مهندس حسین محمودی متولد سال ۱۳۴۹ در تهران ولی اصالتا آذری، فارغ التحصیل رشته معماری و شهرسازی در دانشگاه شهید بهشتی سال ۱۳۷۷ می باشد. وی سابقه تدریس در دانشگاه های علم و صنعت تهران، شهید رجایی، شهید بهشتی و دانشگاه های آزاد اسلامی را در کارنامه خود دارد.
تبریزمن، سرویس شهری: محمودی از سال ۱۳۷۶ شرکت مهندسین مشاور خود را نیز تأسیس کرده تا در کنار تدریس شروع به فعالیت خود کند. در ادامه گفتگوی خبرنگار تبریزمن با این مهندس نام آشنا و شهیر کشور را می خوانید.

از پروژه هایی که انجام دادید برای مخاطبان توضیح دهید:

پروژهای زیادی در داخل و خارج از کشور بوده  که به عنوان نمونه سال ۱۳۷۹ بازار مبل ایران را طراحی کرده ام، شهرک مانلی در شمال که جایزه اول معمار سال ۸۵ را گرفته است. جایزه اول ۸۷ برای نما های تهران را گرفته ام. سال ۲۰۱۰ و  ۲۰۱۲ طرح هایم برای مسابقات آقاخان دعوت شده است، آقاخان مسابقه ای است که بین کشور های اسلامی در سوئیس برگزار می شود جایزه این مسابقه از جایزه نوبل معماری با ارزش تر است.

و تا اینجا دو بار کارم تا مرحله نیمه نهایی در مسایقات آقاخان پیش رفته است. ساختمان ۴۳ طبقه یکی از بانک ها در تهران را در دست دارم که با شرکت مهندسین مشاور ” نور ”  کار می کنیم  (نور – یکی از بهترین شرکت های کانادا می باشد). پروژه بیمارستان  ۱۰۵ تختخوابی را با همکاری یک شرکت معروف ایتالیایی در دست طراحی و اجرا داریم.

مرکز خرید ” نفیس ” که به تازگی افتتاح شده است را طراحی کرده ام. مرکز خرید فرمانیه که ۲۰۰ هزار متر مربع می باشد و دارای هتل، شهر بازی، قسمت های استخر و سونا و … میباشد همچنین شهرداری لواسان را نیز طراحی کرده ام و الان بیش از ۵۰ پروژه بزرگ ، خاص و ویژه در دست اقدام است و شاید لازم است بگویم مجموعه ما متخصص ترین گروه مجتمع های چند متظوره  و هتل سازی در کشور میباشد.

photo_2016-03-14_02-00-03

photo_2016-03-14_02-04-10

photo_2016-03-14_02-04-18

به عنوان یک آذری زبان تبریز را چطور می بینید:

تبریز در چند سال اخیر رشد چشمگیری داشته است. پروژه های تبریز نشان میدهد نسبت به شهر های دیگر پیشرفت زیادی داشته چرا که کارهای زیادی صورت گرفته است.

چند عامل خوب در تبریز وجود دارد که اهم آن انجام کار های مدرن میباشد و این موضوع جای خوشحالی دارد.

کارهایی که انجام می شود کار به روز می باشد و تبریز برخلاف تهران میباشد که در گرداب معماری کلاسیک غرق شده است و این ارزشمند است که مردم تبریز دوست ندارند کار کلاسیک اروپایی کار کنند چرا که این سبک معماری برای ۵۰۰ سال پیش می باشد.

برسیم به تبریز۲۰۱۸، چه اطلاعاتی از این اتفاق بزرگ دارید:

به نظر من تمام پروژه هایی که برای سال ۲۰۱۸ ساخته خواهد شد باید به سمت و سویی برود که حرف نو داشته باشد. یعنی در کنار عملکرد و فرم، مفهوم معماری در آن دیده شود. اگر صاحبان سرمایه یا سیاستگذاران به این موضوع توجه کنند و بتوانند معماران خوب ایرانی  را جذب  تبریز ۲۰۱۸ بنمایند آن موقع می توانم بگویم تبریز برای یک سال اسمی نخواهد بود و امتداد آن، آوازه شهر اولینها را در اذهان بین المللی تثبیت خواهد کرد.

کاری که الان در بالا دست استانهای آذری صورت می گیرد، رفتند از ۱۰۰ معمار مطرح و برتر دنیا دعوت کردند و به هرکدام یک پروژه داده اند و مشاورهای بین المللی بزرگی را آورده اند که کارهای این معماران را اجرایی می کنند و وقتی به آنجا می روید حداقل بیش از ۱۰ اثر معماری بزرگ می بینید.

در صورتی که تبریز و آذربایجان شرقی از نظر پتانسیل، قدرت شهری، تاریخی و ..  چند گردن بالاتر از آنهاست.

به نظر من تا کنون هیچ یک از معمار های قوی را برای این موضوع دعوت نکرده ایم و بایستی سیستمی ایجاد شود این افراد در تبریز ۲۰۱۸ حضور موثر داشته باشند.

با توجه به اینکه زمان بسیار کمی برای تبریز ۲۰۱۸ باقی مانده است، چه پیشنهادی در این خصوص دارید:

به نظر من اولین کاری که شهرداری تبریز باید انجام دهد، فضا های سبزی که یک شبه طراحی و یک شبه اجرا می شود را به هیچ عنوان انجام ندهند. اگر بودجه ندارد نباید فضای سبز را فقط با گذاشتن چهار آلاچیق پر کرد.

این فضا ها را باید در اختیار سرمایه گذاران قرار گیرد تا با جذب معماران و بهره گیری از  ایده و فکر  آنان، منظره شهر و استان دگرگون گردد. مشابه همین کاری که توسط دوستان برای ” ائل یولی ” انجام می شود.

photo_2016-03-14_01-43-54

صحبت از ” ائل یولی ” پیش آمد، نظرتان در خصوص این ایده و این پروژه:

بنده از ارائه اطلاعات ریز آن معذورم ولی مطالبی است که به عنوان معماری آذری بایستی بیان کنم.

 بنده ابتدا فکر میکردم کارفرمایانم را چگونه از اجرای پروژه در بیابان منصرف کنم اما پس از مشاهده فیزیکی منطقه پیشنهادی ائل یولی که انشاالله پروژه بتواند در آن اجرا شود نظرم صد در صد عوض شد و امروز اعلام میکنم بنده و همکارانم بهترینها را برای شهر اولینها در دست طراحی داریم.

 و بصورت اخص اعلام میکنم  ائل یولی ارتباط شاهکارانه ۳ تپه ویژه بهم دیگر میباشد که در قالب یک معماری لوکس پنج ستاره در دست طراحی میباشد.

این موضوع یک جاذبه توریستی ویژه و خاص خواهد بود که جدا از افتخارسازی آن برای تبریز و منطقه، جمعیتی کثیری را  برای گذراندن اوقات فراغت و احساس آرامش جذب خواهد کرد.

بعنوان آخرین سئوال شما در تبریز چه کارهایی را داشته اید و برای ائل یولی چه مد نظر دارید:

قبلا کاری را انجام داده ام که اگر اجرا شود، نماد و افتخاری برای تبریز خواهد بود ولی از عنوانش معذورم و در ارتباط با ائل یولی رابطه ما از کار کردن برای کارفرما به نیت انتفاع عبور کرده و متعصبانه اعلام میکنم حداقل یکی از طرحهای مد نظر، جوایز معماری را بهمراه خواهد داشت و اگر انشاالله قسمتمان بگردد، اینجا اعلام میکنم آن جوایز تقدیم تبریز خواهد شد.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :