در ایام تعطیلات نوروز سال ۹۶، با مصاحبه های نوروزی «تبریزمن» همراه شوید…

تبریزمن، سرویس فرهنگی:‌ در اولین بخش از سری گفتگوهای نوروزی‌مان سراغ مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان آذربایجان شرقی رفته و در میان سوالات، از برنامه ها و تدارکات‌شان برای میزبانی از میهمانان نوروزی و همچنین برنامه های در نظر گرفته شده برای رویداد تبریز۲۰۱۸ جویاشده‌ایم. در ادامه متن کامل این گفتگو را می‌خوانید:

تبریزمن: در ابتدا خود را به صورت مختصر معرفی کنید:

من مرتضی آبدار، متولد سال ۴۲ در محله مقصودیه تبریز هستم. در دبیرستان امیرخیز و دانشگاه تبریز تحصیلات خود را در رشته برنامه ریزی شهری به پایان رساندم. در چند منطقه شهردار بوده ام و آخرین مسئولیت من هم در شهرداری، قائم مقام شهردار و معاونت اقتصادی بوده است. اخیرا هم با صلاحدید مسئولان در سازمان میراث فرهنگی و گردشگری مشغول هستم.

تبریزمن: برای نوروز و میزبانی از گردشگران چه برنامه هایی تدارک دیده شده است؟

ستاد میزبانی از میهمانان نوروزی با مشارکت حدود ۱۸ دستگاه مسئول، تشکیل و برنامه ریزی های مختلفی انجام شده که در این میان سازمان میراث فرهنگی و گردشگری متولی اصلی و هماهنگ کننده تمامی این دستگاه ها می باشد.

آمادگی کامل برای میزبانی وجود دارد و همه برای انجام وظایف خود اعلام آمادگی کرده اند. امسال یک طرح جدید هم اندیشیده شده تا افرادی که خواهان در اختیار گذاشتن خانه خود در اختیار میهمانان و گردشگران هستند نیز بتوانند این کار را با هماهنگی ستاد انجام دهند.

در کل ۱۷ موزه استان خانه تکانی انجام شده و آماده پذیرایی از میهمانان نوروزی هستند، تورگردانان و راهنمایان آموزش های لازم را دیده اند، مبادی ورودی شهر ساماندهی شده و راهنمایان در آنجا ساکن شده اند.

تمام اطلاعات لازم برای گردشگران در سایت میراث فرهنگی گردآوری شده و از طرف دیگر تاکسی های ازمن بپرس نیز در سطح شهر حضور خواهند داشت. تورهای تبریزگردی که در سال های گذشته با ۶ دستگاه انجام میشد، امسال با ۱۲ دستگاه اتوبوس به صورت رایگان خدمت رسانی می کنند و علاوه بر آن تورهای استان گردی نیز داریم که در طی چند روز گردشگران را به نقاط مختلف گردشگری استان منتقل می کنند و با بخش خصوصی هماهنگ شده تا این امکان با کمترین قیمت ممکن فراهم شود.

آبدار

تبریزمن: وضعیت آمادگی برای میزبانی از رویداد تبریز۲۰۱۸ چگونه است؟ چرا به این رویداد نگاه ملی نمی شود؟

از نظر من رویداد تبریز۲۰۱۸ یک فرصت تاریخی برای تبریز و آذربایجان است. از ابتدا هم که تبریز در رقابت با سایر شهرهای کشور به میزبانی انتخاب شد، آقای استاندار اعلام کردند که این رویداد نه تنها ملی، بلکه رویدادی فراملی است و ما بر همین اساس دبیرخانه دائمی ستاد تبریز۲۰۱۸ را با حضور آقایان سلطانی فر، جبارزاده (استاندار) و نجفی (شهردار) افتتاح کردیم. مجوز های لازم برای راه اندازی رسانه مخصوص تبریز۲۰۱۸ نیز اخذ شده و در همین اوایل سال ۹۶ وب سایت مجموعه راه اندازی خواهد شد.

استاندار آذربایجان شرقی نیز طی مکاتباتی درخواست کرده اند تا موضوع میزبانی از رویداد تبریز۲۰۱۸ در جلسات هیات دولت مطرح شود و هم اکنون این نامه در کمیسیون فرهنگی دولت قرار دارد و جلسات متعددی برگزار شده است. در آخرین جلسه نیز که با حضور ۵ وزیر صورت گرفته کلیات و برنامه ها در خصوص این موضوع آماده شده و در اولین فرصت در جلسه هیات وزیران مطرح خواهد شد.

برای این رویداد دو شورای سیاست گذاری در سطح استانی و ملی مطرح شده است و تمامی دستگاه ها و وزراتخانه ها موظف شده اند برای میزبانی شایسته از گردشگران تمام همکاری های لازم را انجام دهند.

نکته دگر اینکه این رویداد منحصر به تبریز نیست و با همین نگاه ۵ مسیر گردشگری اصلی تعریف شده که کل استان آذربایجان شرقی تحت پوشش این مسیرها قرار می گیرند و از حداکثر پتانسیل استفاده خواهد شد.

از طرف دیگر تصمیم گرفته شده تا از هیات دولت بخواهیم تا اولا یک ردیف اعتباری برای این موضوع باز شود و دوم اینکه وزارتخانه تمام رویدادهای خود را در سال ۲۰۱۸ در تبریز و آذربایجان برگزار کنند.

این اقدامات نشان می دهند که همتی وجود دارد تا از تمامی پتانسیل‌ها و امکانات موجود برای آغاز یک خانه تکانی اساسی در گردشگری استان استفاده شود و شاهد خواهیم بود که در سال ۲۰۱۸ تبریز و آذربایجان میزبان انواع جشنواره و فستیوال ها خواهد بود.

حدودا سه ماه پیش که گردهمایی ای در تبریز با حضور وزیران گردشگری کشورهای آسیایی برگزار شد، از طرف اعضا مطرح شد که تبریز پتانسیل بسیار خوبی برای رقابت با شهرهای آسیایی برای جذب گردشگران دارد. ما تمام تلاش خود را به کار خواهیم گرفت تا از نظر سخت افزاری و نرم افزاری امکانات لازم را فراهم کنیم تا صنعت گردشگری را در منطقه خود به اوج برسانیم.

nejati (9 of 12)

تبریزمن: چرا شاهد تبلیغات تبریز۲۰۱۸ در سطح ملی و فراملی نیستیم؟

بحث تبلیغات زیرنظر کمیته مخصوص به خود و زیر نظر حجت الاسلام حمیدی آغاز شده و اقدامات خوبی نیز انجام شده است. به عنوان مثال در حال حاضر شهرداری تبریز در نمایشگاه بین المللی برلین حضور داشت و مطابق برنامه ای که داریم قرار شده تا این حضور را در نمایشگاه های بین المللی مرتبط با گردشگری در مدت زمان باقیمانده تا سال ۲۰۱۸ ادامه دهیم.

تبریزمن: زیرساخت های لازم تا آن سال فراهم خواهد شد؟

اقداماتی انجام شده تا نیازهای موجود تا حد امکان برطرف شود. به عنوان مثال در حال حاضر مجوز ساخت هتل در شهر تبریز حداکثر تا سه روز به صورت رایگان صادر می شود. برآوردی که داریم نشان می دهد که در مدت زمان باقیمانده ۷۵۰۰ تخت ما در هتل ها، دو برابر شده و به ۱۴۰۰۰ هزار تخت خواهد رسید که البته در مقایسه با سایر شهرها باز هم کم است که امیدواریم با تغییر کاربری و راهکاری مختلف این کمبود را جبران کنیم.

تبریزمن: درآمدزایی از محل گردشگری در کشور ما در چه حدی است؟

باید توجه کنیم که در کشور ما هنوز به آن حدی نرسیده ام که گردشگری را به عنوان یک صنعت قبول کنیم. در حالی که کشورهایی مثل ژاپن، ترکیه یا فرانسه کشورهایی هستند که صنعت گردشگری را به عنوان یکی از اصلی ترین منابع درآمد خود می شناسند.

ما ابتدا باید در طول زمان زیرساخت های خود را فراهم کنیم و سپس به طور کامل و از جهات مختلف خود را برای میزبانی از گردشگران آماده کنیم. سعی ما هم بر این است که رویداد تبریز۲۰۱۸ را به عنوان نقطه آغازی برای این موضوع در نظر گرفته و در آینده بتوانیم اقتصاد منطقه را با استفاده از این صنعت بهبود بخشیم.

تبریزمن: موضوع اتمام ماموریت کاری شما چیست؟ آیا به مسئولیت قبلی خود بازخواهید گشت؟

بنده طبق دستور به اداره میراث فرهنگی آمده ام و خصوصا برای اجرای برنامه های تبریز۲۰۱۸؛ با این حال قانونی وجود دارد که افرادی که از مراکز غیردولتی در سازمان های دولتی مشغول می شوند، نمی توانند بیش از ۶ ماه در این مراکز فعالیت کنند که این موضوع هم با هماهنگی های انجام شده با استاندار قرار شد تا همچنان در مسئولیت فعلی فعالیت کنیم.

nejati (11 of 12)

تبریزمن: آخرین وضعیت هیات بسکتبال چگونه است؟

حدود ۹ ماه است که مسئولیت هیات بسکتبال به بنده واگذار شده و ما در اولین اقدام با دعوت از پیشکسوتان این رشته اقدام به تشکیل یک شورای سیاست گذاری ۱۸ نفره کردیم و سعی داریم تا از بیشترین پتانسیل موجود و تجربه افراد پیشکسوت استفاده کنیم.

در بررسی های انجام شده از طرف فدراسیون نیز اعلام شده که هیات بسکتبال آذربایجان شرقی یکی از فعالترین هیات های کشور بوده و تمام برنامه ها مو به مو اجرا شده است. در بانوان نتایج بسیار خوبی گرفته شده و سعی داریم در قسمت آقایان نیز به همین نتایج برسیم. برنامه اصلی ما نیز این است که بیشتر در رده سنی نوجوانان و جوانان فعالیت کنیم و زیرساخت های لازم را فراهم کنیم.

 با آموزش و پرورش نیز هماهنگ شده تا استعداد یابی انجام شود و به طور کلی تلاش می کنیم تا رکود چندساله در هیات بسکتبال و این رشته پرطرفدار را بشکنیم.

تبریزمن: تلخ ترین و شیرین اتفاقی که در سال ۹۵ تجربه کردید چه بودند؟

شیرین ترین خاطره ام موفقیت بزرگ و بین المللی دولت برای به سرانجام رساندن توافق برجام بود و تلخ ترین اتفاق نیز در حال حاضر در خاطرم نیست.

تبریزمن:‌ میانه تان با فوتبال چگونه است؟

علاقه چندانی به رشته فوتبال ندارم اما دوست دارم تا تیم‌های استان‌مان به موفقیت برسند.

تبریزمن:‌ در اوقات فراغت خود چه می کنید؟

با توجه به آسیب دیدگی‌ای که در بدنم دارم، حتما در هفته ۴ ساعت برای ورزش وقت می‌گذارم و در سایر اوقات مطالعه می کنم.

تبریز:‌ جان من، زیباترین شهر ایران

آذربایجان: عشق من

گردشگری:‌ توسعه آن هدف ما است

دکتر مرتضی آبدار: خادمی کوچک

دکتر حسن روحانی:‌ تدبیر و امید

دکتر محمود احمدی نژاد:‌ صحبتش را نکنید!

دکتر جبارزاده:‌ مدیری توانمند

دکتر نجفی: مدیر فعال و اقتصادی


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :