9

اصلی به نام جلوگیری از کشته شدن انسان ها

 • کد خبر : 7615
 • 10 آبان 1399 - 5:26
اصلی به نام جلوگیری از کشته شدن انسان ها
برقراری صلح پایدار بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان در حدود مرزهای بین المللی شاید بیشتر از اینکه به نفع آذربایجان باشد، به نفع ارمنستان است. چرا که جنگ بین این دو کشور، بیشتر از همه ارمنستان را با مشکلات عدیده اقتصادی و سیاسی درگیر کرده است.

تبریزمن – مهدی ابراهیم پور: هر چند اطلاع دقیقی از جزئیات طرح صلح پیشنهادی ایران برای مناقشه قره باغ در دسترس رسانه ها و افکار عمومی قرار نگرفته است ولی برخی جزئیات درز کرده از این طرح نشان از آن دارد که این طرح صلح، می تواند در بر دارنده دغدغه ها و خواست های طرفین درگیر باشد.
 
عراقچی که علاوه بر آذربایجان و ارمنستان به روسیه و ترکیه هم سفر کرده تا مقامات این کشورها را از جزییات طرح صلح ایران مطلع کند، نشان داد که دیپلماسی ایران در خصوص حل مناقشه قره باغ بر حول کشورهای منطقه و تاکید بر تاثیرگذاری آن ها و نفی حضور و اثرگذاری کشورهای فرامنطقه ای بنا شده است.
 
همچنین بر اساس اطلاعات درز کرده یکی از مفاد مهم طرح صلح ایران، دفاع از تمامیت ارضی کشور آذربایجان و تعلق قره باغ طبق قوانین بین المللی و قطعنامه های سازمان ملل، با عقب نشینی نیروهای ارمنی از خاک این کشور است.
این مهم خواست اصلی کشور آذربایجان را در خصوص این مناقسه تامین می نماید.
 
اعطای خودمختاری به منطقه قره باغ بر اساس همان خودمختاری که جمهوری نخجوان در کشور آذربایجان از آن برخوردار است و تشکیل دولت خودمختار با حضور و رای خود مردم قره باغ تحت قانون اساسی آذربایجان.
 
این مورد نیز می تواند تامین کننده دغدغه ارامنه قره باغ در خصوص عدم تضییع حقوق شهروندی و سیاسی شان باشد.
 
برقراری صلح پایدار بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان در حدود مرزهای بین المللی شاید بیشتر از اینکه به نفع آذربایجان باشد، به نفع ارمنستان است. چرا که جنگ بین این دو کشور، بیشتر از همه ارمنستان را با مشکلات عدیده اقتصادی و سیاسی درگیر کرده و به دلیل همین مشکلات، موج مهاجرت جوانان از این کشور و کاسته شدن هر ساله از جمعیت فعال آن را شاهد هستیم.
 
تحقق یک صلح پایدار و رعایت حسن همجواری، ارمنستان را می تواند از محاصره درآورده و به سمت شکوفایی اقتصادی ببرد.
 
نتیجه اینکه؛ اگر جزییات منتشر شده از طرح صلح ایران برای قره باغ درست باشد و اگر طرفین درگیر و کشورهای حامی شان آن را قبول و اجرا نمایند، همه طرف ها از آن سود برده و مانع از کشته شدن انسان های دیگری در اثر این جنگ خواهند شد. چیزی که به نظر من مهم ترین موضوع است؛ “جلوگیری از کشته شدن انسان ها”  ست.

لینک کوتاه : http://tabrizeman.ir/?p=7615

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 2در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۱
 1. سلام‌روسیه‌حمله‌به‌ارمنستان‌را‌خط‌قرمزخود‌اعلام‌کرده‌و
  اسقفهای‌ارامنه‌جنگ‌باآذربایجان‌را‌جنگ‌مقدس‌‌نامیدند‌ایران
  حداقل‌میبایست‌هرگونه‌تجارت‌ورابطه‌با‌ارمنستان‌راتاپایان
  اشغال‌قره‌باغ‌لغو.میکرد‌که‌دراین.سی‌سال‌نکرد.که‌‌اگر‌میکرد
  ا منستان‌خیلی‌وقت‌پیش‌قره‌باغ‌راترک‌کرده‌بود‌.و…

قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.