نماینده ستاد احیای دریاچه ارومیه در استان آذربایجان شرقی از اختصاص سه هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال به منظور هدایت پساب تصفیه خانه های منطقه به دریاچه ارومیه خبرداد وافزود: در ۵ سال آینده ۱۳۲ میلیون مترمکعب فاضلاب تصفیه شده به دریاچه ارومیه منتقل می شود.

به گزارش تبریزمن،  خلیل ساعی در همایش راهکارهای احیای دریاچه ارومیه در ملکان گفت: با اقدام های مناسب انجام یافته در یک سال گذشته از جمله هدایت آب رودخانه ها، صرفه جویی در آب مصرفی بخش کشاورزی، تغییر الگوی کشت وهمچنین افزایش بارندگی ها ، وضعیت دریاچه ارومیه نسبت به سال های گذشته بهتر شده است .

ساعی با اشاره به اینکه در طی ۲۰سال گذشته ۸متر از ارتفاع دریاچه ارومیه کاهش یافته است، گفت: برای رسیدن به نقطه مطلوب باید همچنان در مصرف بهینه آب تلاش کنیم .

وی با بیان اینکه هیچ محدویت اعتباری در زمینه احیای دریاچه ارومیه وجود ندارد، گفت: هرسال باید ۸ درصد آب کشاورزی با استفاده از روش های نوین آبیاری صرفه جویی شود و در ۵ سال آینده به ۴۰ درصد برسد.

فرماندار ملکان نیز در این همایش گفت: با انجام روش های نوین آبیاری در این شهرستان یک میلیون متر مکعب آب در ۲ سال گذشته صرفه جویی شده است .

محمدباقر خانی با اعلام اینکه درسال گذشته ۷۲۰ هکتار از باغات واراضی زراعی شهرستان به سامانه های نوین آبیاری تجهیز شده است، گفت: امسال ۵۷۰هکتاراز باغات انگور ملکان بصورت مجتمع به آبیاری قطره ای تجهیز می شود .

وی همچنین از تشکیل ۴۲ تعاونی آبران در این شهرستان خبرداد واظهارداشت : ملکان از لحاظ تشکیل این تعاونیها رتبه اول استان را داراست.

شهرستان ملکان با ۱۱۰هزار نفر جمعیت در فاصله ۱۵۵کیلومتری تبریزمرکز استان آذربایجان شرقی واقع شده است.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :