استعمال سیگار در مردان نصف و از ۵۴ درصد به ۲۶ درصد و در زنان از ۲۲ درصد به ۱۸ درصد رسیده است.

به گزارش تبریزمن، دبیرکل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران به مصرف قلیان در بین مردم به خصوص نسل جوان اشاره کرد و گفت: ۱۸ درصد دختران ایرانی قلیان می کشند که رقم قابل تاملی است.

محمدرضا مسجدی امروز دوشنبه درهمایش روز جهانی آسم دربیمارستان امام خمینی (ره) تهران افزود: براساس مطالعه ای، ۴۳ درصد دختران و ۶۴ درصد پسران گفته اند که گاه گاهی قلیان مصرف می کردند که به احتمال زیاد برخی از آنها به دام اعتیاد می افتند.

وی بااشاره به اینکه توتون قلیان اصلا استاندارد ندارد،اظهارکرد: اغلب توتون قلیانی که در ایران مصرف می شود از توتون های خراب سیگار تهیه می شود که باید معدوم شود، اما آنها را پس از ترکیب با مواد افزودنی مختلف در اختیار مردم قرار می دهند.

دبیرکل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران تاکید کرد که موضوع قلیان و بیماریهای ناشی از آن در ۱۰ تا ۲۰ سال آینده در کشور به موضوع بسیار جدی تبدیل خواهد بود و مسئولان از همین حالا باید به فکر چاره باشند.

وی با شاره به اینکه در کشور ما تقریبا ۱۲ تا ۱۴ درصد افراد سیگار مصرف می کنند اظهار کرد: در ایران حدود ۲۲ درصد مردان و ۳ درصد خانم ها سیگار مصرف می کنند.

مسجدی با اشاره به اینکه ۱۵ درصد پسران دبیرستانی گفته اند روزانه سیگار مصرف می کنند، افزود: ۵۱ درصد دانش آموزان سابقه مصرف قلیان و ۳۱ درصد سابقه مصرف سیگار را دارند.

وی ادامه داد: هر ۶ ثانیه یک نفر در جهان به اثر استعمال دخانیات فوت می کند و سالانه نزدیک به شش میلیون نفر بر اثر ابتلا به بیماری ناشی از مصرف دخانیات فوت می کنند که ۷۰ درصد این رقم مربوط به کشورهای در حال توسعه است.

دبیر کل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران با اشاره به اینکه این رقم تا ۲۰۳۰ به حدود ۸ میلیون نفر خواهد رسید، گفت: ۶۵ میلیارد نخ مصرف سیگار در کشور می باشد و ۶۵ هزار مرگ ناشی از مصرف سیگار است.

مسجدی ادامه داد: روزانه ۱۰۰ میلیارد ریال صرف مصرف سیگار در کشور می شود که با اضافه شدن قلیان این رقم خیلی بیشتر می شود.

وی با اشاره به اینکه در آمریکا از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۵ میلادی ۴۳ درصد استعمال دخانیات در دبیرستان ها کاهش یافته است، افزود: در این کشور از سال ۱۹۶۸ مبارزه با دخانیات را آغاز شده است.

دبیرکل جمعیت مبارزه بااستعمال دخانیات ایران گفت: این اقدام سبب شده تا استعمال سیگار در مردان نصف و از ۵۴ درصد به ۲۶ درصد و در زنان از ۲۲ درصد به ۱۸ درصد برسد.

وی در بخش دیگری از سخنانش به قانون منع استفاده از دخانیات در فضای بسته اشاره کرد و گفت: این قانون در سال ۱۳۸۵ درمجلس تصویب شده است، ولی تاکنون به نحو صحیح اجرایی نشده است .

مسجدی به تدوین برنامه ۱۰ساله پیشگیری از بیمارهای غیرواگیر در کشور اشاره کرد و گفت: این برنامه در خصوص پیشگیری و کنترل بیماری های قلب و عروق، مزمن تنفسی، سرطان و دیابت تهیه شده است.

دبیر کل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران یکی از اقدامات مهم این برنامه را کاهش ۳۰ درصد استعمال دخانیات در کشور اعلام کرد .


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :