مشاور وزیر جهاد کشاورزی و مجری طرح گندم کشور گفت: امسال حدود ۱۳ میلیون تن گندم در کشور تولید شود.

به گزارش تبریزمن، به نقل از روابط عمومی جهادکشاورزی مراغه، اسماعیل اسفندیاری پور، در بازدید از مزارع گندم این شهرستان افزود: امسال به خاطر بارندگی های مناسب، تولید محصول در کشور افزایش یافته است.

وی، با بیان اینکه تا کنون شش میلیون و ۸۵۰ هزار تن گندم مازاد از کشاورزان خریداری شده است، یادآور شد: خرید گندم مازاد بر نیاز کشاورزان نیز نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۰ درصد افزایش نشان می دهد.

مجری طرح گندم کشور اظهار کرد: طبق برنامه ریزی های انجام شده انتظار می رود میزان خرید گندم تا پایان امسال ۱۵ تا ۲۰ درصد افزایش یابد.

وی یادآور شد: سال گذشته میزان خرید گندم هشت میلیون و ۸۰ هزار تن بود که نسبت به سال ۹۳ حدود ۲۰ درصد افزایش داشت.

اسفندیاری پور، با بیان اینکه در سال ۹۳ میزان خرید گندم شش میلیون و ۷۱۶ هزار تن بود، ادامه داد: میزان خرید گندم در آن سال نسبت به سال ۹۲ نیز از رشد حدود ۴۰ درصد برخوردار بود.

وی، گفت: با برنامه ریزی انجام شده تلاش می شود در دو یا سه سال آینده کل نیاز گندم کشور از محل تولید داخلی تامین شود.

وی، یادآوری کرد: سال گذشته ۸۵ درصد نیاز گندم در داخل کشور تامین شد و امسال امید می رود این میزان به بیش از ۹۰ درصد برسد و حداکثر تا دو سه سال آینده کل نیاز گندم در داخل تامین شود.

معاون تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی نیز در این آیین از آغاز برداشت گندم از ۴۳۰ هزار هکتار مزارع استان خبر داد و گفت: امسال به خاطر بارندگی های مناسب تولید گندم در استان ۱۰ درصد افزایش یافته است.

ایوب ایرانی فام، با بیان اینکه پیش بینی می شود امسال بیش از ۸۲۰ هزار تن گندم در استان تولید شود، افزود: همزمان با برداشت گندم خرید تضمینی محصول مازاد از گندم کاران نیز آغاز شده است.

وی، با اشاره به اینکه امسال گندم مازاد فقط از کشاورزان خریداری خواهد شد، یادآوری کرد: هر کیلوگرم گندم مازاد کشاورزان به قیمت ۱۲ هزار ۷۰۵ ریال خریداری می شود.

ایرانی فام، ادامه داد: برداشت گندم در استان از اول تیر در شهرهای کلیبر، خداآفرین، میانه، مراغه، بناب و ملکان آغاز شده و اوج برداشت از ۱۵ تیر به بعد انجام می شود.

شهرستان مراغه با ۱۰۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی از قطب های مهم تولید محصولات کشاورزی در شمال غرب کشور محسوب می شود.

این شهرستان با ۲۵۰ هزار نفر جمعیت در ۱۴۷ کیلومتری جنوب تبریز مرکز آذربایجان شرقی واقع است.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :