رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی آذربایجان شرقی گفت: کاردان های این مرکز در ۱۱ ماه سال جاری به ۶۳ هزار و ۸۹۶ ماموریت تصادفی و غیر تصادفی اعزام شدند.

به گزارش تبریزمن، دکتر روزبه رجایی غفوری با بیان اینکه بیشترین اعزامی ها در سطح شهر تبریز صورت گرفته، افزود: از این تعداد، ۳۹ هزار و ۱۶۰ ماموریت در کلانشهر تبریز و ۲۴ هزار و ۷۳۶ ماموریت در سایر نقاط استان انجام شده است.

وی گفت: ۱۲ هزار و ۹۶۵ ماموریت تصادفی انجام شده که در این ماموریت ها ۱۳ هزار و ۱۰۵ مصدوم توسط کاردان های اورژانس ۱۱۵به مراکز درمانی منتقل و یک هزار و ۴۰۰ نفر نیز در محل درمان شده اند.

رجایی اضافه کرد: ۴۸ هزار و ۲۷۷ ماموریت غیر تصادفی در استان صورت گرفته که کاردان های مرکز ۲۶ هزار و ۵۴ نفر را به بیمارستان منتقل کردند و ۱۶ هزار و ۸۷۶ نفر را نیز در محل مداوا کردند.

وی آمار فوت شدگان در ماموریت های تصادفی را ۳۰۸ نفر و غیرتصادفی را دو هزار و ۲۹۹ نفر برشمرد.

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی استان اظهار کرد: در این مدت برای چهار هزار و ۳۵۲ بیمار قلبی و یک هزار و ۹۷۳ بیمار تنفسی امدادرسانی صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه در سالجاری ۷۲۵ مورد ماموریت گاز گرفتگی با مونواکسید کربن به اورژانس ۱۱۵ اعلام شده است، افزود: ۱۷ نفر دراستان بر اثر مسمومیت ناشی از مونواکسید کربن جان خود را از دست دادند.

رجایی در خصوص حوادث چهارشنبه آخر سال نیز گفت: اکثر سوختگی ها به ویژه در چهاشنبه آخر سال در نواحی صورت، چشم ها و دست ها بوده و نوجوانان بیشتر از سایر افراد آسیب می بینند.

وی با تاکید بر اینکه چیزی به نام ترقه ایمن، استاندارد و بی خطر وجود ندارد افزود: طبق آمار در چهارشنبه سوری سال گذشته دامنه سنی ۱۰ تا ۲۹ سال بیشترین آمار مصدومان را به خود اختصاص داده بودند.

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی استان ادامه داد: سال گذشته ۲۲۲ نفر به اورژانس پیش بیمارستانی و بیمارستانی آذربایجان شرقی مراجعه کرده بودند که از این تعداد ۱۷۵ نفر مرد بود و خوشبختانه دراین روز صدمات منجر به فوت و قطع عضو نداشته ایم.

وی با تاکید بر اینکه از روشن کردن آتش با حجم بالا باید خودداری شود، اظهار کرد: در موارد سوختگی باید بلافاصله محل سوختگی را به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه زیر آب سرد نگه داشت و از مالیدن مواد غیربهداشتی مانند خمیردندان و سیب زمینی به محل سوختگی خودداری کرد.

رجایی گفت: از ریختن بتادین بر روی محل سوختگی نیز باید اکیدا خودداری شود که موجب تشدید سوختگی می شود و همچنین گذاشتن کمپرس یخ نیز موجب افزایش عمق سوختگی می شود.

وی اضافه کرد: پس از گرفتن محل سوختگی زیر آب سرد با گذاشتن گاز استریل و یا پارچه تمیز و خشک بر روری محل، فرد را به مرکز درمانی برسانند.

وی خاطرنشان کرد: اگر سوختگی در ناحیه گردن، دست و یا پا باشد بیرون آوردن گردنبد، انگشتر، ساعت، کفش و جوراب از بدن فرد از اولویت هاست.

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی استان افزود: اگر بخشی از لباس مصدوم به محل سوختگی چسبیده از کندن آن خودداری شود.
وی با بیان اینکه نیروهای این مرکز از آمادگی کامل برای امداد رسانی به شهروندان برخوردارند گفت: علاوه بر پایگاه های اصلی آمبولانس های ۱۱۵ در میادین اصلی شهرها مستقر هستند.

استان آذربایجان شرقی با ۴۵ هزار و ۴۹۱ کیلومتر مربع وسعت و سه میلیون و ۷۲۴ هزار و ۶۲۰نفر جمعیت، یکی از استان های بزرگ و پرجمعیت ناحیه شمال غربی ایران است و کلان شهر تبریز طبق سرشماری سال ۹۰ یک میلیون و ۶۹۵ هزار و ۹۴ نفر جمعیت دارد.


Galaxy S7 - 944 x 150

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :