دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه بر اساس نتایج پیمایش شیوع شناسی اعتیاد در جامعه کار و تولید کشور ۲۱ درصد افراد آزمایش شده به یکی از انواع مخدر اعتیاد داشتند ، اظهارکرد: اخراج کارگران معتاد چاره کار نیست و موجب اشاعه ناهنجاری در جامعه می شود.

به گزارش تبریزمن، سردار محمد علی نصرتی روز دوشنبه در همایش کارفرمای سلامت محور در تبریز با بیان اینکه مواد مخدر اولویت مسائل اجتماعی کشور و اصلی ترین چالش عمومی است ، گفت: گرایش به مصرف روان گردان ها اوضاع را پیچیده تر کرده است .

وی با اشاره به اینکه بر اساس نظرسنجی صورت گرفته ، ۹۲ درصد پاسخ دهنده ها نسبت به تبعات مواد مخدر اظهار نگرانی کرده اند ، اظهارکرد: بسیاری از جرایم و ناهنجاری های اجتماعی از اعتیاد به مواد مخدر منشا می گیرد .

سردار نصرتی با بیان اینکه بیش از ۷۰ درصد سرقت ها توسط افراد معتاد انجام می شود و ۵۵ درصد زندگی مشترک مبتلایان به این بیماری به طلاق می انجامد ، گفت: ۶۵ درصد زندانی ها به گونه ای با مواد مخدر رابطه دارند .

وی با اشاره به اینکه اعتیاد پس از حوادث رانندگی و بیماری های قلبی به عنوان عمده ترین عامل مرگ و میر محسوب می شود، از این بلای خانمان سوز به عنوان زلزله خاموش یاد کرد و گفت: اعتیاد یکی از موانع اصلی توسعه است .

وی با بیان اینکه اشاعه مصرف مواد مخدر یکی از شیوه های دشمنان برای بهره بردن از دارایی های کشورهای جهان سوم و در حال توسعه است، افزود: دشمن درصدد لطمه زدن به توان انسانی و سرمایه اجتماعی ماست.

سردار نصرتی با یادآوری اینکه تقابل قومی ، بدنام کردن علما و ترویج مشروب خواری رویکرد دشمن در ضربه زدن به کشورهای اسلامی بوده است ، گفت: جنایت های فجیع کنونی ریشه در تفکرات کسانی همچون مستر همفر دارد .

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان آذربایجان شرقی با اشاه به اثرات سوء مواد مخدر صنعتی و سهولت تولید این مواد در کارگاه های زیرزمینی اظهارکرد: تصوری که در مورد پاکی جامعه کارگری از اعتیاد وجود دارد بر اساس تحقیق انجام شده نادرست بوده و با اظهار تاسف استان ما با رتبه هفت کشوری از نظر مصرف تریاک و هروئین و رتبه چهارم کشور از نظر مصرف شیشه وضعیت نگران کننده ای دارد .

وی با بیان اینکه مبارزه با مواد مخدر نیازمند احساس مسوولیت همگانی است ، گفت: بی تفاوتی با مسلمانی در تضاد است .

سردار نصرتی با بیان اینکه هیچیک از اقشار جامعه از این آسیب اجتماعی مصون نیستند بر ضرورت تقویت اعتقادات دینی و نظارت اولیا بر رفتار و کردار فرزندان تاکید کرد .

وی با اشاره به فعالیت تبلیغی ۶۵۵ پایگاه اینترنتی در زمینه مصرف مواد مخدر ، گفت: توسط ۲۷۷ پایگاه ، تولید مخدر گل با قدرت تخریب کنندگی ۲۰۰ برابر حشیش را آموزش می دهند .

وی با اشاره به اینکه از ماده ای مخدر با عنوان پان پراگ به عنوان خوشبوکننده دهان استفاده می شود ، گفت: ماسک مورد استفاده در آرایشگاه های زنانه هم منشا مخدر دارد .

سردار نصرتی ، افزایش توان جنسی ، متناسب کردن اندام و توان بیدار ماندن در شب به ویژه برای کارگران شب کار و دانشجویان را از علل گرایش به مواد مخدر عنوان و بر ضرورت تقویت روحیه کارکنان محیط های صنعتی و ایجاد خودباوری در بین کارگران تاکید کرد .

وی با بیان اینکه اقدامات لاک پشتی و پدافندی در مبارزه با قاچاق مواد مخدر جوابگو نیست ، نسبت به تشدید برخورد با پدیده قاچاق تاکید کرد .

وی با بیان اینکه دوستان بیشتر نقش را در رفتار و کردار فرزندان دارند ، بر توجه بیشتر بر تربیت و آموزش فرزندان در زمینه اثرات مواد مخدر و چگونگی پیشگیری از ابتلا به این بیماری تاکید کرد .

سردار نصرتی بر اطلاع رسانی در خصوص عوارض مصرف مواد مخدر تاکید و پیشنهاد کرد: واحدهای صنعتی بزرگ ، واحد آموزش مهارت های زندگی و مشاوره اجتماعی راه اندازی کنند .

وی با بیان اینکه راهبرد ما در مبارزه با مواد مخدر افزایش آگاهی ، حفظ انسجام خانواده ها و مدیریت فرزندان است ، گفت: پاسخگویی اعضای به تکالیف خود سطح سلامت جامعه را ارتقا می دهد .

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان اظهارکرد: پیش از مداخلات موردی بر اقدام های فرهنگی تاکید داریم و در مراحل بعد آزمایش های تشخیصی لازم انجام می شود .

وی با بیان اینکه درمان اجباری بدترین ، پرهزینه ترین و کم اثرترین ، افزود: نداشتن مهارت خانواده ها و مداخله نادرست موجب طرد فرزندان می شود.

وی با بیان اینکه در مهندسی مبارزه با مواد مخدر مشکل داریم ، گفت: اشتباه از آنجا ناشی می شود که به جای پیشگیری درصدد درمان هستیم .

مدیر کل کار ، تعاون و رفاه اجتماعی هم با بیان اینکه اعتیاد علاوه بر شخص خانواده و جامعه را درگیر می کند ، گفت: آلودگی جامعه تولید به اقتصاد ملی ضربه می زند .

میراحد حسینی با تاکید بر پیشگیری ، گفت: در کارگاه های بیش از ۵۰ نفر معاینه های دوره ای به صورت سالانه برگزار می شود .

وی با اشاره به اینکه حساسیت لازم بین کارفرمایان استان در جهت شناسایی و درمان مبتلایان به اعتیاد وجود دارد ، گفت: برنامه ریزی برای اوقات فراغت کارگران در بیرون از کارخانه ضروری است .

وی با اشاره به اینکه طرح ملی شیوع شناسی اعتیاد در جامعه کار و تولید خرداد ماه سال گذشته در تعدادی از واحدهای تولیدی و با انجام آزمایش بر روی ۶۲۰ نفر اجرا شد ، گفت: ۲۳ درصد افراد آزمایش شده به نوعی با یکی از انواع مواد مخدر درگیر بودند .

حسینی از اجرای طرح ملی پیشگیری از مصرف مواد مخدر در جامعه کار و تولید با عنوان اختصاری ‘ کاج ‘ در سال جاری خبرداد و گفت: این طرح با هدف کاهش درصد مبتلایان به اعتیاد در این جامعه اجرا می شود .

وی گفت: با توجه به فعالیت ۶۰۰ هزار نیروهای کار در واحدهای تولیدی استان با محاسبه ابتلای ۲۳ درصد آنان به اعتیاد بیش از ۱۲۰ هزار نفر از جامعه تولیدی استان مبتلا هستند .

این همایش به همت اداره کل کار ، تعاون و رفاه اجتماعی و با همکاری شورای هماهنگی مبارزه با مخدر استان آذربایجان شرقی با استقبال کمرنگ کارفرمایان برگزار شد .


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :