وزیربهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: آمار بیماران مبتلا به دیابت کشور طی چهار دهه اخیر به مرز پنج میلیون نفر رسیده که این موضوع تهدیدی برای خانواده ها محسوب می شود.

به گزارش تبریزمن، سیدحسن قاضی زاده هاشمی روز جمعه در همایش پیاده روی و صبح و نشاط که در میدان مشق تهران برگزار شد، افزود: ۹۰ درصد این بیماران به دیابت نوع دو مبتلا هستند.

وی با اشاره به نقش اساسی ورزش در پیشگیری از بروز بیماری دیابت اظهار کرد: برهمین اساس عموم مردم باید انجام فعالیت های ورزشی به ویژه ورزش همگانی را به عنوان یک مقوله جدی مورد توجه قرار دهند.

دکتر قاضی زاده هاشمی با بیان اینکه باید با انجام فعالیت های ورزشی به فکر سلامتی خود باشیم خاطر نشان کرد: آمار سلامت عمومی مردم در کشورهای اروپایی به مراتب بهتر از ایران و بسیاری از کشورهای آسیایی است چرا که توجه مقوله ورزش به عنوان یک اصل مهم و همگانی در این کشورها نهادینه شده است.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه متاسفانه در کشو رما توجه کمی به ورزش همگانی می شود، گفت: برگزاری همایش ها و برنامه های ویژه ورزشی در قالب ورزش همگانی و حضور مسئولان در این برنامه های جمعی نقش مهم و قابل توجهی در گسترش این فعالیت ها و تبدیل آن به یک فرهنگ عمومی دارد.

به گفته وی، در تمام کشورها مسئله ورزش و تندرستی امری مطلوب و ارزشمند محسوب می شود، چراکه همه مردم از جمله مسئولان نیاز دارند در علاوه بر استراحت انجام فعالیت های ورزشی را به عنوان یک ضرورت در برنامه هفتگی خود قرار دهند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه حدود ۴۰۰ میلیون نفر در دنیا با بیماری قند و دیابت مواجه هستند، گفت: در چهار دهه اخیر آمار تعداد مبتلایان به بیماران دیابتی در کشور حدود چهار برابر افزایش یافته که این شرایط تهدیدی جدی برای سلامت عمومی جامعه است.

وی ادامه داد: اگر هر فرد روزانه ۳۰ دقیقه فعالیت بدنی و ورزشی داشته باشد به طور قطع شاهد کاهش ابتلا به بسیاری از بیماری ها به ویژه دیابت، چاقی و اضافه وزن در سطح جامعه خواهیم بود.

دکتر قاضی زاده هاشمی تصریح کرد: ۱۵ دقیقه ورزش و حرکات بدنی نرم در هر روز می تواند تا ۲۰ درصد میزان ابتلا به بیماری دیابت را کاهش دهد.

همایش پیاده روی خانوادگی صبح و نشاط به مناسبت گرامیداشت هفته سلامت صبح امروز با حضور وزاری بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و آموزش و پرورش و جمعی از مدیران شهری و اقشار مختلف مردم در میدان مشق تهران(باغ ملی) برگزار شد.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :