به منظور واردات کالاهای غیر ضروری است. این اتفاق در شرایطی رخ می دهد که به واسطه عدم فعالیت صنایع کشور با تمام توان دولت به منظور تامین نیازهای غیر ضروری مردم به ناچار به سمت واردات کالاهای مختلف هدایت شده است. این موضوع باعث شده تا ارز قابل توجهی هر ماه از کشور خارج شد. این در حالی است که هم اکنون صنایع کوچک و بزرگ کشور با مشکل کمبود نقدینگی مواجه هستند و در صورتی که هزینه واردات به صنایع کشور تزریق شود مشکل تامین کالاهای مورد نیاز داخل برای بلند مدت برطرف می شود و دیگر نیازی به خروج ارز برای واردات کالاهای غیر ضروری نیست.

سومین مزیت حمایت از تولید داخل توسعه اقتصاد کشور است. بر اساس برنامه قانون پنجم توسعه اقتصاد ایران باید دارای رشد ۸ درصدی باشد که متاسفانه در سال های اخیر رشد اقتصادی کشور بعضا حتی منفی نیز بوده است. در صورتی که صنایع کشور با تمام توان خود فعالیت کنند تولید کشور افزایش خواهد یافت که این موضوع می تواند در نهایت به رشد اقتصادی و رسیدن به اهداف مورد نظر در برنامه های کلان اقتصادی کشور منجر شود.

در شرایطی که ایجاد اشتغال، جلوگیری از خروج ارز و رشد اقتصادی سه ویژگی مهم حمایت از تولید داخل هستند، ضروری است که از تولید داخل حمایت ویژه ای صورت بگیرد و تمام نهادها این موضوع را در دستور کار خود قرار دهند.

با این حال همانطور که پیش از این نیز گفته شد، اقتصاد مقاومتی وحمایت از تولید داخلی، از طرف مسئولین و حتی مردم کشور، در حد یک شعار کلیشه ای باقی مانده و به این ترتیب شاهد رکود روزافزون در کشور و سخت تر شدن وضعیت معیشت و اشتغال جوانانمان هستیم.

در چنین شرایطی، مردم تبریز در حرکتی متحد، چشم از اقدامات مسئولین پوشیده اند و تصمیم گرفته اند با خرید و حمایت از کالاهای تولید داخل خودشان آغازگر اقدام های عملیاتی در راستای بهبود وضعیت اقتصادی کشور شده و اولینی دیگر رقم بزنند.

tabrizebidar139511181711121486388472ir25_300x210

طی روزهای اخیر از بازار تبریز خبری رسید که می تواند برای همه مردم ایران الگوی عملی باشد. بسیاری از بازاریان تبریز تصمیم گرفته اند برای مبارزه با قاچاق و حمایت از تولید داخلی، خودشان وارد عمل شوند. آنها تابلوهایی پشت ویترین مغازه هایشان زده اند که رویش نوشته است فقط کفش ایرانی می فروشیم.  بدین ترتیب، کفش های بی کیفیت چینی که خود را به بازار تحمیل کرده و باعث بیکاری بسیاری از کارگران و ورشکستگی تولیدکنندگان شده بوده بودند، بعد از سال ها، ناگزیر از عقب نشینی شده اند و رونق، بار دیگر به این صنعت پرقدمت تبریز بازگشته است. امروز کفش تبریز که جزو برندهای معتبر کفش در ایران است، جان دوباره ای گرفته است.

فروشندگان بازار کفش تبریز با راه اندازی این کمپین، تمامی کفش های خارجی را از مغازه های خود جمع کرده و تنها کفش تبریز را در معرض فروش قرار می دهند تا ضمن حمایت از هم صنفی های خود به عنوان پیشرو در حمایت از محصول ایرانی عمل کنند.

طبق اخباری که از بازارهای کفش دیگر شهرهای استان به گوش می رسد، این بازاریان نیز به پیروی از اهالی بازار تبریز، فروش کفش های خارجی را در میان خود تحریم کرده اند.

این الگو، اگر درباره کالاهای باکیفیت دیگر ایرانی و نیز در شهرهای دیگر کشور تکرار شود، آنگاه می توان گفت که مردم ایران، بدون نیاز به مصوبات مجلس و هیات دولت و نظام اداری و همایش های آنچنانی و وعده و وعیدهای توخالی و بودجه های کلان و … توانسته اند از خود و فرزندان خود در قبال کالاهای قاچاق حمایت کنند و رونق اقتصادی را به دست خودشان رقم بزنند. فقط با خرید تولیدات بومی و داخلی، می توان تمامی موانع را در جهت بهبود معیشت و وضعیت اقتصادی کشور از راه برداشت. به امید روزی که در تمامی فروشگاه های کشور ایران تنها یک نوشته ببینیم: ” با افتخار فقط محصول ایرانی می فروشیم”.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :