نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی گفت: راه‌های زیادی برای رفع مشکلات تراکتور وجود دارد، تیمی که تبدیل به یک برند و تعصب برای یک قوم شده و مطمئناً با مدیریت و برنامه‌های صحیح، می‌توان از این پشتوانه به درجات عالی رسید.

تبریزمن، سرویس سیاسی: تحریریه مرکزی پایگاه خبری تحلیلی تبریزمن میزبان نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجالس هشتم و نهم بود تا در خصوص مسائل مختلفی که در حال حاضر در سطوح کشوری، استانی و شهری وجود دارد بحث و گفتگوی صمیمانه ای انجام پذیرد.

گفتگویی که در آن از انتخابات پیش رو گرفته تا مباحث مربوط به عملکرد دولت و مجلس نهم و باشگاه تراکتورسازی صحبت شد.


دکتر پزشکیان در گفتگوی اختصاصی با تبریزمن (۱):

آموزش به زبان مادری حق مردم است/ با ردصلاحیت های گسترده مهندسی انتخابات کار سختی نیست


در ادامه قسمت دوم این گفتگو آورده شده است:

* به نظر می‌رسد تبریز و آذربایجان شرقی در اختصاص بودجه‌های دولتی مظلوم واقع‌شده‌اند؛ به‌عنوان‌مثال همین برنامه تجهیز فرودگاه‌های کشور که گویا در این لیست اسمی از فرودگاه بین‌المللی شهید مدنی تبریز وجود ندارد، در این خصوص نظر شما چیست:

نه، نام تبریز هم در لیست تجهیز فرودگاه‌ها وجود دارد. بااین‌حال عدالت حلقه‌ی مفقوده‌ی ماست. نمی‌شود که سهم دیگر مناطق کشور را در یک یا چند شهر خاص خرج نمود. عدالت عقده‌ی مردم را به صفر می‌رساند.

باید سهم هر شهر به آن شهر برسد و نمی‌شود که بیشتر سرانه در تهران که پایتخت و یا تبریز که مرکز استان است، مصرف شود. من حق ندارم به خاطر اینکه شهری مسئولِ پی گیر و یا سخنگویی نداشته است، سهم آن شهر را ندهم.

قانون ما اگر درست و شفاف باشد هیچ‌کس نمی‌تواند حق کس دیگری را دریافت کند. ما باید بینش خود را تغییر دهیم و در مملکت اسلامی، بر اساس اسلام و عدالت عمل کنیم.

*برخی از مدیران پروازی و غیربومی هم‌اکنون در استان فعالیت دارند، حتی کاندیداهای غیربومی هم از تبریز ثبت‌نام کرده‌اند، آیا این موضوع به نفع مردم است یا به ضررشان:

مدیران و نمایندگان پروازی طبیعتاً نمی‌توانند خدمت‌رسانی خوبی داشته باشند، اگر کسی دلش با ماست و برای ما دل می‌سوزاند، پس چرا در بین ما نیست؟ چرا ما بیگانه‌پرست هستیم؟ تصور من این است که باید از افراد خودمان حمایت کنیم و بومی‌ها را ارزش دهیم.

در سمت مقابل، بهتر است مدیران نیز در شهر و دیار خودشان خدمت کنند و به فکر مردم منطقه خودشان باشند. افراد زیادی به من پیشنهاد دادند تا در انتخابات پیش رو از تهران ثبت نام کنم اما با وجود فضای باز و امکانات بیشتری که نمایندگی شهر تهران دارد، خدمت به آذربایجان را ترجیح دادم.

مسعود پزشکیان

*وضعیت تیم های ورزشی تبریز و استان را چگونه می بینید؟ به خصوص تراکتورسازی که در هفته های اخیر هم نتایج خوبی کسب نکرده است:

یکی از اساسی ترین مشکلات ما این است که به هر حوزه‌ای سیاسی نگاه می‌کنیم، مخصوصاً در آذربایجان به خاطر برخی مسائلِ بعضاً اشتباه، روند بیش‌ازحد سیاسی شده‌است.

در برخی مواقع به‌جای اینکه افراد لایق و شایسته‌ بومی را آموزش داده و در اختیارشان فرصت قرار دهیم، از بیرون مدیر وارد می‌کنیم. پیش از این هم گفتم که باید به مدیران بومی ارزش داده شود و با مدیران پروازی کار به جایی نخواهد رسید.

از طرف دیگر متأسفانه چون به موضوعات امنیتی نگاه می‌شود، مشکلات ریشه ای و عمیقی ایجاد شده است.

با این‌حال سعی می‌شود تا کمک هایی صورت پذیرد. گروه‌هایی مثل سپاهان هستند که گردش مالی‌شان چند برابر بیشتر از تراکتورسازی است و اگر حمایت‌ها و کمک‌ها به تراکتورسازی نبود، مشکلات بیشتر به چشم می‌آمد.

با این حال منطق این است که مدیریت خوبی داشته باشیم و ازنظر علمی راه‌های درست را انتخاب کنیم.

راه‌های زیادی برای رفع مشکلات تراکتور وجود دارد، تیمی که تبدیل به یک برند و تعصب برای یک قوم شده و مطمئناً با مدیریت و برنامه‌های صحیح، می‌توان از این پشتوانه به درجات عالی رسید. بستگی دارد که هیئت‌مدیره چگونه می‌تواند تهدیدها را به فرصت تبدیل کند.

nejati-4

* به عنوان سوال پایانی، وضعیت منطقه آزاد ارس و پیامدهایی که برای اقتصاد استان داشته است را چگونه می بینید:

متأسفانه در مناطق آزاد طبق قول و قرارها عمل نشده است. فلسفه این مناطق افزایش تولید داخلی و صادرات بود، بااین‌حال اکنون شاهد واردات کالای خارجی در این مناطق هستیم و اقتصاد و کسب‌وکار خودمان را نابود می‌کنیم.

باید اقتصاددان‌ها و متخصصان دست به اصلاح بزنند و به جای واردات کالاهای لوکس خارجی و افزایش پیامدهای منفی این موضوع در حوزه های اقتصادی و فرهنگی، به فکر استفاده از فرصت این منطقه و رونق تولید داخلی باشند.

اگر بتوانیم منطقه آزادی بسازیم که توان تولید را افزایش دهیم عالی است اما اینکه برخی واردات کنند و تیشه به ریشه برندهای داخلی بزنند، ناامیدکننده بوده و به هیچ وجه مفید واقع نخواهد شد.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :