2
محرابیان:

۴۲ درصد قبوض برق مشمول پاداش صرفه‌جویی شدند

  • کد خبر : 49503
  • ۲۴ آبان ۱۴۰۱ - ۲۳:۴۸
۴۲ درصد قبوض برق مشمول پاداش صرفه‌جویی شدند
وزیر نیرو گفت: ۴۲ درصد قبوض برق مشمول پاداش صرفه‌جویی شدند و باید تلاش شود سال آینده این عدد به ۷۲ درصد ارتقا یابد.

به گزارش تبریزمن، علی‌اکبر محرابیان امروز در همایش مدیران صنعت برق گفت:  براساس پایش‌ها و برآورد‌های صورت گرفته در تابستان سال جاری، پیش‌بینی یک ناترازی ۲۰ هزار مگاواتی داشتیم به این معنا که چنانچه کمافی‌السابق شاهد رشد مصرف بودیم، امروز با یک ناترازی ۲۰ هزارمگاواتی روبرو می‌شدیم؛ پیک تقاضا در کشور ما تقریباً به عدد ۷۰ هزارمگاوات نزدیک شده بود و ۲۰ هزارمگاوات حدود ۲۳- ۲۴ درصد کل تقاضا را شامل می‌شود و با این تفاسیر ناترازی بین تولید و تقاضا عدد بزرگی را نشان می‌داد.

وی یادآور شد: امروز در کشور‌های اروپایی به دلیل مشکل تأمین سوخت از سمت روسیه، با ناترازی کمتر از برق ایران در انرژی مواجه شده‌اند، اما با این وجود با مشکلات عدیده‌ای روبرو شدند، به طوری‌که در اقتصاد، رفاه اجتماعی و پارامتر‌های مختلف توسعه یافتگی این کشور‌ها با چالش روبرو شده‌اند؛ این در حالی است که متخصصان ایرانی با همت، مدیریت و غیرت اقدامات ارزنده‌ای را صورت دادند تا کشور در این زمینه با مشکلی مواجه نشود.

وزیر نیرو بر ضرورت مدیریت شرایطی که در زمستان ، پیش‌رو داریم تاکید کرد و اظهارداشت: از سال ۱۳۹۸ تا کنون، تأمین وسخت به خصوص سوخت گاز برای نیروگاه‌ها به دلیل افزایش قابل توجه مصارف خانگی با کمبود روبرو خواهد شد و با مدیریتی که در بخش گاز می‌شود، برای نیروگاه‌ها ناگزیر باید از سوخت مایع استفاده شود که این امر نیز با ظهور مشکلاتی که در توزیع و تأمین وجود دارد نیاز به مدیریت دقیق و مناسب دارد.

این عضو کابینه دولت با اشاره به اقدامات ارزشمندی که در سال گذشته برای مدیریت سوخت و مخازن صورت گرفت، ابراز داشت: در چارچوب مدیریت کارآمد خوشبختانه سال گذشته را در این حوزه بدون هیچگونه مشکلی گذراندیم. در فصل سرمای پیش‌رو بی‌تردید با درنظر گرفتن این مساله که گفته می‌شود ظرفیت جدیدی برای تأمین گاز کشور اضافه نشده، مصارف خانگی رشد خواهد کرد، در چنین شرایطی مدیریت در بخش نیروگاهی و مدیریت شبکه بسیار حائز اهمیت است تا به واسطه برنامه‌ریزی مؤثر و اقدامات پیش‌بینی شده، از زمستان سال ۱۴۰۱ نیز بدون هیچگونه محدودیت و مشکلی عبور کنیم.

محرابیان با اشاره به تدوین ۷ سرفصل برای تأمین برق تابستان ۱۴۰۲، گفت: این امر شامل ۱۴۰ برنامه اجرایی می‌شود، به عبارت دیگر این ۷ بخش مقدمه‌ای برای بخش‌های دیگر است. برنامه‌های پیش‌بینی شده در این حوزه با یکدیگر مرتبط هستند. برای نمونه اگر یک ظرفیت نیروگاهی ایجاد شود، اما زیرساخت‌های انتقال و توزیع آن پیش‌بینی نشود، نمی‌تواند نتیجه‌بخش باشد.

وی با بیان اینکه پیش‌بینی افزایش ظرفیت قابل توجهی برای تولید برق صورت گرفته است، ادامه داد: بر اساس پیش‌بینی و اجرای طرح‌های توسعه‌ای، انتظار می‌رود بیش از ۷ هزار مگاوات برق نسبت به سال گذشته به ظرفیت تولید کشور اضافه شود. البته این مهم مستلزم اجرای دقیق برنامه‌ها بر اساس زمان‌بندی پیش‌بینی شده است.

وزیر نیرو تصریح کرد: صنعت برق در رفع ناترازی‌های تولید و ناترازی‌های اقتصادی در مسیر خوبی قرار گرفته است، مهمترین ویژگی امروزصنعت پرافتخار برق، مدیریت منسجم، علمی و متعهدانه است و تداوم این روند مستلزم حفظ انسجام، مدیریت یک‌پارچه و هم‌افزایی به وجود آمده است.

وی  بیان داشت: امروز صنعت برق کشور از هر زمان دیگری با محدودیت‌های بیشتری مواجه شده است، این محدودیت‌ها شامل تأمین منابع مالی، پشتیبانی‌ها و … می‌شود، اما با این وجود در چنین سالی بالاترین رکورد افزایش ظرفیت نیروگاهی را شاهد هستیم. این صنعت با انسجام، وحدت، مدیریت یکپارچه و حرکت منسجم محدودیت‌ها را به فرصت تبدیل کرد.

آمادگی ۹۸ درصدی نیروگاه‌های کشور برای تولید

این عضو کابینه دولت گفت: یکی از مهمترین اقداماتی که در سال گذشته صورت گرفت این بود که در ابتدای خردادماه همه نیروگاه‌های کشور تعمیر، بازسازی و آماده تولید شدند. در این زمینه در نیروگاه‌های کشور که بعضاً عمر آن‌ها به بیش از ۵۰ سال می‌رسد ۹۸ درصد آمادگی ایجاد شد.

وی تاکید کرد: با این میزان سوختی که در کشور وجود دارد باید بالاترین راندمان دسته جمعی تولید را به دست آوریم، اینکه با وجود محدودیت‌های موجود بالاترین میزان تولید برق را به دست آورید بی‌تردید آسان نخواهد بود. بر همین اساس تعمیرات و بازسازی نیروگاه‌ها طبق برنامه از اصول مهم برای تحقق این مهم است.

وزیر نیرو با مهم برشمردن مدیریت مصرف و تقاضا، افزود: در این زمینه سوالی که مطرح بوده این است که چگونه با وجود عدم خاموشی خانگی، برق بیشتری به حوزه صنعت کشور داده شد؟ در تابستان  خاموشی خانگی برابر با صفر بود و برقی که در اختیار صنایع گذاشته شد بسیار بیشتر از مدت مشابه سال‌های گذشته بود این مهم به جهت لحاظ کردن منطق اقتصادی در کنار توصیه‌های اخلاقی و اجتماعی به مشترکان برق خانگی نتیجه داد؛ بر این اساس به مردم گفته شد که هرکیلووات برق ۱۰۰ تومان فروش می‌رسد، اما درصورت صرفه‌جویی هر کیلووات را ۵۰۰ تومان خریداری می‌کنیم این امر بیانگر منطق اقتصادی است که موجب صرفه‌جویی شد.

۴۲ درصد قبوض برق مشمول پاداش صرفه‌جویی و ۸ میلیون مشترک برق خانگی بستانکار شدند

وی با تاکید بر اهمیت اطلاع‌رسانی فراگیر در این باره ادامه داد: ۴۲ درصد قبوض برق مشمول پاداش صرفه‌جویی شدند و باید تلاش شود سال آینده این عدد به ۷۲ درصد ارتقا یابد. مردم باید مطلع شوند که اگر یک پنجم مصرف خود را کاهش دهند قبض برق رایگان دریافت می‌کند و اگر بیش از یک پنجم صرفه‌جویی داشته باشد، بستانکار می‌شوند؛ در همین رابطه ۸ میلیون مشترک برق خانگی بستانکار شدند و به دنبال آن میزان تقاضای برق کاهش یافت. تا پایان مردادماه سالجاری نسبت در برنامه ۱۰ درصد و نسبت به عدد مصرفی ۱۴۰۱، ۴.۵ درصد کاهش مصرف خانگی را شاهد بودیم و این عدد در کنار صرفه‌جویی در بخش اداری کشور برق مازاد ایجاد کرد.

محرابیان گفت: در تابستان ۹۹ مصوبه صرفه‌جویی ادارات اجرا شد، اما صرفه‌جویی رخ نداد، اما در سال ۱۴۰۰ ابلاغ شد و نتیجه مثبت نیز حاصل شد به طوری‌که ۶۵۰ مگاوات صرفه‌جویی شامل کاهش مصرف با تغییر ساعات ادارات و اضافه کردن مولد‌ها در ادارات را شاهد بودیم.

او افزود: برق حاصل از کاهش مصرف ۱۵۰۰ مگاواتی در بخش خانگی در کنار کاهش مصرف ۶۵۰ مگاواتی در بخش اداری به علاوه افزایش ظرفیت‌های ناشی از طرح‌های توسعه‌ای به مجموعه تولید کشور ارائه شد.

محرابیان با بیان این که هم‌اکنون ۶۳۰ هزار واحد تولیدی و تولیدی – صنفی در کشور وجود دارد، افزود: از این میان ۵۸۰ هزار مربوط به واحد‌های کوچک درون شهر‌ها و لکه‌های صنعتی اطراف شهر‌ها هستند که خاموشی این واحد‌ها در برنامه وزارتخانه نبوده و البته خاموشی این واحد‌ها امکان‌پذیر نبود چراکه برق آن‌ها با برق خانگی مشترک است. در این مدت ۵۸۰ هزار بدون هیچگونه محدودیتی به فعالیت خود ادامه دادند. این امر برای سال ۱۴۰۲ با قوت و جدیت توسعه یابد.

لینک کوتاه : http://tabrizeman.ir/?p=49503

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.