6
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی خبر داد

رتبه ۱۴ آذربایجان‌شرقی در زاد ولد/ سالمندی ۷٫۲ درصد جمعیت استان

  • کد خبر : 31810
  • ۱۰ آذر ۱۴۰۰ - ۱۳:۲۳
رتبه ۱۴ آذربایجان‌شرقی در زاد ولد/ سالمندی ۷٫۲ درصد جمعیت استان
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی گفت: استان ما در رتبه 14 کشور از لحاظ نرخ زاد ولد قرار دارد و نرخ زاد ولد 17 استان کشور از آذربایجان‌شرقی بیشتر است.

به گزارش آژانس خبری تبریزمن، داود بهبودی در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: جمعیت استان در سال ۱۳۹۵ طبق آخرین سرشماری عمومی نفوس و مسکن سه میلیون و ۹۰۹ هزار و ۶۵۲ نفر بوده که از این میزان ۲۸۳ هزار و ۷۶ نفر یعنی ۷٫۲ درصد از جمعیت استان در سنین بالای ۶۶ سال قرار دارند.
وی افزود: درصد جمعیت سالمندان ساکن در شهرهای استان ۶٫۹۲ و در روستاها ۸٫۰۴ است.

دلایل افزایش میانگین سنی جمعیت آذربایجان‌شرقی

وی بیان کرد: بر اساس اطلاعاتی که اداره کل ثبت احوال استان طی سال‌های اخیر منتشر کرده است، نرخ موالید استان سالانه در حال کاهش بوده و در مقابل با توجه به افزایش بهداشت عمومی، نرخ مرگ و میر نیز در سنین بالای ۶۵ سال(سالمندان) رو به کاهش است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی ادامه داد: یکی دیگر از دلایل افزایش میانگین سنی جمعیت استان می‌تواند افزایش مهاجرت افراد جوان به خارج از استان باشد.

وی متذکر شد: هرچند عبور از فرصت طلائی پنجره جمعیتی و بسته شدن تدریجی آن در آینده بدون استفاده موثر از آن برای کشور خسارت بار است و لیکن هنوز نرخ جمعیت سالمندی استان کمتر از میانگین کشوری است.

وجود ۱۰۴ مرد به ازاء هر۱۰۰ زن در آذربایجان‌شرقی

بهبودی توضیح داد: شاخص های جمعیتی استان آذربایجان شرقی بر اساس آمارهای سرشماری سال ۱۳۹۵به لحاظ تعداد جمعیت استان در رتبه ۶ کشوری قرار دارد؛ ۴٫۹ درصد جمعیت کشور در استان ساکن می باشند و نسبت جنسی جمعیت استان ۱۰۴ می باشد. (یعنی به ازاء هر ۱۰۰ نفر زن ۱۰۴ نفر مرد (

وی افزود: متوسط نرخ رشد سالانه جمعیت استان طی سال‌های ۹۵ – ۹۰ برابر ۰٫۹۷ و متوسط بعد خانوار استان در سال ۹۵  برابر ۳٫۲ نفر است؛ ۷۲ درصد از جمعیت استان در مناطق شهری ساکن هستند و میانگین سنی جمعیت ۳۲٫۴  سال است .

وی افزود :۲۲٫۸  درصد از جمعیت کمتر از ۱۵ سال، ۲۳٫۵ درصد ۱۵ تا ۲۹ سال و ۴۶٫۴ درصد از جمعیت ۶۴ – ۳۰ می باشند  و ۷٫۲ درصد بالاتر از ۶۴ سال دارند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی تصریح کرد: میزان کلی باروری بیانگر تعداد متوسط موالید زنده از هر زن بدون در نظر گرفتن عامل مرگ و میر در طول دوره باروری است.

رتبه ۱۴ آذربایجان‌شرقی در نرخ زاد ولد کشور

وی یادآور شد: در سال ۱۳۹۸ میزان کلی باروری زنان در کشور، با استفاده از داده های پایگاه اطلاعات جمعیت کشور برابر با ۱٫۶ است. بیشینه میزان کلی باروری مربوط به استان سیستان و بلوچستان بوده و استان آذربایجان‌شرقی با میزان ۱٫۶ برابر میزان متوسط کشوری است. استان گیلان نیز با مقدار یک فرزند کمترین میزان کلی باروری را در کل کشورداشته است.

بهبودی خاطرنشان ساخت: آذربایجان شرقی در رتبه ۱۴ کشور از لحاظ نرخ زاد ولد قرار دارد و نرخ زاد ولد ۱۷ استان کشور از آذربایجان شرقی بیشتر است.

وی گفت: در سال ۹۵ ، حدود ۲۲٫۹ درصد جمعیت استان در گرو ه سنی ۰ – ۱۴ سال، ۶۹٫۹ درصد در گروه سنی ۱۵ – ۶۴ سال و ۷٫۲ درصد در گروه سنی ۶۵  سال و  بیشتر قرار داشته اند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی ادامه داد: طی سرشماری انجام شده از سال های ۱۳۶۵ تا ۱۳۸۵ شاهد افزایش جمعیت فعال یعنی جمعیت واقع در سنین ۶۴ – ۱۵ ساله بوده ایم ولی در سرشماری  ۱۳۹۵ این رقم کاهش نسبی نسبت به دوره قبل داشته است.

وی افزود: درصد جمعیت واقع در این گروه سنی از ۷۰٫۶ درصد در سال ۱۳۸۵ به ۶۹٫۹ درصد در سال ۱۳۹۵ رسیده است. جمعیت ۶۵ سال به بالای استان نیز از ۶٫۳ درصد در سال ۱۳۸۵ به ۷٫۲ درصد در سال ۱۳۹۵ افزایش یافته است که نشان دهنده رشد در جمعیت مسن تر از سال ۶۴ در استان است.

لینک کوتاه : http://tabrizeman.ir/?p=31810

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.