رئیس اداره دامپزشکی شهرستان مرند با بیان اینکه از اواخر سال گذشته عملیات واکسیناسیون دام در شهرستان بر اثر تب برفکی آغاز شده است، گفت: تاکنون ۲۰۱هزار راس دام سبک و سنگین علیه این بیماری واکسینه شده است.

به گزارش تبریزمن، رضا رضامندی در مورد اقدامات انجام شده در زمینه جلوگیری از شیوع تب برفکی و مبارزه با آن اظهار کرد: دامپزشکی استان ۲۰۰ هزار دوز واکسن دام سبک و ۱۲ هزار دوز واکسن دام سنگین جهت واکسیناسیون علیه بیماری تب برفکی در اختیار شهرستان قرار داده که ۱۹۰ هزار راس دام سبک و ۱۱ هزار راس دام سنگین علیه این بیماری واکسینه شده اند .

وی با بیان اینکه اجرای این طرح تا نیمه نخست خرداد ادامه می یابد ،گفت: تا زمان پایان اجرای این طرح، تمام جمعیت دامی شهرستان واکسینه خواهد شد.

رضامندی اضافه کرد: تاکنون در شهرستان مرند ۲۳۰ راس دام در اثر ابتلا به بیماری تب برفکی تلف شده اند.

رئیس دامپزشکی شهرستان مرند افزود: عوامل انسانی و کارشناسان دامپزشکی به شدت روستاها را رصد می کنند و نمونه برداری های لازم از این بیماری انجام شده است.

وی به دامداران توصیه کرد برای جلوگیری از ابتلای دام های خود به بیماری تب برفکی، در واکسیناسیون دام ها با ماموران شبکه دامپزشکی همکاری کرده و در صورت مشاهده علائم بیماری، ضمن جداسازی دام ها، مراتب را به دامپزشکی اطلاع دهند.

رضامندی واکسیناسیون را یکی از موثرترین راه برای کنترل و پیشگیری از شیوع این بیماری عنوان و اظهار کرد: حمل و نقل غیر بهداشتی دام و تامین از مناطق آلوده موجب گسترش بیماری تب برفکی می شود.

شهرستان مرند دارای ۲۵ هزار راس دام سنگین و ۳۰۰ هزار راس دام سبک است و سالانه بیش از ۳۶ هزار تن شیر و سه هزار تن گوشت قرمز از واحدهای دامداری صنعتی و سنتی این شهرستان استحصال می شود.


Galaxy S7 - 944 x 150

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :