2
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان:

آذربایجان شرقی در تولید پنج محصول کشاورزی رتبه‌ی اول کشور را دارد

  • کد خبر : 24710
  • 06 شهریور 1400 - 17:19
آذربایجان شرقی در تولید پنج محصول کشاورزی رتبه‌ی اول کشور را دارد
رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی با بیان اینکه این استان در زمینه تولید پنج محصول کشاورزی رتبه‌ی اول کشور را دارد، گفت: همچنین در تولید ۲۱ محصول در رتبه های اول تا پنجم قرار داریم.

به گزارش آژانس خبری تبریزمن،  اکبر فتحی با اشاره به تامین امنیت غذایی اظهار کرد: سازمان جهاد کشاورزی استان با برنامه ریزی ها و اقدامات مناسب برای تحقق این هدف در زیربخش های کلی بخش کشاورزی از جمله زراعت، باغبانی و دامی در تولید ۲۱ محصول در رتبه های اول تا پنجم قرار دارد.

وی با تفکیک محصولات تولید شده در استان گفت: آذربایجان شرقی در تولید پنج محصول رتبه‌ی اول و شش محصول، رتبه‌ی دوم را کسب کرده و به جز محصولاتی که به خاطر شرایط آب و هوایی استان امکان تولید وجود ندارد، در بقیه‌ی موارد توانسته است که مازاد میزان مصرف استان تولید داشته باشد.

وی افزود: محصولاتی که به صورت مازاد مصرف استان تولید شده است و به خصوص محصولات باغی مثل سیب ، محصولات لبنی و فرآوری شده به استان ها و کشورهای همجوار صادرات می‌شود.

وی با اشاره به تامین امنیت غذایی به عنوان یکی از مهم‌ترین رسالت های بخش کشاورزی گفت: تامین امنیت غذایی به معنی تامین غذای کافی و با کیفیت است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان با بیان اینکه مدرن سازی جز لاینفک بخش کشاورزی برای تامین امنیت غذایی است، گفت: با توجه به افزایش جمعیت و محدودیت منابع، از جمله آب، خاک و خشکسالی از سوی دیگر، باید برای تولید محصول برنامه ریزی و استراتژی داشت و از منابع به صورت بهینه استفاده کرد که در همین راستا باید به سمت مدرن سازی و صنعتی شدن واحدهای تولیدی پیش رفت.

وی در ارتباط با اقداماتی که برای مدرن سازی در زیرساخت بخش کشاورزی نیاز است، بیان کرد: گسترش شبکه های آبیاری، لاینینگ کانال ها، اجرای علمی و اصولی شبکه های فرعی و اصلی، توسعه‌ی گلخانه ها برای استفاده بهینه از آب و در کارهای روبنایی و نرم افزاری که ارزش آن کمتر از زیرساخت نیست، می‌توان به تغییر و اصلاح نژاد در حوزه های مختلف دام ، زراعت اشاره کرد چرا که نژاد بومی تا حدودی ظرفیت تولید دارد.

وی در ارتباط با اقدامات انجام شده در راستای مدرن سازی در سنوات گذشته مخصوصاً در چهار سال گذشته گفت: در سال گذشته اصلاح بذر و نهال ها منجر به تقاضای ۳۰ هزار تنی از سوی کشاورزان شد و توسعه‌ی مکانیزاسیون و استفاده از ماشین آلات و ادوات کشاورزی جدید که در مدرن سازی و صنعتی شدن کشاورزی تاثیر بسزایی داشته که  با توجه به جذب ۱۲۰ درصدی منابع در چند سال متوالی، ضریب مکانیزاسیون استان دو بوده و از میانگین کشوری که حدود ۱.۷ می‌باشد ، بالاتر است.

فتحی به توسعه‌ی سالانه سه هزار هکتاری شبکه آبیاری تحت فشار و توسعه گلخانه ها در سالهای اخیر اشاره کرد و گفت: این نشان دهنده توجه سازمان جهاد کشاورزی استان به اهمیت مدرن سازی بوده و همچنین گلخانه ها جهت تولید در محیط کنترل شده توسعه پیدا کرده‌اند و تا قبل از چهار سال پیش میزان توسعه کمتر از ۱۰۰ هکتار بوده که در حال حاضر به بیش از ۳۰۰ هکتار و در اندازه های بزرگ مقیاس و کاملا صنعتی افزایش پیدا کرده و آذربایجان شرقی رتبه‌ی اول رشد و توسعه‌ی سالانه گلخانه ها را در کشور به خود اختصاص داده است.

وی افزود: توسعه گلخانه ها منجر به افزایش تولید ۱۰ برابری برخی محصولات شده و از طرفی در مصرف آب صرفه جویی می‌شود که همین آب در تولید برخی محصولات مورد نیاز در تامین نهاده های دامی موجب خودکفایی می‌شود.

وی در ارتباط با تغییر اراضی کشاورزی به کاربری های دیگر ابراز نگرانی کرد و گفت: برای تامین امنیت غذایی باید محصولات کشاورزی در زمین های کشاورزی تولید شود که در صورت کاهش این اراضی به دلیل تغییر کاربری میزان تولید کاهش خواهد یافت.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان با اشاره به ماده‌ی یک قانون حفظ اراضی زراعی و باغی ادامه داد: طبق این قانون هرگونه تغییر در اراضی کشاورزی به کاربری دیگر ممنوع بوده، مگر با تبعیت از تبصره‌ی یک همین قانون که باید توسط کمیسیون ماده یک تبصره یک، بررسی و در صورت تایید، مجوز صادر شود که متاسفانه اکثر تغییر کاربری ها به صورت غیرمجاز انجام شده و مردم برای حمایت از امنیت غذایی و حفظ منابع برای آیندگان باید تغییر کاربری های غیر مجاز را گزارش کنند.

وی در ارتباط با تنظیم بازار محصولات کشاورزی افزود: متاسفانه در سال ۱۳۹۷ با تصویب سران سه قوه، این وظیفه به وزارت صنعت، معدن و تجارت واگذار شد و با توجه به اینکه این وزارت تولید کننده‌ی محصولات نبود، باعث بروز اختلال در مدیریت شد و اخیراً دوباره این وظیفه به وزارت جهاد کشاورزی محول شده است و در حال حاضر جهاد کشاورزی در حال بررسی و تعیین سازوکارهای اجرایی تنظیم بازار می‌باشد.

وی افزود: برای تنظیم بازار محصولات کشاورزی باید از ظرفیت اتحادیه ها، تعاونی ها و بخشهای خصوصی استفاده شود که در حال حاضر تنظیم بازار قیمت مرغ در استان بر عهده‌ی اتحادیه مرغداران قرار داده شده و مرغ مورد نیاز برای کشتار در کشتارگاه ها توسط خود اتحادیه تامین می‌شود.

به نقل از  روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی، فتحی با بیان اینکه بیمه‌ی محصولات کشاورزی دارای ریسک بالایی است، گفت: متاسفانه در سالهای گذشته بیمه نتوانسته است به تعهدات خود به طور کامل عمل کند که در دو سال اخیر شرایط بهبود یافته و برای اینکه بیمه‌ی محصولات کشاورزی گسترش یابد، باید صندوق بیمه محصولات کشاورزی به تعهدات خود در کوتاه ترین زمان ممکن عمل کند که خوشبختانه در سال ۱۳۹۹ بیشترین پوشش بیمه‌ی محصولات کشاورزی انجام شده است.

لینک کوتاه : http://tabrizeman.ir/?p=24710

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.