معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی تبریز خبر داد:۵۰  درصد مرگ و میرها در استان آذربایجان‌شرقی به دلیل بیماری های قلبی عروقی است.

به گزارش تبریزمن، جعفر صادق تبریزی در مراسم گرامیداشت ۴ مهر، روز جهانی بهداشت محیط با اعلام این مطلب گفت: طرح تحول نظام سلامت به دنبال پوشش فعال همه مردم بوده و حداکثر حفاظت مالی را از مردم به عمل می آورد.

وی افزود: هدف دیگر این طرح، ارائه بسته خدمتی جامع و هدایت یافته است که در واقع بهداشت محیط بخشی از این هدف است.

وی با اشاره به هسته های کلیدی سند تدبیر توسعه استان، یادآور شد: سه هسته ارتقای نظام ارائه خدمات سلامت در جامعه، استانداردسازی و ارتقای کیفیت خدمات بهداشتی و بهبود سبک زندگی جامعه در حوزه عملکردی معاونت بهداشتی تعریف می شود.

وی همچنین در تشریح عملکرد مجتمع های سلامت گفت: ۳۵ مجتمع سلامت در شهرهای بالای ۲۰ هزار نفر، در استان فعالیت می کنند که از این تعداد ۲۰ مجتمع سلامت در شهر تبریز فعال است.

تبریزی افزود: مشارکت بخش دولتی و خصوصی در ارائه خدمات به بهترین شکل ممکن امکان پذیر گشته است.

وی با تاکید بر نقش بهداشت محیط در بهبود سبک زندگی گفت: در کشور ما روزانه ۸۰۰ تا ۸۵۰ نفر در نتیجه سوانح، بیماری‌های قلبی عروقی و تنفسی و سرطان جان خود را از دست می دهند که  بخشی از علل ایجاد این موارد، به سبک زندگی نادرست بر می گردد.

وی اضافه کرد: بهداشت محیط برای کاهش آسیب های ناشی از بیماری ها آستین بالا زده و عوامل پر خطر رفتاری را در جامعه معرفی کند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اقدامات معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی تبریز در فرهنگ سازی گفت: در طول سال کمپین افزایش تحرک بدنی، کمپین کاهش مصرف دخانیات و کمپین کنترل خشم و مدیریت استرس اجرا می شود.

وی در خصوص افزایش مصرف دخانیات در جامعه به خصوص قلیان هشدار داد و تاکید کرد: تنباکوهای معطر حاوی ۷۰ تا ۸۰ درصد مواد افزودنی و اسانس بوده که سرطان زا است.

وی گفت: بنزن موجود در توتون و تنباکو در سه تا ۱۵ سال منجر به سرطان خون می شود.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :