به گزارش تبریزمن،فرزند استاد شهریار در پاسخ به انتقاد یک وکیل دادگستری در خصوص نحوه مدیریت موزه های استاد شهریار و شهرداری تبریز، این موضوع را خارج از صلاحیت وی دانست و گفت: در جایی که موکل حضور دارد نیازی به اظهار نظر وکیل در موضوع خاص و غیر مرتبط نیست.

 طی روزهای اخیر فردی که خود را وکیل خانواده ی استاد شهریار معرفی کرده بود درحالی از وضعیت نگهداری موزه استاد شهریار انتقاد نموده که “هادی بهجت تبریزی” تنها فرزند پسر استاد شهریار، خود مسئولیت اداره ی موزه ی پدرش را بر عهده دارد!

بر اساس این گزارش، در روزهای گذشته فردی با نام “ایرج نوبهار” با عنوان وکیل خانوادگی استاد شهریار در گفتگو با برخی رسانه ها با ادعای اینکه مدارک و دست نوشته هایی از استاد شهریار در اختیار دارد، به دلیل آنچه نگهداری نامناسب اشیاء موجود در خانه-موزه شاعر نامدار تبریزی عنوان کرده بود عنوان کرد که هرگز این اسناد را تحویل نخواهد داد!

به گفته وی، اسناد با ارزش استاد شهریار به صورت نامناسب در انبار نگهداری می شود و احتمال آسیب آن ها وجود دارد.

وی به موارد دیگری اعم از حیف و میل بیت المال در برگزاری همایش هایی با نام شهریار اشاره کرده است و معتقد است برگزاری این همایش ها هیچ نتیجه ای در معرفی و شناخت شهریار نخواهد داشت.

خانه-موزه استاد شهریار

“هادی بهجت تبریزی” فرزند استاد شهریار در گفتگویی، ضمن انتقاد به مطالب اخیر عنوان شده از سوی ایرج نوبهار، اظهار نظر در خصوص نحوه مدیریت موزه های استاد شهریار و شهرداری تبریز خارج از صلاحیت وی می باشد افزود : در جایی که موکل حضور دارد نیازی به اظهار نظر وکیل در موضوع خاص و غیر مرتبط نیست.

وی با بیان اینکه آقای نوبهار تنها در دو مورد از خانواده استاد شهریار وکالت دارند افزود: این موارد به تشکیل بنیاد شهریار در تهران و دست نوشته های استاد شهریار مرتبط می شود و جز در موارد ذکر شده هر اظهار نظری که در سایر موارد داشته نظر شخصی ایشان است و خودشان باید پاسخگو باشند.

فرزند استاد شهریار ادامه داد: من در حال حاضر مدیر خانه موزه استاد شهریار هستم و شاهدم در سال های اخیر اشیای یادگاری موجود در این موزه به دور از عناصر آسیب رسان  و نحو احسن نگهداری می شوند.

وی همچنین اظهار داشت: بخشی از اسناد و دست نوشته های استاد نیز نزد ما  و بخشی دیگر در اختیار آقای نوبهار به صورت امانت است که این اسناد باید با استانداردهای  سازمان اسناد ملی نگهداری شوند.

به گفته وی، با تشکیل هیات امنای خانه موزه استاد شهریار ، ما آماده انتقال اسناد و دست نوشته ها به موزه استاد شهریار هستیم.

بهجت تبریزی ادامه داد: این اسناد باید به شکل اسناد نگهداری شده در سازمان اسناد ملی نگهداری شوند و در صورتی که این شرایط استاندارد مد نظر قرار گیرد ما آماده انقال اسناد و دست نوشته ها به موزه استاد شهریار هستیم.

خانه-موزه استاد شهریار

وی با اشاره به اداره این موزه به شکل هیئت امنایی گفت: بنا شده است که موزه استاد شهریار به شکل هیئت امنایی اداره شود و در جلسه آتی هیئت امنا  نحوه نگهداری استاندارد و نمایش این اسناد خطی پس از اهدا، مورد بررسی و تصویب قرار خواهد گرفت تا بدون چشم داشت مادی اسناد به موزه انتقال داده شود.

فرزند استاد شهریار همچنین در رابطه با برگزاری کنگره ها و همایش ها با محوریت اشعار شهریار گفت: به نظر من برگزاری کنگره و همایش برای استاد در موعد و بازه زمانی مشخص، اگر به همراه تولیدات نوشتاری ماندگار قابل استفاده برای اصحاب شعر و ادب و نسل حاضر و آینده باشد، بازده مطلوبی خواهد داشت.

وی ادامه داد: اگر متولیان فرهنگی می خواهند شهریار را به نسل های جدید معرفی کنند باید معرفی اشعار و شخصیت او را در کتاب های درسی یا برنامه های رادیویی و تلویزیونی و رسانه ها بگنجاندند در غیر اینصورت و اکتفا صرف به برگزاری جشنواره و همایش و کنگره نتیجه ای نخواهد داشت.

خانه-موزه استاد شهریار

موزه استاد شهریار، یکی از موزه‌های شهر تبریز است که در محله مقصودیه، از محلات قدیمی این شهر قرار دارد. ساختمان این موزه، قبلا محل زندگی محمدحسین شهریار، شاعر مشهور ایران بوده‌است.

این خانه در سال ۱۳۶۷ و بعد از درگذشت استاد، از سوی شهرداری تبریز خریداری شده و هم اکنون زیر نظر این نهاد اداره می‌شود. منزل استاد شهریار، در زیربنایی بالغ بر ۲۵۰ متر و مساحتی حدود ۲۴۱ متر در ۲ طبقه ساخته شده‌است.

بیش از ۵۰۰ قطعه از آثار و نیز وسایل شخصی شهریار شامل کتاب، دستخط و انواع یادبودها و هدایای داخلی و خارجی به همراه لوازم زندگی این شاعر تبریزی در موزه به نمایش گذاشته شده‌است.

این موزه در قسمت زیرزمین، دربرگیرنده عکس‌ها و تصاویری از استاد شهریار، بخش سمعی-بصری و قسمتی مخصوص استراحت میهمانان و بازدیدکنندگان از موزه‌است.

در بخش فوقانی نیز که در واقع بخش اصلی و قدیمی‌تر موزه ادبی استاد شهریار به شمار می‌رود، بخش‌هایی چون بخش اسناد قدیمی، عکس‌ها، دست‌نوشته‌ها، وسایل شخصی شامل لباس‌ها، کتاب‌ها، لوازم‌التحریر، رختخواب و بستر استراحت استاد، تالار پذیرایی منزل استاد، هدایا، لوح‌های تقدیر و تندیس‌های این شاعر بزرگ قرار گرفته‌است.

در موزه ادبی استاد شهریار همچنین سه تار معروف این شاعر بزرگ و آثار خط نستعلیق وی در معرض دید عموم قرار گرفته‌است.

مدیریت موزه ادبی استاد شهریار همواره بر عهده چهره های فرهنگی و بنام تبریز بوده و هم اکنون نیز هادی بهجت تبریزی، فرزند استاد شهریار مسئولیت اداره آن را بر عهده دارد.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :