2

جزئیات اجرای طرح «پزشکی خانواده» اعلام شد

  • کد خبر : 48741
  • ۱۹ آبان ۱۴۰۱ - ۱۶:۰۷
جزئیات اجرای طرح «پزشکی خانواده» اعلام شد
معاون بهداشت وزارت بهداشت با اشاره به برنامه‌های وزارت بهداشت برای بازآموزی نیروهای بهداشتی برای ارائه خدمات در طرح پزشکی خانواده، گفت: فرآیند آموزش و بازآموزی نیروهای بهداشتی در این طرح، در دستور کار قرار گرفته است.

به گزارش تبریزمن به نقل از خبرگزاری فارس، حدود دو دهه از طرح برنامه پزشکی خانواده و نظام ارجاع در کشور می‌گذرد با این وجود، اما برنامه مذکور آنگونه که باید و شاید به نتیجه نرسیده و نتوانسته موجبات تحقق اهداف موردنظر را فراهم آورد. این طرح که به عنوان یکی از کلیدی ترین طرح ها در نظام سلامت از آن نام برده می‌شود سعی دارد تا میزان مراجعه بیماران به پزشکان و مراکز درمانی را مدیریت کرده و کاهش دهد و در نتیجه بار مالی تحمیلی به مردم را کاهش دهد.

برنامه پزشکی خانواده و نظام ارجاع با تشکیل پرونده الکترونیک سلامت برای خانوار‌های ایرانی، طرحی بوده که در برنامه‌های چهارم و پنجم و ششم توسعه پیش بینی شده تا در کل کشور اجرایی شود، با این وجود به رغم اینکه حدود دو دهه از آغاز طرح آن در برخی مناطق و به دنبال آن تدبیر برای اجرای سراسری می‌گذرد، ولی آنگونه که باید و شاید به نتیجه نرسیده است

حسین فرشیدی، معاون بهداشت وزارت بهداشتگفت: بعد از گذر از شرایط دشوار بیماری کووید۱۹، سیستم بهداشت کشور باید مورد بازتوانی قرار گیرد و بسیاری از فضاهای فیزیکی که در دوران این بیماری مورد استفاده قرار گرفتند، به بازسازی نیاز دارند. در حال حاضر نیروهای بهداشتی و زیرساخت های کشور را برای اجرای برنامه بسیار مهم پزشکی خانواده، آماده می‌کنیم.

 وی اظهار داشت: برای اجرای پزشکی خانواده، باید ابتدا زیرساخت‌های مورد نیاز و شبکه بهداشت کشور تقویت شوند؛ چراکه تقویت شبکه بهداشت، مورد تاکید ویژه مقام معظم رهبری، رییس جمهور و وزیر بهداشت است تا دسترسی عادلانه آحاد جامعه به خدمات بهداشتی فراهم شود.

وی افزود: مراکز بهداشتی در شهرها و روستاها در طرح پزشکی خانواده، پذیرای بیماران خواهند بود که در این زمینه اقدامات خوبی برای توسعه زیرساخت‌های این حوزه انجام شده و تا پایان سال جاری، بیش از دو هزار پروژه بهداشتی در سطح کشور آماده و تکمیل می‌شوند تا در این طرح مهم، مورد استفاده قرار گیرند.

معاون بهداشت وزارت بهداشت با اشاره به برنامه‌های وزارت بهداشت برای بازآموزی نیروهای بهداشتی برای ارائه خدمات در طرح پزشکی خانواده، یادآور شد: فرآیند آموزش و بازآموزی نیروهای بهداشتی در این طرح، در دستور کار قرار گرفته است. در حوزه سیاست‌های جمعیتی نیز تغییراتی ایجاد می‌شود که امیدواریم با رویکرد جدید شاهد تحقق سیاست‌های رشد جمعیت باشیم.

فرشیدی تصریح کرد: با اجرای طرح پزشکی خانواده شاهد ارتقای فرهنگ استفاده از خدمات بهداشتی و درمانی خواهیم بود؛ چون خدمات بهداشتی و درمانی توسط نظام شبکه ارائه می‌شود و با گذشت زمان، ارائه آموزش‌ها و ارتقای فرهنگسازی به نقطه ای می‌رسیم که خدمات بهینه، به موقع، استاندارد و در قالب نظام شبکه به مردم ارائه شود.

وی ادامه داد: پزشکی خانواده مزیت‌های فراوانی از جمله کاهش تقاضای القایی برای خدمات بهداشتی، درمانی و دارویی، کاهش هزینه‌های پرداختی از جیب و کاهش بار مالی هزینه‌های سلامت در سبد هزینه‌های خانوار دارد.

معاون بهداشت وزارت بهداشت تصریح کرد: نیروهای بهداشتی با توجه به حجم کاری و میزان حضور آنها در ساعات کاری، مبالغی تحت عنوان کارانه دریافت خواهند کرد که می‌تواند دریافتی آنها را ترمیم کند. برای سال آینده باید منابع مورد نیاز این طرح از سوی سازمان برنامه و بودجه در قانون بودجه ۱۴۰۲ پیش بینی و تامین اعتبار شود.

فرشیدی از شبکه بهداشت کشور به عنوان مهمترین ابزار دیده بانی و رصد سلامت یاد کرد و گفت: شبکه بهداشت و درمان کشور، بیماری‌های مختلف از جمله کووید۱۹ را رصد و به کنترل این بحران، کمک کرد. رصد، پیشگیری و کنترل اولیه بحران‌های حوزه سلامت می‌تواند توسط شبکه بهداشت، توانمندی نیروهای بهداشتی و در مراکز بهداشتی به ویژه در مرزها و مبادی ورودی کشور، انجام شود و از طرفی نیاز است  مناطقی که امکان رصد بیماری‌ها ندارند را تقویت کنیم.

لینک کوتاه : http://tabrizeman.ir/?p=48741

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.