سخنگوی هیات مرکزی نظارت بر انتخابات گفت پس از بررسی پرونده ۱۲ هزار داوطلب، ۶ هزار و ۲۳۳ نفر تایید و پنج هزار و ۲۲۳ نفر رد صلاحیت شدند.

به گزارش تبریزمن، سیامک ره پیک روز سه شنبه در نشستی خبری تعداد داوطلبان انصراف داده را هم ۶۱۲ نفر اعلام کرد .
وی در مقایسه با آمار تایید صلاحیت شدگان درانتخابات قبل گفت: در دوره قبل در مجموع ۵۳۰۰ نفر تایید شده بودند. پیش بینی ما این است برای هر صندلی ۲۱ نفر رقابت می کنند.
سخنگوی هیات مرکزی نظارت بر انتخابات در عین حال گفت: اگر تخلف جدی باشد تا قبل از رای گیری امکان رسیدگی به آنها وجود دارد.

** مشکلی برای انتخابات خبرگان نداریم
سخنگوی هیات مرکزی نظارت بر انتخابات درباره حوزه هایی که تعداد داوطلبان آنها با تعداد کرسی های خبرگان رهبری برابر بود، گفت: در ۶ استان این مشکل وجود داشت . باتوجه به جابجایی داوطلبان در حال حاضر همه استان ها امکان رقابت برای انتخاب نماینده در مجلس خبرگان رهبری را دارند.

وی همچنین در پاسخ به سوال ایرنا مبنی بر این که آمارهای ارائه شده توسط شورای نگهبان و وزارت کشور تفاوت هایی وجود دارد، گفت: این اختلاف ناشی از نحوه محاسبه است.

وی توضیح داد: در مرحله اول اعلام کردیم هزار و ۵۰۰ نفر به تایید صلاحیت شده ها اضافه شده اند و در جایی دیگر این تعداد هزار و ۴۰۰ نفر اعلام شد که دلیل آن هم ردصلاحیت برخی از تاییدشدگان بود که اگر در مجموع به آمار نگاه می کردیم، هر دوی این آمار درست بود.
وی اضافه کرد: موضوع دیگری که وجود دارد نحوه محاسبه درصد است.

ممکن است دستگاهی درصد تایید صلاحیت شدگان را به نسبت کل ثبت نام کنندگان اعلام کند و دستگاه دیگر با خارج کردن انصرافی ها و یا کسانی که از ردصلاحیت در هیات اجرایی شکایت نکرده اند، درصدگیری کند. از این رو ممکن است در یک جا آمار تایید صلاحیت شدگان ۵۵ درصد اعلام شود و در جایی دیگر حدود ۵۲ درصد.

سخنگوی هیات مرکزی نظارت بر انتخابات در توضیح بیشتر اظهار داشت: ممکن است لیستی رفته باشد و یا لیست تکمیلی ای داشته باشد که آن را به حساب نیاورده باشند اما در هر صورت روشن است آمار وزارت کشور بر اساس اطلاعاتی است که شورای نگهبان در اختیار آنها قرار داده و ما درنهایت یک آمار داریم نه دو آمار.

به گزارش ایرنا، لیست قطعی داوطلبان تایید صلاحیت شده برای دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی روز گذشته از سوی شورای نگهبان به وزارت کشور ارسال شد تا پس از اعلام به فرمانداری ها فردا (چهارشنبه) در جراید منتشر شود.

داوطلبان این دوره از مجلس شورای اسلامی تبلیغات خود را از پنجشنبه ۲۹ بهمن آغاز می کنند و تا پنجم اسفند ادامه خواهد داشت.
انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی به طور همزمان با انتخابات پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری هفتم اسفندماه در سراسر کشور برگزار می شود.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :