مدیرکل بهزیستی آذربایجان‌شرقی با اشاره به وجود یک هزار و ۴۰۰ کودک چند قلو در آذربایجان شرقی از وجود ۵۰ هزار فرزند مهدکودکی در استان خبر داد.

به گزارش تبریزمن، محسن ارشدزاده بعد از ظهر دیروز در نشست خبری با اصحاب رسانه، با بیان اینکه بودجه بهزیستی در سال گذشته ۷۰ میلیارد تومان بوده و امسال نیز ۱۵ درصد به این میزان افزوده خواهد شد، اظهار داشت: از مجموعه اعتبارات بهزیستی بیش از ۶۰ میلیارد تومان از اعتبارات ملی و استانی در اجرای برنامه‌های سلامت محور هزینه شده است و بیش از ۴۰ میلیارد تومان کمک‌های مردمی این خدمات را همپوشانی کرده‌اند.

وی با تاکید بر اینکه، نقش بهزیستی بیشتر در سلامت جسمی و روانی مردم است، افزود: یکی از نقش‌های بهزیستی برای تحقق سلامت اجتماعی، جسمی و روانی مردم قبل از تولد آغاز می‌شود و آن هم در خصوص مهارت‌های قبل از ازدواج و پیشگیری از معلولیت‌های مادرزادی است.

ارشدزاده اضافه کرد: در این زمینه ۴۶۶ هزار نفر از جمعیت استان را توانستیم در حوزه سلامت روانی و اجتماعی آموزش دهیم و در سال‌جاری با صدور مجوز تشکیل بیش از ۱۰۰ مرکز مشاوره و روان‌شناسی از سوی اداره کل بهزیستی، برای ۷۸ هزار نفر از جمعیت استان در این مراکز ارائه خدمات شده است.

مدیرکل بهزیستی آذربایجان‌شرقی، با اشاره به فعالیت بیش از ۱۱۹ مرکز مشاوره درمان و آسیب‌های اعتیاد در استان، بیان کرد: سال گذشته بیش از ۴۰ هزار نفر از معتادین در این مراکز از خدمات ارائه شده بهره‌مند شده‌اند.

وی با بیان اینکه از دیگر برنامه‌های این اداره طرح غربالگری پیشگیری از تنبلی چشم است که در سال گذشته ۱۴۰ هزار نفر از کودکان ۳ تا ۶ ساله مورد غربالگری قرار گرفتند، ادامه داد: همچنین غربالگری شنوایی نوزادانی که تازه متولد شده‌اند و کاشت حلزون از دیگر اقدامات بوده که در این خصوص نیز سال گذشته ۵۵ هزار کودک مورد غربالگری قرار گرفتند.

ارشدزاده در ادامه با بیان اینکه بیماران روانی مزمن نیز جزو جمعیت هدف بهزیستی به شمار می‌روند، اضافه کرد: در این خصوص در زمینه آموزش و توانبخشی و حمایت‌های اجتماعی در سال گذشته برای ۳ هزار و ۵۰۰ نفر ارائه خدمات انجام شده است.

وی ادامه داد: در حوزه معلولان جسمی و ذهنی برای ۱۰ هزار نفر در سال گذشته خدمات تخصصی توانبخشی و مراقبت در منزل و نگهداری شبانه‌روزی ارائه شده است.

مدیرکل بهزیستی آذربایجان‌شرقی در ادامه با بیان اینکه در سال گذشته ۱۰ هزار سالمند نیازمند خدمات بهزیستی را تحت پوشش قرار دادیم، ادامه داد: در رابطه با کودکان اوتیسم، سال گذشته برای ۵۰۰ نفر از این کودکان خدمات ارائه شده است.

وی در ادامه با بیان اینکه یک هزار و ۵۰۰ نفر از کودکان بی‌سرپرست و بدسرپرست در سال گذشته مورد حمایت و سرپرستی قرار گرفته‌اند، افزود: در بحث مداخلات اجتماعی نیز بیش از ۴۰ هزار نفر از افراد در معرض آسیب و آسیب دیده از خدمات تخصصی بهره‌مند شده‌اند.

ارشدزاده افزود: سال گذشته برای ۵۰ هزار نفر از کودکان در سن مهدکودک و پیش دبستانی در مهدهای شهری و روستایی ضمن برگزاری برنامه‌های آموزشی و مراقبتی و برنامه تامین یک وعده غذای گرم برای کودکان در همه مناطق روستایی و مناطق محروم و حاشیه‌نشین شهرها برای سلامت اجتماعی ارائه حمایت شده است.

وی ادامه داد: همچنین ۳۵۰ بیمار جذامی، یعنی افرادی که در اثر ابتلا به بیماری جذام دچار آسیب دیدگی شده‌اند را تحت حمایت مالی و اجتماعی قرار داده‌ایم.

مدیرکل بهزیستی آذربایجان‌شرقی در ادامه با اشاره به فعالیت نزدیک به ۵۰۰ سازمان مردم نهاد در استان، گفت: از این تعداد ۱۸۰ مجوز از طریق سازمان بهزیستی صادر شده و بر وضعیت مالی و عملکرد این تعداد از سازمان‌های مردم نهاد نظارت می‌شود و در صورت تایید عملکرد از سوی حسابرسان، مجوز فعالیت آنها تمدید می‌شود.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :