فرماندار شهرستان تبریز گفت: در طول سالیان متمادی استان آذربایجان شرقی بیشترین مشارکت را در انتخابات داشته است ولی در حوزه تبریز مشارکت کمی را شاهد بودیم.

تبریزمن، سرویس سیاسی: فرماندار شهرستان تبریز در نشست خبری که در آستانه انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری برگزار شده بود در جمع خبرنگاران گفت: از ساعت ۸ صبح امروز زمان تبلیغات کاندیداها تمام شده و مهیای برگزاری انتخابات شده ایم.

شهرتی فر درباره آخرین وضعیت کاندیداهای مجلس شورای اسلامی در شهرستان تبریز گفت: ۲۸۳ کاندید ثبت نام کرده بودند که از این تعداد ۳۸ نفر خانم و ۲۴۵ نفر آقا بودند که پس از بررسی هیات نظارت تعداد ۱۷۴ نفر تایید صلاحیت و ۹۳ رد صلاحیت شدند و بعضی ها نیز انصراف و یا به دیگر حوزه های انتخاباتی رفتند که نهایتا کاندیدای شهرستان تبریز ۱۴۷ نفر اعلام شد.

فرماندار تبریز به یک نکته مثبت و چشمگیر در تبلیغات کاندیداهای شهرستان تبریز اشاره کرد و افزود: همانطور که مستحزرید مهلت قانونی تبلیغاتی یک هفته بود که از صبح امروز به پایان رسید و در این هفته تبلیغات کاندیداها یک نکته مثبت و چشمگیری داشت که آن هم این بود که فرهنگ تبلیغات نسبت به گذشته رشد قابل توجهی داشته است به دلیل اینکه در طول این یک هفته کمترین شکایتی از کاندیداها داشته اند که نمونش دیوار نویسی بود که سالیان گذشته این مورد بیشترین گزارش تخلفات بوده است و من جا دارد از کاندیداها و طرفدارانشان تشکر کنم و این را نیز باید اشاره کنم که بعضی از کاندیداها تخلفاتی تبلیغاتی انجام داده بودند که مامورین نیروی انتظامی با آنها برخورد کرد.

وی در ادامه افزود: با تدابیری که انجام دادیم و امکاناتی که در سطح شهر فراهم کردیم تبلیغات خوبی انجام شد و به غیر از ستادهای انتخاباتی در سطح شهر و روستا تبلیغات سالمی انجام شد، من جا دارد از هیات امنای مساجد تقدیر و تشکر کنم که نهایت همکاری را با کاندیداها انجام دادند که سخنرانی های کاندیداها به نحو احسن انجام شود و این را نیز اضافه کنم تنها مساجد نبودند که در این موضوع همکاری کردند، سالنهای ورزشی و اجتماعات، دانشگاه ها، تشکلات دانشجویی، اصحاب رسانه و در راس از صداوسیما نیز تشکر و قدردانی میکنم و در فرصت باقی مانده از رسانه ها در خواست می کنم که تبلیغات نکنند و فقط در موضوع صرف حضور حداکثری مردم در انتخابات کار کنند.

شهرتی فر در رابطه با تخلفات کاندیداها در زمان رای گیری نیز این چنین توضیح داد:دو ساعت قبل از اخذ رای محیط پیرامون اخذ رای را کاملا پاکسازی خواهند کرد و در روز انتخابات با کارناوالهای تبلیغاتی برخورد خواهیم کرد، تخلفات کاندیداهای متخلف را مستندسازی کرده ایم و می کنیم و در آخر در اختیار دستگاه های قضایی خواهیم گذاشت، ما قبل از آغاز تبلیغات جلسه توجیهی با کاندیدا ها و رئیس ستادها برگزار کردیم و آیین نامه ها و قوانین را در قالب یک سی دی در اختیار آنها گذاشته ایم و اگر کاندیدایی تخلفی انجام دهد در سامانه انتخابات تذکر داده خواهد شد.

فرماندار تبریز درباره تخلافات بعضی افراد پیرامون ائتلاف های ساختگی توضیح داد: با ائتلافهای ساختگی نیز برخورد کرده و جمع آوری کردیم و تنها ائتلاف هایی مجاز بودند که دارای پروانه بوده و کاندیداهای حاضر در ائتلاف آن را رسما امضا کرده اند که تنها ۴ ائتلاف رسمی وجود داشت که مورد تایید قرار گرفته بود.

هیچ گونه وام و تسهیلاتی به کاندیداها داده نمی شود

فرماندار شهرستان تبریز درباره شایعاتی مبنی بر اینکه گفته می شود به کاندیداها تسهیلاتی داده می شود گفت: عده ای در زمان انتخابات برای ثبت نام آمده بودند از ما می پرسیدند که اگر ثبت نام کنیم تسهیلات می دهید یا خیر گفتیم اصلا این مساله صحت ندارد و هیچ گونه وام و تسهیلاتی به کاندیداها  نخواهیم داد.

وی درباره زمان اخذ رای و آیا زمان رای گیری تمدید خواهد شد یا خیر گفت: زمان اخذ رای ساعت ۸ صبح فردا آغاز و تا ساعت ۶ بعد از ظهر ادامه خواهد داشت و  زمانی که رای دهنده به حوزه انتخاباتی برای دادن رای مراجعه کرده کسی حق ندارد آن حوزه را ببندد و درباره تمدید زمان انتخابات باید ببینیم اگر نیاز باشد و دستور دهند زمان رای گیری را تمدید خواهیم کرد.

شهرتی فر در ارتباط با واجدین شرایط رای دهندگان نیز این چنین گفت: یک میلیون و پانصد نفر واجد شرایط رای دادن در حوزه تبریز آذزشهر و اسکو هستند که از این تعداد حدود یک میلیون سیصد نفر از تبریز می باشد.

فرماندار تبریز نحوه برگزاری انتخابات پیش رو را نیمه الکترونیکی بیان کرد و افزود: با نیمه الکترونیکی کردن انتخابات از تکراری بودن رای جلوگیری می شود و بعد از گذشتن این مرحله و عبور از فیلتر هیات اجرایی و هیات نظارت سلامت انتخابات بطور کامل تضمین می شود، غیر از اخذ رای و شمارش آرا تمامی فرآیند انتخابات از ۲۴ فرآیند الکترونیکی ۲۲ فرآیند برگزار خواهد شد.

وی ادامه داد: تنها هدف و مساله ما مشارکت حداکثری آحاد مردم در انتخابات و سلامت انتخابات خواهد بود، این را نیز باید اشاره کنم که در طول سالیان متمادی استان آذربایجان شرقی بیشترین مشارکت را در انتخابات داشته است ولی در حوزه تبریز مشارکت کمی را شاهد بودیم.

شهرتی در خاتمه گفت: ۱۹ شعبه اخذ سیار تدارک دیده ایم که برای مواردی مانند روستاهای کم جمعیت و پادگان، زندان و بیمارستان هایی که قادر نیستند به محل اخذ رای بیایند.

وی در پایان در پاسخ به سوال خبرنگار تبریزمن، درخصوص تخلفات مجازی در تبلیغات انتخابات اظهار داشت: تخلفات فضای مجازی و حقیقی فرقی باهم ندارند و به شدت با متخلفان برخورد می‌شود.


Galaxy S7 - 944 x 150

این خبر را به اشتراک بگذارید :