مدیرکل بیمه سلامت آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه ۳۵ تا ۴۰ درصد مراجعات به پزشکان تکراری و غیرضروری است، گفت: در حال حاضر به ازای ایجاد بیماری به موسسات درمانی پول پرداخت می‌شود نه برای حفظ سلامت.

به گزارش تبریزمن، وحید مجیدی ظهر امروز در گفت‌و‌گو با خبرنگاران به ارائه گزارشی از عملکرد اداره کل بیمه سلامت آذربایجان‌شرقی در سال ۹۴ پرداخت و اظهار داشت: این مرکز از سال ۱۳۷۳ تحت عنوان بیمه خدمات درمانی آغاز به کار کرد و از سال ۱۳۹۱ تغییر ماهیت و نام به بیمه سلامت داده است.

وی با بیان اینکه ۵۶ درصد جمعیت استان زیر پوشش بیمه سلامت آذربایجان‌شرقی هستند، گفت: ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر تعداد کل بیمه‌‌شدگان استان بوده به طوری که ۵۶ درصد جمعیت استان تحت پوشش بیمه سلامت هستند.

وی افزود: در حال حاضر ۲ هزار و ۴۹۶ موسسه و مرکز درمانی آذربایجان‌شرقی طرف قرارداد با بیمه سلامت آذربایجان‌شرقی هستند که ۹۰ درصد کل موسسات درمانی استان را تشکیل می‌دهند.

مدیرکل بیمه سلامت آذربایجان‌شرقی خاطرنشان کرد: تعداد بیمه‌شدگان روستایی نیز یک میلیون و ۳۵۰ هزار نفر است و با صندوق‌های کارکنان دولت‌، سایر اقشار، ایرانیان روستائیان و عشایر قرارداد داریم.

وی گفت: جمع کل هزینه‌های درمانی پرداخت شده به موسسات درمانی استان در سال‌جاری ۲۷۳ میلیارد تومان بوده و هزینه‌های پرداختی به صندوق روستائیان و عشایر در سال جاری ۶۰۰ میلیارد ریال است.

مدیرکل بیمه سلامت آذربایجان‌شرقی با اشاره به فعالیت تخصصی این مرکز گفت: بیمه سلامت آذربایجان‌شرقی با ۲۲۵ پرسنل در کل استان فعال است.

مدیرکل بیمه سلامت با بیان اینکه هیچ مرکز بهداشت بدون پزشک وجود ندارد، افزود: حدود سه هزار و ۹۰۰ پزشک و ۲۰۰ ماما با بیمه سلامت همکاری می‌کنند و هزینه ویزیت‌ آنها تا بهمن پرداخت شده است.

مجیدی هزینه پرداخی به بیماران خاص در استان در سال‌جاری ۱۰۰ میلیارد ریال اعلام کرد و گفت: ۲ هزار و ۲۵۱ نفر ( ۵۵ درصد) بیماران خاص استان تحت پوشش است.

مدیرکل بیمه سلامت آذربایجان‌شرقی با تاکید مجدد بر اینکه بیمه سلامت کاملا رایگان است و مردم نباید هیچ وجهی بابت دریافت آن بپردازند از مردم خواست تا اگر از آنان در قبال ثبت نام دفترچه در دفاتر پیشخوان وجهی اخذ شد مراتب را برای رسیدگی به اداره کل بیمه سلامت اطلاع دهند.

مجیدی از مردم استان آذربایجان‌شرقی و بیمه‌شدگان تحت پوشش اداره کل بیمه سلامت استان خواست، با توجه به اینکه اخیرا برخی افراد و شرکت‌های سوری سودجو، سوء‌استفاده‌هایی از نام سازمان بیمه سلامت ایران و نیز اداره کل به منظور ارائه خدمات بیمه‌ای با دریافت مبالغی از مردم می‌کنند از این رو ارائه هرگونه خدمات بیمه‌ای با نام این اداره کل صرفا و صرفا از طریق دفاتر پیشخوان دولت طرف قرارداد اداره کل که لیست آنها در سایت اداره کل موجود است، انجام می‌شود و مردم استان از دریافت خدمات این اداره کل از افراد و مکان‌های غیر از دفاتر مذکور جدا خودداری کنند و در صورت مشاهده این نوع سودجویی‌ها مراتب را سریعا به اداره بیمه‌گری و درآمد اداره کل به شماره تلفن ۳۴۷۹۵۲۴۶ اطلاع دهند تا موارد سریعا پیگیری شود.

وی بار دیگر تاکید کرد: ثبت‌نام و صدور دفترچه بیمه سلامت همگانی برای افراد فاقد بیمه استان کاملا رایگان بوده و دریافت هرگونه وجهی به غیر از هزینه چاپ که یک هزار تومان بوده، غیرقانونی است.

مدیرکل بیمه سلامت آذربایجان‌شرقی خاطرنشان کرد: طبق قانون برنامه پنج ساله توسعه ملزم هستیم، طرح سطح بندی و ارجاع پزشک خانواده در روستاها اجرا شود.

مجیدی تصریح کرد: با اجرای دقیق پزشک خانواده که قانون آن را مکلف کرده سردرگمی در بحث سلامت از بین می‌رود.

مدیرکل سلامت آذربایجان‌شرقی از ام.آر.آی متعدد برای بیماران انتقاد کرد و گفت:  تا چهار ماه به ام.آر.آی جدید برای بیمار نیاز نیست اما متاسفانه مشاهده می‌شود به صورت متعداد انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر به ازای ایجاد بیماری به موسسات درمانی پول پرداخت می‌شود نه برای حفظ سلامت تصریح کرد: دفترچه بیمه سلامت همانند دست چک سفید بوده و آن را در اختیار دیگران قرار ندهیم.

مجیدی از پزشکان خواست بنا به درخواست مریض دارو ننویسم و بدون دستور پزشک دارو مصرف نکنیم.

مدیرکل بیمه سلامت آذربایجان‌شرقی گفت:  طبق مصوبه وزارت بهداشت در هر ساعت یک پزشک متخصص می‌تواند ۸ بیمار وزیر کند اما متاسفانه ما می بینیم یک پزشک ئمتخصص در ماه ۲ هزار مریض را ویزیت کرده است.

وی افزود: متاسفانه در بحث بیمه سلامت پیش‌بینی افراد تحت پوشش ۶ تا ۸ میلیون نفر افراد فاقد بیمه در کشور بود که بیش از ۱۰ میلیون  در حال حاضر تحت پوشش بیمه سلامت قرار دارند.

مجیدی خاطرنشان کرد: متاسفانه به دلیل نبود ساز و کارها و خلأهای قانونی افرادی که در تامین اجتماعی (بیمه اختیاری) بیمه بودند بیمه بازنشستگی خود را پرداخت و بیمه درمان خود را از طریق بیمه سلامت دریافت کردند و یا افرادی (کارمندانی) که پدر و مادر خود را در قبال مبلغ ناچیز تحت پوشش بیمه داشتند بیمه آنان را قطع کرده و از بیمه سلامت که رایگان بوده بیمه کردند.

مدیرکل سلامت آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه هزینه‌های بیمه سلامت سیرصعودی داشته است، اظهار داشت: کل هزینه بیمه سلامت در هفت ماهه سال ۹۲ معادل ۱۱۰ میلیارد تومان، در سال گذشته ۱۷۲ میلیارد تومان و در سال‌جاری ۲۷۳ میلیارد تومان بوده است.

وی با بیان اینکه ۶ درصد هزینه‌های بیمه سلامت در آذربایجان‌شرقی هزینه می‌شود، گفت: اگر از سوی دولت و مجلس تدبیری اندیشه نشود با افزایش سرسام آور هزینه‌ای سلامت و نتوانیم هزینه ها را مدیریت کنیم نه تنها نارضایتی کم نخواهد شد بلکه افزایش می‌یابد.

مجیدی با بیان اینکه هر بیمه شده به طور میانگین هر ماه یک بار به پزشک مراجعه می‌کند، اظهار داشت:با وجود افزایش هزینه‌ها نتوانستیم سطح سلامت جامعه را کاملا به سطح مطلوب برسانیم.

مدیرکل بیمه سلامت آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه ۳۵ تا ۴۰ درصد مراجعهات به پزشکان تکراری و غیرضروری است، گفت: امیدواریم با همکاری وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی طرح پزشک خانواده و نظام ارجاع عملی شود تا شاهد کاهش هزینه ها و ارایه خدمات بیشتر به بیماران باشیم.

وی تاکید کرد: مطالبات داروخانه ها تا برج هفت و بیمارستان‌ها تامرداد پرداخت شده است.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :