6
سینما

۱۵ واقعیت کمتر شناخته شده در مورد جکی چان

  • کد خبر : 40976
  • ۱۴ تیر ۱۴۰۱ - ۱۳:۲۸
۱۵ واقعیت کمتر شناخته شده در مورد جکی چان
جکی چان حتی برای کودکانی که به هنرهای رزمی علاقه دارند نیز نامی شناخته شده است. او در تمام جهان به خاطر مهارتش در کونگ فو و بدلکاری های حیرت انگیزش مورد احترام و تمجید قرار می گیرد. چان با بدلکاری های خطرناک و کارهای کمدی اش جایگاه خاصی در قلب ما برای خود ساخته است. بازیگران بسیاری در آینده خواهند آمد اما شاید هیچ کس دیگری نتواند جای او را در این صنعت بگیرد. در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با ۱۵ واقعیت کمتر شناخته شده در مورد جکی چان آشنا کنیم که بدون شک معدود کسانی از آن ها مطلع هستند.

۱- مادر جکی چان قاچاقچی تریاک و پدرش جاسوس بود
در مستندی با نام Traces of the Dragon: Jackie Chan and his family در مورد جکی چان و خانواده اش فاش شد که مادر وی قاچاقچی و فروشنده تریاک، قمارباز و چهره ای شناخته شده در دنیای زیرزمینی جرم و جنایت چین بوده است. پدرش نیز جاسوس دولت ملی گرا بود و بعدها رهبری یک دار و دسته خلافکار را بر عهده گرفت. پدر چان هنگامی با همسرش و مادر چان آشنا شد که وی به خاطر قاچاق تریاک دستگیر شده بود.

۲- خانواده جکی چان چنان فقیر بود که نزدیک بود او را در کودکی به یک خانواده ثروتمند بریتانیایی بفروشند
والدین جکی چان که از سرزمین اصلی چین به هنگ کنگ گریخته بودند شرایط مالی بسیار نامناسبی داشتند. وقتی جکی چان به دنیا آمد، والدینش توان پرداخت هزینه های بیمارستان را نداشتند و سعی کردند با فروختن نوزادشان به یک خانواده ثروتمند بریتانیایی که پزشک بودند، هزینه های بیمارستان را بپردازند.

۳- نام واقعی او کونگ سانگ چان است و نام جکی را زمانی که به عنوان کارگر ساختمانی در کانبرا، استرالیا کار می کرد برای خود انتخاب نمود
جکی چان هنگام تولد چان کونگ سانگ نام داشت. وقتی حرفه بازیگری در هنگ کنگ در دهه ۱۹۷۰ خوب پیش نرفت، او همراه با خانواده اش به ناچار به کانبرا در استرالیا نقل مکان کردند. چان در کانبرا به عنوان کارگر ساختمانی مشغول به کار شد و آنجا بود که یک بنا به نام جک او را زیر پر و بالش گرفت. بدین ترتیب خیلی زود به او لقب «جک کوچولو» داده شد که شکل کوتاه شده جکی است.

۴- جکی چان در کودکی به عنوان یک خواننده اپرا آموزش دیده بود و ۲۰ آلبوم به ۵ زبان مختلف در آسیا منتشر کرده است
علاوه بر موفقیت به عنوان بازیگر، جکی چان یک خواننده نیز هست و به زبان های انگلیسی، کانتونی، ماندارین، ژاپنی و تایوانی ترانه خوانده است. جکی در کودکی در مدرسه اپرای پکینگ تحصیل کرد و در کنار ورزش کونگ فو، خوانندگی نیز می کرد. او اغلب آهنگ متن فیلم هایش را خودش می خواند، آهنگ هایی که هنگام پخش تیتراژهای پایانی شنیده می شوند. ترانه خواندن جکی چان را می توانید در این لینک تماشا کنید.

۵- جکی چان و تیم بدلکارانش توسط تمامی شرکت های بیمه در فهرست سیاه قرار گرفتند و به همین خاطر وی هزینه مصدوم شدن بدلکارانش را خودش پرداخت می کند
بدلکاری های ترسناک و خطرناک جکی چان چنان عجیب و غریب هستند که هیچ شرکت بیمه ای او و تیم بدلکاری اش را بیمه نمی کند. بدین ترتیب وی هزینه درمان آسیب های وارد شده به تیم بدلکاری اش را متقبل شده و این بدلکاران در هر برهه ای از زندگی شان که به خاطر صدمات ناشی از بدلکاری فیلم های چان دچار مشکل شوند می توانند روی کمک های مالی او حساب کنند.

۶- جکی چان ۱۲ بلوک بتنی را با دستش شکست در حالی که تخم مرغ داخل دستش کاملاً سالم مانده بود
وقتی جکی چان به یک برنامه تاک شو دعوت شد، نه تنها با مصاحبه خود حاضران را سرگرم کرد بلکه با مهارت های کونگ فوی خود نیز آن ها را غافلگیر نمود. او ۱۲ بلوک بتونی را با دست خالی شکست. این بلوک ها به سه دسته چهارتایی تقسیم شده و روی یکدیگر قرار گرفته بودند. جکی یک تخم مرغ را کف دستش گذاشت و با همان دست تمام بلوک های سینمای را شکست. در طول مدت نمایش این قدرت و توانایی خارق العاده، تخم مرغ کاملاً سالم ماند! ویدیو این نمایش جالب را در این لینک مشاهده کنید.

۷- در سن ۱۷ سالگی، جکی چان به عنوان بدلکار و سیاهی لشکر در فیلم های Fist of Fury و Enter the Dragon با بروس لی همبازی شد
جکی چان تحت نام چان یون لونگ در فیلم های بروس لی حضور داشت. هنگام فیلمبرداری یک سکانس بدلکاری، بروس لی ضربه ای به کنار سر جکی چان ۱۷ ساله زد که سرگیجه و درد شدیدی را برای وی در پی داشت. اما جکی چان این لحظه را بهترین لحظه زندگی اش می داند زیرا بروس لی از ضربه خود پشیمان شده و نگران سلامتی جکی بود.

۸- جکی چان یک کمال گراست و یک بار یک سکانس را ۲۹۰۰ بار تکرار کرد
در سال ۱۹۸۲، فیلم Dragon Lord سکانسی داشت که در آن جکی چان باید یک توپ بدمینتون پردار را با پا پرتاب می کرد و جکی تصمیم گرفت که این سکانس اکشن آکروباتیک را در یک برداشت مداوم بگیرد و در نهایت ساخت این سکانس ۴۰ رو طول کشید. وی برای اینکه به سکانس بی نقص مورد نظرش دست یابد ۲۹۰۰ بار آن را تکرار کرد.

۹- جکی چان مدتی به عنوان نیروی امنیتی در کلاب های شبانه فعالیت می کرد و یک بار بعد از یک مبارزه دو روز تلاش کرد استخوان بیرون زده دستش را سرجایش بازگرداند اما در نهایت فهمید که آن استخوان، دندان رقیبش بوده است
جکی چان رویای خود برای تبدیل شدن به نیروی امنیتی کلاب های شبانه را رها کرد وقتی فهمید مهارت هایش در هنرهای رزمی می تواند به مردم آسیب بزند. او در یک درگیری در کلابی شبانه یکی از مراجعان را ناک اوت کرد و بعد از آن دید که قسمتی از استخوان دستش بیرون زده است. جکی از ترس پلیس به بیمارستان نرفت و به جای آن سعی کرد خودش استخوان را سر جایش برگرداند. دو روز بعد بود که او دریافت استخوانی که ظاهراً از دستش بیرون زده در واقع دندان همان مردی است که او را ناک اوت کرده است.

۱۰- جکی چان در دهه ۸۰ و ۹۰ برای محافظت از خود و دیگر بازیگران فیلم هایش در مقابل مافیای هنگ کنگ همیشه چند سلاح و حتی یک نارنجک همراه داشت
در دهه ۸۰ و ۹۰ میلادی، سازمان مافیایی Triad به صنعت فیلمسازی هنگ کنگ نیز نفوذ کرده بود. این گروه از صنعت سینما برای پولشویی استفاده می کرد و همچنین افراد فعال در این حوزه برای اینکه از زنده ماندنشان مطمئن باشند باید به این سازمان باج می دادند. جکی چان اما از پرداخت باج امتناع کرده و همراه با برخی دیگر از بازیگران آن زمان سینمای هنگ کنگ، اسلحه و حتی نارنجک حمل می کرد.

۱۱- بعد از بازی در فیلم Armour of God جکی چان دچار حفره ای دائمی در سرش شد که با یک تکه پلاستیک پر شده و کمی از شنوایی خود را نیز از دست داد
جکی چان در دوران فعالیت خود بدلکاری های بسیاری داشت اما هنگام انجام یک بدلکاری ساده در فیلم Armour of God نزدیک بود جانش را بگیرد. در این سکانس، چان باید از روی طاقچه روی درخت می پرید اما شاخه درخت ناگهان زیر پای او شکست. بدین ترتیب جکی چان زمین خورده و جمجمه اش ترک برداشت، تکه ای از جمجمه اش نیز شکسته و وارد مغزش شد. اکنون جکی سوراخی دائمی در سرش دارد که با تکه ای پلاستیک پر شده و بخشی از شنوایی گوش راستش را نیز از دست داده است.

۱۲- هنگام فیلمبرداری فیلم Armour of God، جکی چان واقعاً از هواپیما بیرون پریده و روی یک بالون هوای داغ فرود آمد
بینندگان فیلم  Armour of Godبه یاد دارند که جکی چان از روی یک صخره پایین پریده و روی یک بالن هوای داغ فرود می آید، اما در واقعیت، جکی از یک هواپیما بیرون پریده و روی بالن فرود آمد. برای گرفتن سکانس پریدن او از صخره، تیم سازنده مجبور بود از کابل ایمنی استفاده کند زیرا جکی چان تجربه ای در پرش از ارتفاع و بانجی جامپینگ نداشت. سکانس پریدن او روی بالن در فیلم Armour of God را می توانید در این لینک ببینید.

۱۳- وقتی جکی چان از برنامه اش برای ازدواج با نامزدش خبر داد، دو تن از طرفداران زن او خودکشی کردند. یکی از آن ها در مترو خودکشی کرد و دیگری نیز جلو دفتر جکی به زندگی اش پایان داد
جکی چان طرفداران بسیار زیادی دارد. اکثر آن ها نیز دختران جوان هستند. طرفداران جکی چان و خود او زمانی شوکه شدند که وی اعلام کرد می خواهد با نامزد قدیمی اش ازدواج کند و بعد از آن بود که دو تن از طرفداران دخترش که نمی توانستند ازدواج او را تصور کنند دست به خودکشی زدند. یکی از آن ها خود را جلوی قطار مترو پرت کرد و دیگری نیز روبروی دفتر جانی دپ سم خورد و جان باخت.

۱۴- جکی چان رکورد گینس در زمینه بیشترین بدلکاری های یک بازیگر زنده و بیشترین نقش در یک فیلم را در اختیار دارد
جکی چان در زندگی حرفه ایش به موفقیت های زیادی دست یافته و نامش در دو حوزه در کتاب رکوردهای گینس ثبت شده است. او در زمینه بیشترین تعداد بدلکاری برای یک بازیگر زنده و بیشترین نقش در یک فیلم رکورددار گینس است. چان در فیلم Chinese Zodiac. علاوه بر نقش اصلی فیلم، نویسنده، کارگردان، تهیه کننده، مدیر اجرایی، فیلمبردار، کارگردان هنری، مدیر تولید، هماهنگ کننده خدمات، هماهنگ کننده بدلکاری، آهنگساز، خواننده و بدلکار بود.

۱۵- ذره ای از ثروت چند صد میلیون دلاری جکی چان به پسرش نمی رسد
اگر چه جکی چان تنها یک پسر به نام جیسی چان دارد اما قصد ندارد حتی یک پنی از ثروت چند صد میلیون دلاری اش را به او ببخشد. هنگام دریافت یک جایزه سینمایی، جکی چان فاش کرده که در ابتدا قصد داشته نیمی از ثروتش را برای خانواده اش گذاشته و نیم دیگر را صرف امور خیریه کند اما بعدها نظرش را تغییر داده و می خواهد تمام ثروتش را بعد از مرگش صرف امور خیریه کند. وی در مورد پسرش گفته است: «اگر توانمند باشد می تواند خودش پول دربیاورد و اگر نباشد، پول مرا هدر خواهد داد».

لینک کوتاه : http://tabrizeman.ir/?p=40976

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.