دومین جلسه کمیته فرهنگی و تبلیغات مبارزه با قاچاق کالا و ارز با حضور نمایندگانی از استانداری آذربایجان شرقی ، اداره کل آموزش و پرورش ، سازمان تبلیغات اسلامی ، سپاه عاشورا ، سازمان صنعت ، معدن و تجارت ، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان فرهنگی و هنری شهرداری کلانشهر تبریز در صدا و سیمای مرکز آذربایجان شرقی تشکیل شد . در این جلسه رییس کمیته فرهنگی و تبلیغات مبارزه با قاچاق کالا و ارز گزارشی از عملکرد این کمیته در شش ماهه اول سال ۱۳۹۴ ارائه کرد .

به گزارش تبریزمن، سید محسن لطیفی ، ایجاد تعامل و هماهنگی بین دستگاه های فرهنگی متولی امر به منظور تبیین مضرات استفاده از کالاهای قاچاق و ارز را امری تعیین کننده دانست و گفت: بحث قاچاق کالا و ارز یک بلای عظیم اقتصادی برای کشور است و مبارزه با آن باید تبدیل به یک فرهنگ و مطالبه عمومی مردمی شود.مدیرکل صدا و سیمای مرکز آذربایجان شرقی افزود : بحث قاچاق و آسیب های عظیمی که با ورود کالاهای قاچاق به لحاظ اقتصادی و فرهنگی و تغییر در ساختارها و رفتارها در کشور ایجاد می کند ؛ غیر قابل جبران است و برای مبارزه با آن نیاز به بستر سازی فرهنگی ، تبلیغاتی و آموزشی با عزم عمومی در کنار برخوردهای قانونی هستیم .

1

وی با بیان ضرورت حمایت و همراهی دولت از تولیدکنندگان برای تولید کالاهای داخلی با کیفیت ، افزود : با جلوگیری از ورود کالاهای قاچاق به کشور و حمایت از تولیدکنندگان داخلی ، می‌توان پویایی و پیشرفت را در صنعت ، تولید و اشتغال شاهد بود . مدیرکل صدا و سیمای مرکز آذربایجان شرقی خاطر نشان کرد : برای مردم سوال است که این کالاها از کجا وارد کشور می شود ؟ و چه کسی باید جلوی ورود آن را بگیرد ؟ و چرا در مبدأبرخورد نمی شود ؟

سید محسن لطیفی بر ضرورت توجه ویژه دبیرخانه کمیسیون استان و دستگاه‌های استانی در اجرای به موقع برنامه‌های ابلاغی از سوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز تاکید کرد و افزود : با برنامه ریزی دقیق و هدفمند و با تبلیغ و ترویج صحیح و فرهنگ سازی که از اصول اولیه استفاده از کالای ایرانی می توانیم موجب رونق تولیدات داخلی شویم . مدیرکل صدا و سیمای مرکز آذربایجان شرقی در پایان با اشاره به تدوین برنامه جامع مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان آذربایجان شرقی ، تصریح کرد : برای آگاهی به مردم درباره معضلات واردات بی رویه و خارج از ضوابط کالاهای خارجی ، استفاده از ظرفیت دستگاه های فرهنگی ، رسانه های دیداری ، شنیداری ، مکتوب و مجازی ، حوزه های علمیه و بسیج در تقویت فرهنگ مصرف کالاهای ایرانی و حمایت از تولیدات داخلی ضروری است .

1
دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز آذربایجان شرقی هم با تقدیر از اعضای کمیته به خاطر تعامل مناسب و اقدامات صورت گرفته در شش ماهه اول سال ، گفت : بحث مبارزه با قاچاق کالا و ارز در کشور از برنامه ها و اولویت های کاری مهم دولت است و مقام معظم رهبری هم همواره بر جدیت مبارزه با قاچاق توسط دستگاه‌های متولی تأکید داشته و آن را واجب شمرده‌اند و به تبلیغات متناسب و هوشمندانه در این زمینه سفارش کرده اند . محمود چمنی گفت : بیکاری و آسیب جدی به تولید ملی اصلی‌ترین ضربه مهلک پدیده شوم قاچاق در کشور است و مبارزه با آن نقشی ارزنده و مهم در تحقق اقتصاد مقاومتی دارد .

وی با بیان اینکه آذربایجان شرقی هم مرز با سه کشور ترکیه ، عراق و جمهوری آذربایجان است و همواره در مسیر ترانزیت قرار دارد بنابر این شناسایی گلوگاه‌ها و شبکه‌های قاچاق کالا در استان در اولویت کاری سازمان‌ها و نهادهای قانونی مرتبط استان است .

دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالاوارز آذربایجان شرقی فرهنگ‌سازی مناسب را از مهم‌ترین عوامل ریشه‌کن‌سازی قاچاق دانست و خاطر نشان کرد : وابسته نبودن به واردات کالا از کشورهای خارجی ، تکیه‌بر تولیدات داخلی و فرهنگ‌سازی‌های مناسب در راستای از بین بردن ریشه‌های قاچاق از مهم‌ترین عوامل برای عمل به منویات مقام معظم رهبری و پیشبرد اقتصاد مقاومتی است و باید تمامی دستگاه‌های درگیر در این موضوع نهایت همکاری و همدلی را باهم داشته باشند تا گام بزرگی در انجام این وظیفه خطیر و کمک به اقتصاد کشور برداشته شود. وی همچنین از برخی دستگاهها به جهت عدم حضور و ارائه به موقع گزارشات انتقاد کرد .

در این جلسه هر یک از اعضای کمیته فرهنگی و تبلیغات با ارائه گزارشی از عملکرد خود ، درباره فرهنگ سازی و مبارزه با قاچاق کالا و ارز در استان پیشنهادهایی مطرح کردند .


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :